Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Matematik Sosyoloji Propaganda ve Tarih


18 Şubat 2021 00:01

Yorum Yapılmamış

Matematikte, iki artı iki, her zaman dört eder. Bu cümle, matematiğin mantığının sağlam bir mantık olduğunu, sana ve bana göre değişmeyeceğini, ifade etmek için tekrarlanıp durulur.

Bir kez de ben tekrarlamış oldum.

Sosyoloji ise, Batının, Dünya egemenliğini inşa etmekte kullandığı mantık manivelası aracıdır. Sosyologlar çok kızacaklar, ama ne yapalım ki sosyoloji, çöplükten yiyecek toplayanların pek işine yaramaz. Ama servet sahiplerinin, çok işine yarar.

Tarih, eğer saptırılmadan kullanılırsa, geleceğe, geçmişten akıl devşirme aracıdır. Tabi bence… Ama zamanımızın Bezirgân Takımı tarihten düşmanlık devşirmekle meşguldür.

Bir de psikoloji var. Evlere şenlik. Atom bombası gibi kullanılır.

Kitleleri manipüle etmede, bilim acımasızca boy gösterir.  Bilim insanları, iktidara yaranmak için, bilim adına bildikleri, her şeyi servet sınıfının lehine, çalışanların aleyhine hep kullanırlar.

Bilim, insanlığın emrinde olması gerekirken, servet sahiplerinin egemenlik aracı olarak kullanılır.

Günümüzde, ülkemizin bir sürü sorunu var. Üniversiteler nerede?

Milliyetçilik ile ilgili kitapları okurken, tarihin milliyetçilik için ne kadar önem taşıdığını anlamıştım. Geçmişin travmaları, zaferleri ve Mitlerinin insanları yapıştırıcı rol oynadığını anlamıştım.

Elbet mitler de iktidarlarca kötüye kullanılabilir.

Bilimin, iktidarlar için kullanılması yeni bir şey değildir.

Çağımızda atom bombası yapımında kullanılan bilim, şimdilerde atom bombası kadar etkili bir biçimde, kitlelerin manipülasyonunda kullanılmaktadır.

Manipülasyon, yani zihnin o yönde değil de bu yönde düşünmesini sağlamak. Bu işin çok kolay olmadığını, manipüle etmek için birçok bilim disiplinin, birlikte kullanılmasının gerekti aşıklardır.

Matematik, tarih, sosyoloji ve psikolojiden bir propaganda silahı üretebiliriz. Propagandanın içinde, bu bilimlerden birer tutam  muhakkak vardır.

Propagandaya biraz bilimsellik, biraz akılcılık katmadan, propaganda olmaz.

Propaganda için, bu bilimleri kullanırız da ateşli silah kullanamaz mıyız? Elbet kullanabiliriz. Bunun adı da silahlı propagandadır. Silahlı propaganda için ordular, güvenlik görevlileri kullanılır.

Silahlı propagandayı terör örgütleri de çok kullanır. Ama devlet gibi devletler, bu aracı pek kullanmazlar.

Hitlerin Goebbels’ine sormuşlar. İktidar nedir? “Düşman yaratmaktır.” Diye çaplamış.

Günümüz iktidarları ya yarattıkları düşmanları artırıyor ya da yeni düşmanlar üreterek, iktidarda kalmanın yollarını arıyorlar.

Aynı propaganda aracını sürekli kullanırsanız, hele bir de bagajınızda, kullandığınız aracın tersi malzemeler varsa, inandırıcılık ortadan kalkar.

Bu propaganda silahı çok ısındı, geri tepme ihtimali çok yüksek.

16 Şubat 2021, bulentesinoglu@gmail.com

Okunma Sayısı: 11

Yazarın Diğer Yazıları

Amerika ne Demek İstiyor?

Amerikan Başkanı Biden ve ekibinin işbaşı yapmasıyla beraber, Amerika’dan gelen sesler, hiç iyi sesler değildir....

Silahlı Tehdide Karşı Direnme

Amerikan emperyalizminin tehditlerinin gittikçe arttığını görüyoruz. Yunanistan ile Ege Denizinde, ortak tatbikat yapması, Cizre’nin karşısında, Ayn Divar’da, yeni ve büyük...

Kararsızlık Kaybettirir

“Lanetli kaynak” olur da lanetli strateji olmaz mı? Enerjisi, yer altı madenleri, stratejisi değerli olan...

Temel Sorun Paradır

Para nasıl sorun olacak ki diye sormayın. Evet, para en sonunda bir ödeme aracıdır. Para,...

Suç Ekonomisi

Suç ekonomisi denilince, mafyayı ve vergilendirilemeyen kazançları kast ediyorlar. Çünkü “vergi işi”; devletin topladığı paraların servet sahiplerine...