Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

-Kuş Dili-

beril.dilsiz

11 Aralık 2009 00:03

1 Yorum

Çocukken nasıl olduğunu, nereden geldiğini bilmeksizin arkadaşlar arasında geçen diyalog “Hadi kuş dili konuşalım”… Maksat kimse anlamasın, şifreli konuşulsun, oyun stratejileri gizli kalsın, farklılık yaratılsın blablabla… Kuşları dinleyip her kafadan bir ses “Acaba bu kuşlar aralarında ne ötüşüyorlar?”  “Keşke öğrensek şu kuş dili, neyin nesidir?” Bi dönem arkadaşlar birbirlerine hava bile atar, “Hehehe biz kuş dili biliyoruz, aramızda konuşuyoruz, ya siz?” vb. çocukluk anıları kuş dili üzerine…

Oysa ki kuş dili, ana dilimizden türetmece, ıslık şeklinde söylenen eklemeli bir dildir. Bugün halen Giresun ilinin Çanakçı ilçesine bağlı olan köye “Kuşköy” ismini veren dil, köy halkının asırlardır uzaktan iletişimde kolaylık yaşamasını sağlamıştır. Bölgede arazinin engebeli ve yerleşimin de dağınık olması, bu iletişim türünün (ıslıkla konuşma) yaygınlaşmasına neden olmuştur.

Dilin köydeki tarihi geçmişine bakıldığında, 1. Dünya Savaşı’nda bölgeyi işgal eden Ruslar’ a karşı savaşın kazanılmasında, köy ahalisinin aralarında kullandıkları bu şifreli dilin etkisi büyüktür.  

Günümüzde kuş dili, Kuşköy köyünün zamanla gelenek haline gelmiş bir yaşam şeklidir. Teknolojinin nimetleri dahi, kendi kültürel mirasına sahip çıkan yöre halkının, bu dili babadan oğla geçirmesine engel olmamaktadır. Her yıl Haziran ayının son haftası Kuşköy ‘de “Kuşdili Festivali” düzenlenmektedir. Böylece yörenin “öz kimliği” bu güzel tanıtım materyali ile sunulmaktadır.

Kültürü hayata geçiren gelenek, görenek, folklor gibi değerlerin başında dil gelir. Bir nevi dil, kültürü tanımlar ve tamamlar. Kuşköy de kendine has ve belki de dünya üzerinde hiçbir yerde kullanılmayan özgün iletişim biçimi ile kendi ortak değerlerini en güzel şekilde gözler önüne sermektedir.

Ne güzel değil mi, “Biz halen büyük şehirlerde kendi içimizde boğuşurken; küçücük köylerimizde toplum olma olgusuna sahip- birbirlerine bağlı, değerlerini yaşatan insanların var olması ?!…”

Okunma Sayısı: 197
Kategori: Beril DİLSİZ
Etiketler: , ,

Yazarın Diğer Yazıları

Küskünüm

Her şeye… Bunalım kusacağım hiç aklıma gelmezdi ama kusuyorum. Herkesin gözünde dünyayı gezen, hergün yeni...

Uzun İnce Bir Yoldayım, Bilmiyorum Ne Haldeyim…

Gidiyorum gündüz gece… Göklerin kanatsız meleği oldum,ında… İmana mı geldim nedir, daha çok besmele çeker...

Orada Bir Köy Var Yakında, O Köy “Saklıköy”

Bir yer düşünün ki; şehrin yanında gizlenmiş yeşil güzellik… İstanbul’un kokuşmuş kalabalığından olabildiğince sıyrılmış, ıhlamur...

Dikkat Dikkat!

Toplum olarak teyakkuzdayız!  Hazır ve nazır, etkiye tepki vermeyi bekler olmuşuz adeta. Savunma mekanizmamız öylesine...

Broadway’den İstanbul’a

Dünyanın en önemli ticaret ve finans merkezlerinden birisi… Aynı zamanda dünyanın en kalabalık yerleşim yerlerinden...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Uğur ÖZALTIN dedi ki:

    Dil oluşturmak o toplumun hem kültürünü hem zekasını hem ilim seviyesini gösterir bence.

    Farklı dil şifreleme içindir bir anlamda

    Kalabalığın içinde iki kişinin anlaşabilmesi ilkesine dayanır ve çok akıllıcadır