Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kuş Dili Nedir?


03 Kasım 2008 01:08

Yorum Yapılmamış

Mustafa KÖSE

TARİH BİLİNCİ

“Dünya üzerinde 60’a yakın yerde konuşulan ıslık dili, bundan 40-50 yıl önceleri doğu Karadeniz’de Espiye ve Akçaabat arasında bir coğrafyada konuşulurken, geçen zaman içinde bu gün sadece, Giresun il sınırlarında olan Çanakçı ilçesi Karabörk Beldesi ve Kuş köy halkı tarafından konuşulmaktadır. Yer yer bazı yerlerde konuşulmuş olsa bile bu % bir orana tabi değildir.

Kalıplaşmış bir kaç kelime hazinesidir ve tam bağımsız bir konuşma dilini kapsamamaktadır.Oysa Karabörk ve Kuş köy’de konuşulan ıslık dili başlı başına bağımsız bir dildir ve Türkçenin ıslığa aktarılarak söyleniş biçimidir.”

Kuşdilinin başlangıç tarihi Kesin olarak bilinmemekle beraber, Kuşköy’ nün ve halkının tarihiyle yaşıt olduğu sanılmaktadır. Bu konuda elde yazılı belge, kayıt ve kaynak yeteri derece bulunmamaktadır. Ancak köy halkınca kuşaklar öncesi çobanlık döneminden geldiği bilinmektedir. Bu da demek oluyor kı kuşdili yaklaşık 300 400 yılık var. Bundan dolayı, Kuş dili Çobanlık dönemleri kültürlerinin bir ürünü olarak doğmuştur. Ancak başkalarınca çok ilginç, çarpıcı ve enteresan bulunan Kuş Dili köyümüzde yani kuş köyünde  çok olağan biçimde kullanıla gelmektedir.

Görüldüğü gibi Kuş Dili asırlardan beri, haberleşme aracı olarak kullanılmaktadır. Özellikle sadece “Islık” olarak değil. “Islıkla Konuşma” oluşunun nedeni, yörenin coğrafi yapısı olmuştur. Şöyle ki Kuşköyü nün coğrafi yapısı aşağıdaki gibidir.                   1. 1. Kuşköy köyü yerleşimi oldukça dağınıktır.

2. Kuşköy köyünde arazi engebeli ve sarptır.

3. Kuş köy köyünü ortadan bölen Sis dağının doruklarından gelen Çanakçı deresi akmaktadır.

Bundan dolayı köyün her iki yakasında bulunan evler birbirinden uzak kalmakta; İnsanlar, dere sesinin gür oluşundan birbirleri ile bağırış-çağırışları anlaşılmamaktadır. Onun için daha keskin bir ses olan ıslık kullanılmış, ancak bu ıslık olarak kalmamış, ıslıkla konuşma olarak geliştirilerek farklılığını ortaya koymuştur.

KUŞ DİLİ FESTİVALİ:

Kuş köy köylüleri yani atalarımız işte bu şartlarda ve o günün koşullarında başka bir haberleşme yöntemi olmamasından bu dili keşfetti. Bu dil telefonla haberleşmenin olmadığı dönemlerde, doğal koşulların zorlaştırdığı ortamda bir haberleşme yöntemi olarak keşfedildi. Şu an ise kuşdili kuş köyünde bir kültür olarak yaşatılıyor. Bunun için her yıl kuş köyünde uluslararası kuş köy kuşdili festivali düzenleniyor. Her yıl Haziran ayının son haftası cumartesi ve pazara gelen günler  kuş köyünde uluslar arası kuşdili festivali olarak kutlanmaktadır.

Öyle ki, 1. dünya savasında Ruslar kuş köyünü ve diğer yöreleri işgal ettiğinde halk düşmanın anlamaması için  kuşdilini kullanmışlar ve  Ruslara karşı savaşın kazanılmasında önemli rol oynamışlardır.

Okunma Sayısı: 140
Kategori: Mustafa KÖSE

Yazarın Diğer Yazıları

Bayrağına Sahip Çık!!

Her devletin bir bayrağı vardır. O bayrak, o devleti meydana getiren ulusunda manevi simgesidir. Her...

Bekirağa Bölüğünden Kemal Bey

Mustafa KÖSE TARİH BİLİNCİ Sirkeci Gümrük Müdürlüğü’nden emekli Ârif Bey, Bekirağa Bölüğü’nde tutuklu bulunan oğlu...

Bekirağa Bölüğünde’ki TEŞKİLAT

Mustfa KÖSE TARİH BİLİNCİ Aslında o günlerde hapsedilen İttihatçılar,  vatanın işgalden kurtulması için, kendi maceraperestliklerinin...

Neden Bekirağa Bölüğü?

Mustafa KÖSE TARİH BİLİNCİ Benimde öğrenci olup, mezun olduğum İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler(ilk hali Bilimler) Fakültesi...

Aman El Ele Vermeyelim

Mustafa KÖSE TARİH BİLİNCİ 21. Y.Y’ın Dünyasına kuşbakışı bir baktığımızda, üzerinde yaşayan insan topluluklarının, yaşamı...