Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kültür Turizm Yönetim-Kalkınma Modeli (IV)

YOLCU
Eyüp ELMAS

30 Nisan 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

İlimizde kültür-turizm gelecek vadeden gelişen diri bir sektör. Dolayısıyla tüm taraflarla ve çok yönlü çalışılması gerekiyor. Buna yönelik bir öneri paketini 3 gündür yazıyorum, bu 4. yazım.

Altı dolu olmayan bir tanıtımın faydadan çok zarar vereceğini düşünüyorum. Neredeyse hiçbir turizm noktamızın tuvaletleri bile yapılmış değil.

Ayrıca ana parametreler olarak; konaklama altyapısı çok yetersiz, yeme içme sektörü hem çok yetersiz hemde dünya mutfağı yok gibi, temizlik ve hijyen altyapısında ciddi sorunlar var, hediyelik eşya sektörümüz yok gibi, destinasyonlar oluşturulmamış, güvenlik ulaşım vb. konular düşünülmemiş bile, termal avlak tarih turizmi vb. ana turizm başlıkları çalışılmamış bile, turizmi profesyonelleriyle çalışıp konuşup yürütmüyoruz, turizm çalışanlarımız hem nitelik hemde sayı olarak yeterli değil, velhasıl tanıtım yapmayan çalışıyoruz başka da bieşey yapmamak için direniyoruz, bu sektörde hep beraber bir felakete doğru gidiyoruz.

13 Maddelik ÖNERİLER paketini ve yüzlerce alt başlığını adım adım çalışmalıyız: daha önceki üç yazımda ANA KOORDİNASYON, PLANLAMA, KÜLTÜR-TURİZM ALGISI VE KENTTE SEKTÖR KÜLTÜRÜ OLUŞTURULMASI, NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞI, EĞİTİM KURUMLARI ALTYAPISI ve TURİZM NOKTALARI VE AKSLARI başlıklarına yönelik önerilerimi yazmıştım.

Bugün, konu ile ilgili 4. yazımda HEDİYELİK EŞYA SEKTÖRÜ, GÜNLÜK BİR GÜN BİR GECE VE ÜÇ GÜNLÜK İL-İLÇE DESTİNASYON PAKETLERİ VE KONAKLAMA başlıklarıyla ilgili görüşlerimi detaylandırmaya çalışıyorum:

7. HEDİYELİK EŞYA SEKTÖRÜ

a.     Hediyelik eşya çeşitliliği çalışılmalıdır. Ayrıca, yöresel ağırlıklı hediyelik eşya özel olarak çalışılmalıdır.

b.     Hediyelik eşya sektöründe eğitim merkezi kurulmalı, sertifikalı eğitimler düzenlenmelidir.

c.     Hediyelik eşya üretiminde kalite ve standart yakalanmalıdır.

d.     Belirli noktalarda hediyelik eşya üretim ve satış noktaları oluşturulmalıdır.

e.     Hediyelik eşya sunum şekilleri ve korunarak nakliyesi çalışılmalıdır.

f.      El sanatları ve sanatkârlarına sahip çıkılmalı ve turistle buluşturulmalıdır.

g.     Ev hanımlarımızın, emeklilerimizin, yaşlı sanatkârlarımızın sürece katılması, eğitimleri özel olarak çalışılmalıdır.

h.     Her turist çeşidine hitap eden hediyelik eşya ayrı ayrı çalışılmalı, düşükten yükseğe kadar fiyatlandırmalar yapılmalıdır.

i.      Her bir turizm destinasyonu hitap ettiği turistin tercih edeceği hediyelik eşya tercihine göre satış noktası oluşturulmalı ve yeterli çeşitlilik sağlanmalıdır.

j.      İlçe merkezlerinde otantik veya tarihi mimarili hediyelik eşya satış alanları oluşturulmalıdır.

8. GÜNLÜK, BİR GÜN BİR GECE VE ÜÇ GÜNLÜK İL-İLÇE DESTİNASYON PAKETLERİ

a.     Rehberi, Güvenliği, Haritası, Ziyaret Noktaları hazırlanmalıdır.

b.     İkram, Mola Noktaları belirlenmeli ve hazırlanmalıdır.

c.     Yöresel yemekler ve Türk mutfağının yanı sıra gelen turistlerin tercihlerine göre kendi ülkelerinin mutfakları da çalışılarak hazırlanmalıdır.

d.     Hediyelik Eşya Alım Noktaları belirlenmeli ve hazırlanmalıdır.

e.     Tüm Noktaların temizlik ve hijyen olarak uygunluğu sağlanmalıdır.

f.      Hedef kitleye göre destinasyonlar belirlenmelidir.

g.     Gelen turistlerin yaş farklılıkları dikkate alınarak alternatifler sunulmalıdır. Örneğin; baba avlanırken çocuk paintbal oynamak isteyebilir.

9. KONAKLAMA

a.     Merkezlerde ve kırsaldaki konaklama altyapıları yöresel mimari bazlı çalışılmalıdır.

b.     Konaklama altyapılarının mutfaklarındaki çeşitliliği yöresel ve doğal yönleriyle de sağlanmalıdır.

c.     Bu mekanlarda temizlik ve hijyen açılarından hizmet sunumunda standart yakalanmalı, bu standartlar rutin denetlenmelidir.

d.     EKOTURİZM kapsamında gelen turistlerin konaklamasında ortalama bir otobüs dolusu turisti birbirine yakın evlerde-yerlerde konaklatabilecek ortamlar hazırlanmalıdır.

e.     Sahilden yaylaya, 5 yıldızlı otelden bir köy evine konuk olmaya kadar çoklu konaklama alternatifleri hazırlanmalıdır.

f.      Konaklama altyapılarında güvenlik, eğlence, ikram, ulaşım gibi tamamlayıcı unsurlar çalışılmalıdır.

g.     Dikey ve yatay turizm aksları oluşturulduktan sonra, bu akslardaki destinasyonların konaklama yeterliliği çalışılmalıdır.

Okunma Sayısı: 169
Kategori: Eyüp ELMAS

Yazarın Diğer Yazıları

Ordu Tarımda Türkiye’yi Besler

Ordu tarımsal-hayvansal üretimde Türkiye’yi besler ve 80 vilayete de örnek olur. Buna 4 örnek vermek...

Darılmak Yok Konuşmak Var

Kıymetli dostlar; kimin fikrinin haklı olduğuna bakmadan, iyi niyetli yorumlarla güncel konuları yorumlamaya çalışıyorum, milli...

Beton Kapanı

Geçmişte beraber çalıştığımız bir yöneticimiz eşinin çalıştığı kurumdan dolayı, etrafıyla birlikte adeta köy ortamını andıran...

Tarımsal Kalkınmanın İnsan Kaynağı

“Ordu tarım-hayvancılıkta Türkiye’yi besler, 80 vilayete de örnek olur” tezimin toplamda 6 milyar 630 milyon...

Bir Kahraman Lazım

“Ordu Tarımda Türkiye’yi Besler” başlıklı yazımda 4 başlıkta önerilerde bulunmuş ve özetle; “Ordu tarım-hayvancılıkta Türkiye’yi...