Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kovid’in Ağrılarında Bağırsak Bakterilerinin Rolü Var

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

14 Ocak 2021 00:00

Yorum Yapılmamış

Yeni bir araştırmada, KOVİD’ de bağırsak mikrobiyotasında bağışıklığı teşvik eden bakterilerin azaldığı ve bu düşüklüğün hastalık düzeldikten 30 gün sonra da devam ettiği gösterildi.

Araştırma, iki hastanede kesin KOVİD teşhisi konmuş olan 100 hastaya ait kan, dışkı ve hastane kayıtları üzerinde yapıldı.

100 hastanın 27’ sinden SARS-CoV-2’ nin temizlenmesinden 30 gün sonrasına kadar seri dışkı numuneleri toplandı ve bunlarda bağırsak mikrobiyotası incelendi. Hastaların kanında enflamasyona sebep olan sitokinler ve kan belirteçleri ölçüldü.

Analizlerde KOVİD hastalarının bağırsak mikrobiyotasının KOVİD olmayan kişilere göre hastaların ilaç almalarından bağımsız olarak anlamlı derecede değiştiği belirlendi.

Faecalibacterium prausnitzii, Eubacterium rectale ve Bifidobacteria gibi bağışıklığı müspet yönde etkilediği bilinen bakterilerin KOVİD hastalarının dışkısında azaldığı ve düşüklüğün hastalık düzeldikten 30 gün sonra da devam ettiği görüldü.

Ayrıca, enflamasyonla alâkalı sitokinlerin ve CRP, LDH, AST, GGT gibi belirteçlerin hastalığın ağırlığıyla farklılaştığı ortaya çıktı.

KOVİD’ li hastalarda bağırsak mikrobiyotası bileşimi ile sitokin ve enflamatuar belirteç seviyeleri arasındaki bu münasebet muhtemelen bağışıklık cevaplarının modülasyonu yoluyla bağırsak mikrobiyomunun hastalığın ağırlığında rol oynadığını düşündürmektedir.

Bağırsak mikrobiyotasının hastalık düzeldikten sonra da disbiyozisi (bağırsak bakteri bileşiminin bozulması) belirtilerin devam etmesinde rol oynayabilir.

Gelelim neticeye

Bu araştırma, KOVİD’ in hafif atlatılmasında ve uzayan KOVİD’ de bağırsak mikrobiyotasının çok önemli olabileceğini gösteriyor.

Neden aylardan beri adam gibi beslenme şart diye dil döktüğümüzü inşallah herkes artık iyice anlamış olsun.

Kaynakhttps://gut.bmj.com/content/early/2021/01/04/gutjnl-2020-323020

Okunma Sayısı: 16

Yazarın Diğer Yazıları

C ve E Vitamininden Zengin Diyet Parkinson Riskini Azaltıyor

Vitamin C ve E’ den zengin diyetle beslenenlerde Parkinson riskinin azaldığı bildirildi. Diyetle C, E,...

Bizi Aşırı İşlenmiş Gıdalar Hasta Ediyor

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakterinin sağlıklı yaşamamızı; obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserler başta olmak üzere birçok...

Düşük Karbonhidratlı Diyet Tip 2 Diyabeti Düzenliyor

Düşük karbonhidratlı diyetin tip 2 diyabeti iyileştirebileceği ve tedavi edilmesi zor hastaların bile ilaçlarını bırakmasına...

Acı Biber Tüm Sebeplere Bağlı Ölüm Riskini Azaltıyor

Acı biber yiyenlerde tüm sebeplere bağlı ölümlerin %23 kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin %34 daha az...

Koronavirüs Aşılarını Daha Etkili Kılmanın Yolları Var

İndependent Türkçe‘ deki yazım: Koronavirüslere karşı hazırlanan aşıların faz 3 çalışmalarından gelen haberler çok umut...