Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Korkunun Ecele Faydası Yoktur!


01 Ekim 2008 00:03

Yorum Yapılmamış

6 Mart 2008 tarihinde ‘Dr. Gürbüz Çapan gözaltına alındı (!)’ diye bir yazı yazmıştım. Hafızalarınızı tazelemek için o günkü yazımdan kısa bir alıntı yapmak istiyorum.‘Günlerdir Esenyurt bir haberle çalkalanıyor. Cumartesi günü gözaltına alındığı haberi çıkıyor, bakıyorlar ki Dr. Çapan Esenyurt’ta geziyor. Pazar günü haber çıkıyor. Başkanı gözaltına almışlar. Neden? İlhan Selçuk’u gözaltına aldılar ya Dr. Çapan da gözaltına alınmalı. Dr. Çapan ise Esenyurt’ta o gün seçim çalışmaları yapmaktadır. Bu birilerini kesmiyor. Bu sefer, “Dr. Gürbüz Çapan, Pazartesi günü gözaltına alınmış” diye söylentiler çıkıyor.

Aslında Dr. Çapan’ı gözaltına alsalar ve bir de tutuklasalar birileri rahatlayacak. O zaman seçim çantada keklik. Cümle alem biliyor ki, Dr. Çapan Esenyurt ilçesine belediye başkan adayı olmaz ise, mevcut iktidar 5 yıl daha kesintisiz sürer. Seçimler sorun olmadan kazanılır. Aday olsa ne olur? Seçimler birileri için zora girer.

“Dr. Çapan gözaltına alındı” söylentileri neden çıkıyor? Ergenekon operasyonunun başlamasına neden olduğu iddia edilen Tuncay Güney’in verdiği ifadelerde, Cumhuriyet Gazetesi’ni almak için Veli Küçük ile beraber, Dr. Çapan’la pazarlık yaptığını iddia eden 2001 yılına ait ifadeleri var. Aradan kaç yıl geçmiş. Tam 7 yıl. Dr. Gürbüz Çapan ne zaman gözaltına alınmıştı? 26 Nisan 2001’de. Daha sonra tutuklanmış ve serbest bırakılmıştı.

Düşünün emniyet güçleri aynı yıl, Ergenekon adlı derin devlet örgütlenmesi ile ilgili; bir …….

Evet Dr. Gürbüz Çapan’ın, gözaltına alındığı dedikoduları devam edeceğe benziyor. O ise 2009 yılında yapılacak belediye başkanlığı seçimlerinde aday olduğunu deklere ettiğinden beri yoğun bir tempo ile kulislerine devam ediyor. O, kulislerini sürdürdükçe ve çalışmalarını yoğunlaştırdıkça gözaltında tutulmaya devam ediliyor. Kim onunla görüşüyor, o kimlerle görüşüyor? Merak gözaltı çalışmalarını büyütüyor. Nasıl ülke tam cadı kazanı ise, Esenyurt ta aynen öyle…’

Gözaltı, Dr. Çapan’ın desteğini büyütmüştür

Evet özet olarak bunları yazmışım. Sonra bu süreç birileri tarafından Dr. Çapan’ın Ergenekon iddianamesinde adı geçen iddiaları alınarak, 30 bin gazete bastırılıyordu. Sonra o gazete birgünde dağıtılamadığı için bir hafta boyunca; camilerde, kahvelerde ve sokaklarda dağıtılıyordu.

Gözaltına alınması için bastıranlar sonunda muratlarına eriyordu. Dr. Çapan gözaltına alınıyordu. Görülen o ki, iddianamede adı geçenleri günün siyasi atmosferine göre gözaltına almaya devam edeceklerdi. Ve böylece Ergenekon iddianamesi büyük uzlaşmaya göre dalga geçilmeye devam edilecek ve büyük bir bulamaç yapılarak, kamuoyundaki inandırıcılığının yitirilmesi için elden gelen yapılacaktı.

Kendisini tutuklattıranlar iş tutmuş öyle mi? Hadi canım sende

Bugüne kadar kamuoyunda yazılmayan bir gerçeği sizlerle paylaşmak istiyorum. Ergenekon davası aslında sivil iktidara karşı, girişilen yapılmak istenen bir darbenin ortaya açığa çıkarılması değil mi? Öyleyse Dr. Çapan’ın darbecilerle nasıl siyasi ve organik akrabalığı olur ki? Hiç mi yazıları takip edilmiyor? Hiç mi Cumhuriyet’in yayın politikası ile ilgili farklı düşündüğü bilinmiyor?

Ve en önemlisi Dr. Gürbüz Çapan’la ilgili 2001 yılında operasyon yapıldığında bugün tutuklu bulunan ordunun üst kademesi hangi görevdeydiler? Gözaltına alınması için kim emir vermişti?

Hadi biraz daha sesli düşünebilmeniz için size tüyo. 2001 yılında Dr. Gürbüz Çapan gözaltına alındığında; Veli Küçük, Şener Eruygur ve Hurşit Tolon nerede görev yapıyordu? Ne kadar güçlü idiler? Bilen var mı?

Hadi sizi merak içinde bırakmayalım, sorumuzun yanıtını biz açıklayalım.

Veli Küçük; JİTEM kurucusu ve başkanlığını yaptı. Tuğgeneral iken emekli oldu. Hrant Dink’in mahkemesine bizzat katıldı. O günden sonra, Dink ailesi kendilerine yönelik tehditleri önemsedi. Ve Hrant Dink’e saldırı olabileceğine o günden sonra daha çok inandılar. Ve sonrasında Dink öldürüldü.

Şener Eruygur; 4 Ağustos 2000 tarihinde Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı, Ağustos 2002 tarihinde Jandarma Genel Komutanı olmuştur.

Hurşit Tolon; 2001 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi etti ve Ege Ordu Komutanlığı’na atandı. 3 yıl Ege Ordu Komutanlığı görevini yürüten Orgeneral Tolon, 30 Ağustos 2004 tarihi itibariyle 1’nci Ordu Komutanı olarak görev yaptı.

Baykal, Dr. Çapan’ın CHP’nin adayı yapacaktır. Hem de istemeye istemeye

Son söz: Hrant, Gürbüz Çapan’ın yakın arkadaşı. Ermeni sorununda bu paşalardan çok farklı düşünen Dr. Çapan, Kendisine operasyon çeken ve aylarca tutuklu kalmasına neden olan paşalarla bir olarak darbe girişiminde bulundu öyle mi?

Sizce Dr. Çapan neden gözaltına alındı? Hesap ne? Gerçekten söylenildiği gibi, yerel seçimler mi hesap yoksa daha mı büyük? Ne dersiniz? Ve en önemlisi Dr. Çapan’ın gözaltına alınması, CHP’den adaylığını kesinleştirmiştir. Neden mi? Deniz Baykal’ın gözaltılar sonrası yaptığı açıklamayı okuyun ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Ve yine en önemlisi Esenyurt’ta Dr. Çapan’ın etrafındaki halkaları büyütmüştür. Birilerinin hesabı ne olursa olsun, oyun tersine dönmüştür. Korkunun ecele faydası yoktur, biline..

Gözaltının yerel seçimlerle ilgisi olmasa bile, bu düşünceyi artık tersine çevirmek mümkün değildir. Çünkü Esenyurtlu, gözaltının Gürbüz Çapan’ın belediye başkanı seçilememesi için yapıldığına inanmaktadır. Ne yapalım ki, somut durumun somut tahlili budur. (nede olsa serde solculuk var ya…)

Okunma Sayısı: 86
Kategori: Ali TARAKÇI

Yazarın Diğer Yazıları

Şimdi Ayrılık Vakti… Yeni Bir Başlangıca Merhaba Diyebilmek İçin…

Her veda yeni bir başlangıçtır… Her veda biraz da zamansızdır… Her veda zamansız gibi olsa...

“Dünyanın en Devrimci ülkelerinden Birisi Olan Türkiye” En Devrimci Evladını mı Yedi?

Türkiye’de yapılanlara devrim ve bu devrimin liderinin de Erdoğan olduğunu söyleyen Berat Albayrak’ı bizzat devrimin...

Devletten Birazcık Akıl ve İzan Beklemek Nafile Bir Çaba mı?

Devletten birazcık akıl ve izan beklemek nafile bir çaba mı?’ Yüzsüz oyunu İtalya’yı anlatıyor, devletimiz...

Erdoğan Giderse Ne Olur?

Erdoğan giderse Türkiye Suriye’den çekilir. Erdoğan giderse FETÖ yeniden devlet olur. Erdoğan giderse APO affedilir,...

HDP’ye Kobani Operasyonları; Geçmişle ‘Hesaplaşma’ Vakti!

Neden böylesine bir dönemde HDP eski ve yeni yöneticilerine operasyon yapıldı? Kobani olayları nedeniyle yapılan...