Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kilo Verme Değil İnsülin Direncinin Düzelmesi Grip Ölümlerini Önlüyor

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

27 Ekim 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Yeni bir araştırmada obez farelerin bağışıklık sistemi hücrelerinin glukoz metabolizmalarının bozulmuş olduğu gösterildi.

Obez farelerin metforminle tedavisi gribe karşı hayatta kalma oranını artırırken, kilo vermenin böyle bir etkisi tespit edilmedi.

Obez farelerin T hücrelerinin değişen metabolik durumu incelendiği araştırmada şu neticeler elde edildi:

BİR: Yüksek yağlı diyetle beslenerek obezleştirilen farelerin yağ dokusundaki T hücreler topluluklarında düzenleyici T hücrelerinin oranının azalması ve CD8+ T hücre oranının arttığı belirlendi.

İKİ: Obez farelerin aktive CD4+ T hücrelerinin glukoz alımı ve oksijen tüketim oranının zayıf farelere göre arttığı tespit edildi. Bu, glukozun mitokondrilerde oksidasyonunun arttığını gösterir.

ÜÇ: İzole T hücrelerinin metforminle muamelesi oksijen tüketim oranını azalttı ve birçok aktivasyon belirtecinin ekspresyonu değiştirdi.

DÖRT: Obez farelerin metforminle tedavisi gribe karşı hayatta kalma oranını artırırken, kilo vermenin böyle bir etkisi tespit edilmedi. Metformin insülin direncini düzelten, hücrelerin glukoz kullanmasını sağlayan bir ilaçtır.

Obezlerde grip enfeksiyonuna karşı birincil ve ikincil bağışıklık cevapları bozulmuştur ve T hücrelerinin bunda kritik bir rolü vardır.

Obezite, influenza enfeksiyonuna karşı bozulmuş birincil ve ikincil bağışıklık tepkileri ile ilişkilidir ve T hücreleri kritik bir rol oynar.

T hücre fonksiyonları da hücresel metabolik durumdan çok etkilenir ama obezitede değişen sistemik metabolizmanın T hücre metabolizması ve fonksiyonlarını nasıl etkilediği belli değildi.

Gelelim neticeye

BİR: Her zaman söylediğim gibi mühim olan kilo ve vücut kitle endeksinin değil metabolizmanın normal olmasıdır.

Sağlıklı gıdalarla adam gibi beslenenlerin kilo ve VKE’ leri ideal sınırların üzerinde olabilir ama bunların metabolizmaları iyi ise bu aksine daha sağlıklı olmak demektir. Buna obezite paradoksu adı verilir.

İKİ: Çok ucuz iki ilaç biri vitamin D diğeri metformin KOVİD’ de ağır hastalık ve ölümlerin önlenmesinde bugüne kadar denenen tüm ilaçlardan daha etkili olabilir.

Kaynak: https://www.nature.com/articles/s41366-020-00692-3

Okunma Sayısı: 170

Yazarın Diğer Yazıları

KOVİD’ de Bal ve Çörek Otu Mucizesi

Çok merkezli randomize kontrollü araştırmada KOVİD teşhisi konan 313 hastanın bir grubuna 13 güne kadar...

Aşı Şirketleri Hukuki Muafiyet İstiyorlar

Şirketler, araştırma ve geliştirme sürecinin çok kısaldığını gerekçe göstererek Avrupa Birliği’nden ileride doğabilecek tazminatlar ve...

Daha Sıkı Kapanma Ölümleri Azaltmıyor

160 ülkeyi kapsayan bir araştırmada virüs dışı parametrelerin mortaliteye yani ölüm oranlarına etkileri incelendi (1)....

Noel Baba’nın Koronavirüse Bağışıklığı Var

Tüm dünyanın artık yakından tanıdığı, Amerikalı enfeksiyon hastalıkları uzmanı A. Fauci demiş ki (1): “Noel...

KOVİD Riski Yüksek Olanlara Kitlesel Olarak D Vitamini Verilmelidir

KOVİD’ den korunmak için maske + mesafe + musluk tedbirlerine sıkı sıkıya uymak kâfi gelmiyor....