Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kendine Varamamış Bir Kişi Hiçbir Yere Varamaz!

GENÇ KALEM
Ebubekir DEMİR

18 Mart 2019 00:03

Yorum Yapılmamış

Evet insanın geçeceği bütün yollar yine insanın kendinden geçer dedik ve insanın hayat yolculuğu olan dünya hayatında aşamalı olarak olgunlaşma süreci olarak da diye nitelendireceğimiz bir kendi içine doğru yolculuğu da söz konusudur.Bu yolculuk kimi inisiyatörler için en uzak,en derin ve en ufak olarak tanımlanmaktadır.

Benim anlamadığım acaba büyük dedem bir inisiyatör müydü ki ben çocukken bana bunu izah etmeye çalışırdı ve kendi Kürtçe dili ve lisanınca beni dizine oturtup bak oğul hayatı anlamak istersen şuna dikkat et deyip; hure, kure, dure diyerek yıllar sonra dünyadaki bir ilim olduğu çok sonradan anlaşılacak olan inisiye ve aydınlanma sürecini bana nasıl o okumamış hali ile biliyor ve aktarmaya çalışıyordu inanın hala aklım bunu almıyor ve çok yıllar sonra Tibet keşişleri hayatlarının farkına varılacak ve dünyada yeni bir ilim olan aydınlanma olarak bilinen inisiye yani kişinin kendi ile iletişimi keşfedilecekti. Buna rağmen bu belki çok önemli olmasa bile işin asıl garip olan ve bende de garabet bir halet-i ruhiye uyandıran sözde okumamış olarak tanımlanan bir insanın ve bundan 3 kuşak önce bu insan bu gerçeği nasıl ve nereden biliyordu? Çünkü bana hayat bir süreçtir ve bu sürecin tamamlanması da bir yolculuğa bağlıdır derdi. Buraya kadar tamam, ama bundan sonrası asıl zurnanın zurt dediği yere geliyorduk.

İnsan hayat süreç yolculuğunu öyle yada böyle tamamlayabilir fakat bu yol ve yolculuktan çok daha önemli bir yol ve yolculuk daha vardır derdi. İşte bu yolda kişinin kendi içinde olan bir yol ve kişinin bu yolda olan yolculuğu idi. İşte dedem bu yolu en zor olarak tanımlıyor ve yolculuğun niteliğini de hure, kure, dure olarak açıklıyordu. Yani çok ufaktır fark dahi edilmesi çok zordur. Çok derindir varılması ve erişilmesi sanki mümkün olmayan sonu gelmek bilmeyen bir dipsiz kuyuya benzetiyordu ve yine yine oldukça uzak ve erişilmesi çok çok zor olan olarak açıklıyordu. İşte çok sonraları okudukça anladıkça ve kavradıkça fark ettim ki gerçekten hayat sürecinin en zor ,erişilmez ve meşakatli yolun kişinin kendi içine olan yolu ve yolculuk da yine buraya olan yolculuk olduğunu geç de olsa idrak ediyordum.

Yine bir başka gerçek de şuydu konu ile bütünlük arz eder. O da şöyle ki yine Rabbim gani gani rahmet etsin dedem birde şunu derdi kişinin hayat yolculuğu sürecinde başarılı bir yolculuk yapması ve nereden nereye yolculuk yaptığını bilmesi ve bu yolun bir hedefe varması için kişinin asıl olan süreç diyebileceğimiz kendi içindeki süreci tamamlamış olması lazım ki kişi ilk başta kendi ile bütünleşmiş olabilsin diye. Çünkü kendisine göre kişinin bir yolda hedefe varması için önce bu süreci tamamlaması şarttı… Bu şartı da şunun için gerekli öngörüyordu ki; çünkü derdi kişi ilk başta kendine varmalıdır.

Kendine varamayan bir insan hiçbir yere varamaz. Yani insanın bir yerlere varması için önce kendine varması gerekiyordu. Kendinize varışınızı tamamladığınız anlamlı bir hayat yolculuğunda beraber olmak dileği ile selametle kalın.

Genç-kalem-ebde

Okunma Sayısı: 167
Kategori: Ebubekir DEMİR

Yazarın Diğer Yazıları

Dünyanın En Zor İşi Neden mi Konuşmaktır?!

Bu hayattaki en zor iş nedir biliyor musunuz? Bence söz söyleme sanatı diyebileceğimiz ve kısaca...

Bazıları Sadece Vardır Bazıları İse Yaşar

Doğruya ulaşmanın yolu, yanlıştan geçer. Her başarı, doğru alınan kararın neticesidir. Ancak doğru karar almak...

Gençler Neyi Arıyor?

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir memleket varmış. Bu memlekette...

İnsanın Kendinden Başka Kaç Görünmeyeni Var?

Neyimi gördünüz ki siz benim? Neyimi bilebilirsiniz? Kaşıma gözüme baktınız hep.. Yediğime, içtiğime, giydiğime.. Söylediklerime.....

Hay-at’in Hayat Mücadelesine Dair

Hayat: Önce herkesten farklı olduğunu düşündüğün, sonra büyüyüp, herkes gibi olduğunun farkına vardığın, sonra kendini...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı