Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Karakter


28 Eylül 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Karakter, insanın zor zamanlarda, güç koşullarda ortaya çıkan davranışların özelliğidir.

Böyle zamanda “kaçmak ile”  “dövüşmek,” “kendini kurtarmak” ile “beraber olduklarını da düşünmek” arasındaki davranış farklılığını belirleyen özellik “karakter” dir.

 

Kişilik, başka bir insanın özelliğidir. “Kişilik,” insanı başkalarından ayıran özelliktir. Dışa dönüklük, içe dönüklük, yenilikçilik, tutuculuk gibi özellikler insanın kişiliğidir.

 

“Kimlik” ise, insanın başkalarıyla ortak olan özellikleridir.  Ulusal kimlik, etnik kimlik, dinsel kimlik, okul kimliği vb. kimlikler bunları belirtir.

“Karakter” için, güçlü karakter, zayıf “karakter” “güvenilir karakter, güvenilmez karakter” gibi nitelemeler yaparız.

 

Güçlü karakterli insanın ilkeleri olacak, asla satın alınmayacak, her atasözüne inanmayacak “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” veya “paranın satın almayacağı şey yoktur” onuruyla, kimliği ile daha da önemlisi beyni ile akıllı yaşamayı önüne koymayı becermektir. Üretmeyi sevmeyi ve sevilmeyi bilmelidir. Bizleri cansızlardan ayıran özelliğimizi ve de insan olduğumuzu bilerek yaşamak, yani kısaca felsefenin hikmetini öğrenmek.

 

Güvenilmez karakter ise, 30 yaşında ölüp 80 yaşında gömülmek isteyendir. Zayıf karakter kaderini yenmeyi beceremez. Aslında bu yapılar genellikle, nasıl yaşayacağını “ölüm zamanı” geldiğinde idrak edendir. Yaşamın amacı, amacı olan bir yaşamdır. Asıl cevap şu; ben bu dünyaya neyi gerçekleştirmek için geldim? Hayatımın gerçek ve kalıcı amacı (Dharma’sı nedir? Sorusunun cevabı kaderin yenilmesi demektir. Mutluluk ve başarı satın alınamaz. Muadili yoktur

 

Zor geçitlerde işte bu “karakterler” de ortaya çıkar. Bir grup suçlanırken kendini ayırıp kurtarmaya çalışanlarla, en kolay kurtulacak durumda olanın arkadaşlarıyla birlikte mücadele etmesi bu zor koşullarda ortaya çıkar.

 

Ülkenin mücadele tarihinde  “mücadele edenler,” “gözünü kırpmadan kavgaya katılanlar”, “sessiz kalıp kenara kaçanlar,” “ karşı tarafla gizlice anlaşanlar,” “itirafçı hainler,” hep görülmüş, karakter notları verilmiştir.

İnsan davranışlarını bu yanı kimi zaman büyük hesaplaşmalara yol açmış, kimi zamanda yüreklerinde kanayan bir yara olarak kalmıştır.

İnsan hayatında “ideoloji-dünya görüşü” her şey değildir, bunun yanı sıra “karakterde çok önemlidir.

 

Dürüstlük; yalancılığa karşı doğruluk, sahteciliğe karşı namusluluk, namussuzluğa karşı, dayanışma arkadan vuruculuğa karşı, hak etme, hak etmeden elde etmeye karşı, insanları etkilemeyi sürdürecektir.

 

Bir toplumu bir süre aldatabilirsiniz, toplumun bir kısmını her zaman aldatabilirsiniz, ama toplumu sürekli aldatamazsınız.

 

Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte ışığı hemde gelecek treni görür. (J.Harris)

 

 

Okunma Sayısı: 65

Yazarın Diğer Yazıları

Yüz ve Yirmidokuz Kez

Fiilen hayatta ne olup olmadığı, ne kadar olup olmadığı, neyin hayal olup olmadığı, neyin mümkün...

Yakalamak

Hiç kimse çektiği çileli bir hayatın attığı tokat ile avurtları çökmüş, gözleri kan çanağı dönmüş...

Ket Vurmak

Yaşadığım ve kendimi bildim bileli bana “özgür düşüncenin ve “düşündüğünü özgürce ifade etmenin ne kadar...

Öz Savunma

Savunma’’ var olma ile yok olma arasındaki çizgide saldırgana ‘dur’ deme halidir. Saldırganın gücü oranında,...

Korku

KORKU Başlık korku, ama neyin korkusu?Düşünelim bakalım insanlar neden bir çuval una, iki kilo şeker’e...