Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kahvaltı Sigara Kadar Zararlıdır

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

26 Ocak 2017 00:01

Yorum Yapılmamış

Kahvaltı tehlikelidir. Aralarında tip 2 diyabet, obezite ve hipertansiyonun da bulunduğu ölüme kadar gidebilen birçok hastalığın sebebidir.”

Bu sözler “Breakfast is a Dangerous Meal” isimli bir kitap yazan biyokimya uzmanı Terence Kealey’ e ait (1):

untitledKitabım sayesinde on sene içinde kahvaltıya da sigara gibi dikkat edilecek ve herkes kahvaltının aynı şekilde zararlı olduğunu bilecek”.

Diyabetin sebebi kahvaltı

55 yaşlarında diyabet teşhisi konan yazar kan şekerini takip etmeye başlıyor. Her kahvaltıdan sonra şekerinin çok yüksek seviyelere çıktığını görünce de kahvaltı yapmayı bırakmaya karar veriyor.

Bir süre sonra kan şekerinin düştüğünü, sonraki öğünlerden sonra da artık yükselmediğini görüyor. Kan şekeri değerleri kahvaltısız normal değerlerde seyrediyor.

Yazar, kitabında kahvaltının metabolik sendroma yol açtığını ve sadece diyabetliler için değil herkes için tehlikeli olduğunu savunuyor.

Terence’ yi haklı buluyorum

Beni bir kahvaltı meftunu olarak bilenler sıkı dursun: Terence kardeşim çok haklı!

Yaptığı kahvaltının hem şeker hastalığına yol açtığı hem de hastalığının düzelmesini önlediği iddiasına ben de katılıyorum.

Doğrudur, kızarmış ekmek, fındık ezmeli çikolata kreması, içi reçelli kruvasan, kahvaltı gevreği, meyve esanslı layt yoğurt, yağsız süt, portakal nektarından oluşan kahvaltı sigaradan bile daha zararlıdır.

Gerçek yani sağlıklı kahvaltı nasıl olmalı?

Yukarıdaki gibi şeker, trans yağ, işlenmiş unla yapılan ve katkı maddelerinden zengin kahvaltının sağlık için zararlı olması gayet normal.

Gelin, şimdi de benim başta obezite ve diyabet tüm kronik hastalıklardan koruyan kahvaltımda bulunanlara bir göz atalım:

Rafadan veya tereyağında yumurta, memleket sucuğu veya pastırması, peynir tabağı, yeşil ve siyah zeytin, ceviz-badem-fındık üçlüsü, mevsim yeşillikleri, şekersiz çay!

Adam gibi kahvaltı ömrünüze ömür katar.

Gelelim neticeye

Dr. Terence’ nin kitabını okumadım ama haberlerdeki bilgileri doğru kabul edecek olursak Batı tarzı modern bir kahvaltının “sigara kadar hatta ondan daha zararlı” olduğu iddiasına ben de katılırım.

Bu bakımdan Dr. Terence’ yi destekliyorum ama yarın bir gün bu şahıs da bizdeki tüccarlar gibi kendi adına “sağlıklı kahvaltı ürünleri” çıkarıp fahiş fiyatla satmaya başlarsa işin rengi değişir.

Kaynak: http://www.augsburger-allgemeine.de/wissenschaft/Ist-Fruehstueck-genauso-gefaehrlich-wie-Rauchen-id40245147.html

Okunma Sayısı: 90

Yazarın Diğer Yazıları

C ve E Vitamininden Zengin Diyet Parkinson Riskini Azaltıyor

Vitamin C ve E’ den zengin diyetle beslenenlerde Parkinson riskinin azaldığı bildirildi. Diyetle C, E,...

Bizi Aşırı İşlenmiş Gıdalar Hasta Ediyor

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakterinin sağlıklı yaşamamızı; obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserler başta olmak üzere birçok...

Kovid’in Ağrılarında Bağırsak Bakterilerinin Rolü Var

Yeni bir araştırmada, KOVİD’ de bağırsak mikrobiyotasında bağışıklığı teşvik eden bakterilerin azaldığı ve bu düşüklüğün...

Düşük Karbonhidratlı Diyet Tip 2 Diyabeti Düzenliyor

Düşük karbonhidratlı diyetin tip 2 diyabeti iyileştirebileceği ve tedavi edilmesi zor hastaların bile ilaçlarını bırakmasına...

Acı Biber Tüm Sebeplere Bağlı Ölüm Riskini Azaltıyor

Acı biber yiyenlerde tüm sebeplere bağlı ölümlerin %23 kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin %34 daha az...