Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kahvaltı Gevreği Kutularındaki Pazarlama Oyunu

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

16 Nisan 2014 00:01

Yorum Yapılmamış

Yale ve Cornell Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan bir araştırma endüstrinin daha fazla ürün satmak daha fazla kazanmak için uyguladığı akla hayâle gelmeyecek bir pazarlama oyununu deşifre etti.

Journal of Environment and Behavior isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmada New York ve Connecticut’ da 10 marketten alınan 65 tür kahvaltı gevreği kutusunun raflardaki yetrix boxri ve üzerlerindeki 86 farklı karakterin bakış açıları incelendi.

BİR: Çocuklar için hazırlanan kahvaltı gevreklerinin bulunduğu rafların yerden ortalama yüksekliği 23 inç iken erişkinlerin gevrekleri yerden 48 inç yukarıdaki raflarda yer alıyordu.

İKİ: Erişkin kahvaltı gevreklerindeki karakterler “kurbanlarının” gözüne girebilmek için neredeyse dümdüz (0.4˚) bakarken, çocuk gevreklerindeki karakterler ise aşağıya 9.67 derecelik bir açı ile bakıyordu.

Bu, kutulardaki karakterlerin hem erişkinler hem çocuklarla göz teması yaptıkları manasına geliyor.

63 lise öğrencisi ile yapılan ikinci araştırmada kutulardaki karakterlerle göz temasının güven duygusunu ve markaya bağımlılığı ne ölçüde etkilediği araştırıldı.

Deneklere bir kahvaltı gevreği kutusundaki gözleri biri düz diğeri aşağı bakan tavşan karakteri rastgele gösterildi ve tavşanla göz göze gelmelerinin güven duygusunu yüzde 16, markaya bağımlılığı yüzde 28 artırdığı belirlendi.

Çizgi film karakterlerinin pazarlamadaki önemini dikkate alan Bayan Obama çocuklarda obeziteye karşı mücadelede Elmo ve Büyük Kuş gibi Susam Sokağı karakterlerinin ücretsiz olarak sebze reklamlarında kullanılmasını istemişti.

Gelelim neticeye

Bu araştırma endüstrinin daha fazla ürün satmak için nasıl çalıştığını gayet güzel bir şekilde gözler önüne seriyor.

Aslında endüstriye kızmamak, hatta onlara saygı duymak lâzım çünkü bir yerde onlar işlerini en iyi şekilde yapmaya çalışıyorlar.

Bizim de onlar kadar uyanık, dikkatli ve çalışkan olmamız şart:

BİR: Onları kendi silahlarıyla vurarak işe başlayabiliriz. Aynı pazarlama oyununu pek âlâ sebze-meyve-yumurta-yoğurt gibi sağlıklı gıdalara uygulanabilir ve çocuğunuz bir “fasulye fanatiği” veya “yumurta çılgını” olabilir.

İKİ: Çocukları markete hiç götürmemek en doğrusudur ama götürmek zorunda kaldığınızda onun ilgisini çeken ürünleri görmesine fırsat vermeyin.

ÜÇ: Hepsinden önemlisi de çocuklarınıza kazandıracağınız bezlenme alışkanlığı. Elinizden geldiği kadar onların bu tür ambalajlı, janjanlı kutu ve paketlerdeki gıdalarla tanışmasını önleyin.

DÖRT: Yuva ve okulların “raptı zapt” altına alınması çok önemli. Evlerinde sağlıklı beslenmeyi öğrenen çocukların çoğunun ahlâkı kreş ve yuvalarda bozuluyor.

Bu tür yerlerde hele bir de “ödül olarak abur-cubur verilmesi” çocuğun kazanmış olduğu tüm müspet alışkanlıkları “sıfırlıyor”.

Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları el ele verip endüstrinin yuva, kreş ve okullardaki hegemonyasına son vermelidir.

KAYNAK: http://eab.sagepub.com/content/early/2014/03/27/0013916514528793.abstract

Okunma Sayısı: 70

Yazarın Diğer Yazıları

KOVİD Etkisinin S Proteini Diğer Koronavirüslerin Değil İnsan ve Fareninkine Benziyor

SARS-CoV-2 ve memeli türleri arasındaki peptit paylaşımının karşılaştırmalı olarak analiz edildiği önemli bir araştırma yayınlandı....

KOVİD’de Bağışıklığı Binterferonlar Belirliyor

KOVİD’ de oluşan bağışıklıkta interferonların oynadığı rol her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Koronavirüsler de...

KOVİD’de Etkili İki İlaç Var Kortizon ve Vitamin D!

Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, KOVİD tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında sadece...

Remdesivir de İşe Yaramaz Çıktı

Geniş kapsamlı ve güvenilir bir çalışmada, aslında işe yaramayacağı çoktan belli olan remdesivir isimli ilacın...

Bu Sene Nezle Olacakları ALLAH’ın Şanslı Kulları Olarak Görüyorum

Birçok Avrupa ülkesinden elde edilen veriler, 2009 sezonunda ortaya çıkan H1N1 virüsünün yayılımının o sıradaki...