Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınma Günü

BİLİMSEL GERÇEK
Öğr.Gör. Nurullah AYDIN

04 Nisan 2014 00:01

Yorum Yapılmamış

Kadınlara Belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 74. Yılı kutlu olsun.
Dünyanın çoğu ülkesinden önce; İslam ülkelerinde ilk, Avrupa ülkelerinin birçoğundan önce Türk kadınları seçme ve seçilme hakkı elde ettiler.
Türk kadınları; 3 Nisan 1930 tarihinde kabul edilen 1580 sayılı Belediye Kanunu’yla belediye  seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını elde ettiler.
Böylece Türk kadını siyasal haklar bakımından erkeklerle eşit bir konuma gelmiştir. 1933’te köy seçimlerine katılma hakkını elde ettiler. 1935’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekili olarak yer aldılar.
Bugün m

Nurullah AYDIN3 Nisan 2014- ANKARAKADINLARIN SEÇME VE SEÇİLME HAKKI TANINMA GÜNÜ MESAJIKadınlara Belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 74. Yılı kutlu olsun.Dünyanın çoğu ülkesinden önce; İslam ülkelerinde ilk, Avrupa ülkelerinin birçoğundan önce Türk kadınları seçme ve seçilme hakkı elde ettiler.Türk kadınları; 3 Nisan 1930 tarihinde kabul edilen 1580 sayılı Belediye Kanunu’yla belediye  seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını elde ettiler. Böylece Türk kadını siyasal haklar bakımından erkeklerle eşit bir konuma gelmiştir. 1933’te köy seçimlerine katılma hakkını elde ettiler. 1935’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekili olarak yer aldılar.Bugün mecliste, belediye başkanlıklarında, üniversitelerde, yargıda, bürokraside saygın ve seçkin konumlarıyla görev yapmaktadırlar.Kadın mitolojierde Tanrıçadır. Kadın anadır. Kadın çocuğu doğuran eğiten ve kişilik verendir.Kadına şiddetin arttığı bir dönemde kadınlarımıza sevgi ve saygı bilincinin erkeklere verilmesi gerekli ve zorunludur.unutulmamalıdır ki şiddet gösteren erkekleri de kadınlarımız yetiştirmektedirler.Kadınlarımızın şikayet ettiği temel kavramların anlamını da çocuklarına vermelidirler.Bütün kadınlarımızın Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınma Gününü kutlarım.

ecliste, belediye başkanlıklarında, üniversitelerde, yargıda, bürokraside saygın ve seçkin konumlarıyla görev yapmaktadırlar.
Kadın mitolojierde Tanrıçadır. Kadın anadır. Kadın çocuğu doğuran eğiten ve kişilik verendir. Kadına şiddetin arttığı bir dönemde kadınlarımıza sevgi ve saygı bilincinin erkeklere verilmesi gerekli ve zorunludur. unutulmamalıdır ki şiddet gösteren erkekleri de kadınlarımız yetiştirmektedirler. Kadınlarımızın şikayet ettiği temel kavramların anlamını da çocuklarına vermelidirler.
Bütün kadınlarımızın Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınma Gününü kutlarım.

Okunma Sayısı: 68
Kategori: Nurullah AYDIN

Yazarın Diğer Yazıları

İktidar Savaşı ve Propaganda

İnsanlık tarihi; iktidar için güç ve yetki sahibi olanlarla, olmaya çalışanlar arası çatışma ve güdülen...

İktidar Savaşı ve Propaganda

İnsanlık tarihi; iktidar için güç ve yetki sahibi olanlarla, olmaya çalışanlar arası çatışma ve güdülen...

Siyasal/Ekonomik Şekillendirme

Belli odakların emireri olarak planlandığı gibi gücü/yetkiyi ele geçiren bir kesim diyor ki; artık kabul edin....

ABD-NATO ve Türkiye

Atatürk’ün bağımsızlık temeline dayalı stratejik dış politikasını tersyüz etmiş ve ABD ile askeri ve eğitim...

Sevgide Birleşmek

Tartışalım. Kırmadan, üzmeden, incitmeden, katletmeden, ayrıştırmadan, ötekileştirmeden konuşalım tartışalım. Aklın mantığın, gönlün yolu birdir. Orta...