Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

İsviçre Mamografi Taramalarını Durdurdu

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

19 Şubat 2014 00:01

Yorum Yapılmamış

Senelerdir mamografi taramalarının bugün uygulanan şekliyle işe yaramadığı gibi, birçok kadının hayatını riske attığını hatta tamamen kararttığını anlatmaya çalışıyorum (1).

Daha dün BMJ’ de yayınlanan 25 senede 90 bin kadın üzerinde kontrollü olarak gerçekleştirilen araştırma da rutin taramaların meme kanseri ölümlerini azaltmadığı gibi kanser teşhisi konan her 5 kadından birinin aşırı teşhise maruz kaldığını gösteriyor (2).

NihMAMOGRAFİ DURDURULDUayet mamografi taramalarına karşı çıkan bir ülke ortaya çıktı.

Dünyanın en gelişmiş, en zengin ülkelerinden olan İsviçre meme kanseri taramalarının durdurulması kararını aldı.

Çeşitli uzmanlardan oluşan İsviçre Tıp Kurulu (Swiss Medical Board=SMB), bundan böyle ülkede yeni bir mamografi programının başlatılmaması ve hâlen devam etmekte olan taramaların da sınırlandırılması tavsiyesinde bulundu (3).

Hâlen, İsviçre’ deki 26 kantonun 10’ unda 50-69 yaş arasındaki tüm kadınlarda düzenli mamografi tarama programları uygulanıyor.

Sistematik mamografi taraması, bir tarama programı sınırları içinde kadınların düzenli olarak radyolojik incelemeleri anlamına geliyor.

Buna göre, belirli bir yaş grubundaki bütün kadınlar doktorlar tarafından eşlik edilmeyen radyolojik incelemeye tâbi tutuluyor.

Rapora göre İsviçre’ de her sene ortalama 5 bin 400 kadına meme kanseri teşhisi konuyor ve 1.400 kadın da meme kanserinden ölüyor.

Sistematik mamografi taraması sorgulanıyor

İsviçre Tıp Kurulu (Swiss Medical Board=SMB), sistematik mamografi taramalarının Sağlık Sigortası Kanunu tarafından bildirilen etkinlik, elverişlilik ve verimlilik kriterlerine ne kadar uyduğunu araştırdı.

SMB, bu sistematik taramaların tümörleri daha erken bir dönemde tespit edilen kadınların yaşama sürelerini kaliteli şekilde uzatıp uzatmadığı ve meme kanserinden ölümleri azaltıp azaltmadığı sorularına cevap aradı.

Bu arada taramanın gereksiz cerrahi girişimler veya yanlış pozitif sonuçlarla ilgili psişik stresler gibi muhtemel olumsuz etkileriyle maliyet-etkinlik oranları da değerlendirildi.

Literatürün analizi, sistematik mamografi taramalarının tümörlerin erken bir dönemde tanınmalarını sağlayabileceğini ve bu sayede meme kanserinden ölümleri hafifçe azaltabileceğini gösterdi.

Düzenli tarama ile her 1000 kadından 1 veya 2’ sinin ölümünün engellenmesine karşılık her 100 kadından 100’ ün aşırı teşhis yüzünden fiziksel ve psikolojik zarar gördükleri bildirilerek şu tavsiyelerde bulunuldu:

BİR: Yeni sistematik mamografi tarama programlarının başlatılması uygun değildir.

İKİ: Devam eden sistematik mamografi tarama programları sınırlandırılmalıdır.

ÜÇ: Tüm mamografi tarama formları kalite bakımından değerlendirilmelidir.

DÖRT: Bütün mamografi tarama formlarında kadınlar önce tıbbi olarak ayrıntılı aydınlatılmalı ve işlemin arzu edilen ve edilmeyen etkileri açıkça anlatılmalıdır.

Gelelim neticeye

BİR: Mamografi taramalarının faydadan çok zararı olduğu giderek daha iyi anlaşılıyor.

Aklın yolu birdir. SMB’ u tebrik ediyorum, darısı başımıza.

İKİ: Modern tıp bilimin değil ticari tıbbın tahakkümü altındadır. Tıbbı tavsiyelerde öncelik hastanın değil endüstrinin menfaatindedir.

Unutmayın ki, bir zamanlar hastalıkları tedavi eden tıp artık hastalık yaratmakla uğraşıyor.

ÜÇ: Modern tıbbın teşhis ve tedavi ile ilgili tavsiyelerine uymadan önce 40 defa düşünmek gerekir.

KAYNAK

1. http://ahmetrasimkucukusta.com/kategoriler/yazilar/tip-yazilari/mamografi-ile-taramalar/

2. http://www.bmj.com/content/348/bmj.g366

3. http://www.medical-board.ch/fileadmin/docs/public/mb/medienmitteilungen/2014-02-02_Medienmitteilung_Bericht_Mammographie-Screening_def.pdf

Okunma Sayısı: 76

Yazarın Diğer Yazıları

Hayvansal Gıdalar Kalp Damar Hastalığı Riskini Azaltıyor

Hayvansal gıdaların ağırlıkta olduğu diyetlerin kalp-damar hastalıkları için risk faktörü olduğu kabul edilirdi ama hayvansal...

En Az 10 Milyon Grip Aşısına İhtiyacı Olan Bir Ülke Neden Bu Kadar Az Aşı İstiyor?

Türkiye’ de ve dünyada da bugüne kadar tüm propagandalara rağmen pek fazla rağbet görmeyen grip...

Nezle KOVİDİ Hafifletebilir, KOVİD Gribi Azaltabilir

İndependent Türkçe‘ deki yazım: Dünya son iki aydır artışa geçen yeni tip koronavirüs (SARS-CoV-2) vakaları...

Kilo Verme Değil İnsülin Direncinin Düzelmesi Grip Ölümlerini Önlüyor

Yeni bir araştırmada obez farelerin bağışıklık sistemi hücrelerinin glukoz metabolizmalarının bozulmuş olduğu gösterildi. Obez farelerin...

WHO’nun Ekisiz Dediği İlaç FDA’ dan Onay Aldı

Dünya Sağlık Teşkilatı’ nın (WHO), KOVİD için uzun süre teşvik ettiği ve etkisiz olduğunu gösteren...