Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

İstiharelerin Değişmez Mekanından Alınacak Dersler Var

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

20 Eylül 2011 00:00

1 Yorum

Tüm üniversite öğretim üyelerine Fatih Altaylı’ nın bugünkü “En iyi tıp sistemi nasıl çalışıyor” başlıklı yazısını dikkatle okumalarını tavsiye ediyorum.

Aynı tavsiyem sağlık konusunda Danıştay’a veya Anayasa mahkemesine gitmekten başka bir faaliyeti ve politikası olmayan CHP yöneticileri için de geçerli.

Fatih Bey, “istiharelerin değişmez mekânı” Cleveland Kliniğinin kardiyoloji bölümü yöneticilerinden Murat Tuzcu’ nun ağzından oradaki sistemin nasıl çalıştığını anlatıyor.

Murat Bey, Cleveland’ da üç grup doktor olduğunu belirtiyor. Bunların bir kısmının sadece hasta baktığını ve başka hiçbir şey yapmadığını; ikinci grubun daha çok araştırma ve bilimsel yayınlarla uğraştığını, çok az sayıda hasta baktığını; üçüncü grubun ise sadece eğitimle uğraştığını, bütün zamanlarını eğitime harcadığını söylüyor.

Birkaç hafta önce “Profesörler bilim adamı değildir” başlıklı yazımda, benim de tıp fakültelerindeki tüm öğretim üyelerinin de bilim adamı olmadığını, yaptığımız işin esasta hasta bakmak ve öğrenci-asistan eğitimi olduğunu belirttiğim için çok geniş bir çevreden hakaret dercesine kadar varan tepkiler aldım.

Birçok zaman olduğu gibi “doktor düşmanı” ve “iktidar yalakası” olarak onurlandırıldım.

Bakın dünyanın bir numaralı kardiyoloji merkezinde araştırma, hasta bakımı ve eğitim işlerini üç farklı grup öğretim üyesi tarafından yapılıyor; biri diğerinin işine sadece gerektiği kadar karışıyor.

Orada, sadece hasta bakanların veya sadece eğitimle ilgilenenlerin “Neden araştırma yapmıyorsun? Neden bir tek yayının yok?” diye aşağılandıklarını da sanmıyorum.

Oysa “bizimkiler” hem araştırma ve yayın hem hasta bakımı ve hem eğitim yaptıklarını iddia ediyorlar; üstelik de bunları fakültede yarım-gün (bu en dürüstleri için birkaç saat demektir; some-time ve hatta weekly-time çalışanları saymıyorum bile) çalışarak başardıklarını söylüyorlar.

Yıllardır bu üç işin bir arada yapılmasının mümkün olmadığını; bunu iddia etmenin ve böyle yapar görünmenin kendimizi kandırmak olduğunu ve “tıp eğitiminin mutlaka yeniden yapılandırılması” gerektiğini yazıyorum, söylüyorum.

Benim kafamdaki de Cleveland’ dakine çok yakın bir model: Araştırma-hasta bakımı ve eğitim ayrı öğretim üyeleri tarafından belirli bir koordinasyon içinde yapılmalıdır. Elbette bu görevlilerin geçim ve gelecek endişeleri olmamalıdır.

Gelelim neticeye

Ya Cleveland’ taki ler çok tembel ve geri zekâlı veya bizimkiler çok çalışkan ve çok akıllılar.

Ne dersiniz?

KAYNAKLAR

Altaylı: http://www.haberturk.com/yazarlar/fatih-altayli/670600-en-iyi-tip-sistemi-nasil-calisiyor

Küçükusta: http://www.haberturk.com/haber/haber/659811-profesorler-bilim-adami-degildir

Tıp eğitimi konusundaki düşünce ve tavsiyelerime ulaşmak için:

http://www.ahmetrasimkucukusta.com/kategoriler/yazilar/tip-yazilari/tip-egitimi/

Okunma Sayısı: 108

Yazarın Diğer Yazıları

Moral Maneviyat ve Motivasyon Aşıların Etkili Olabilmesi İçin de Şart

Bir taraftan koronavirüs aşısı yapılanların sayısı arttıkça faz 3 çalışmalarında bildirilen etkinlik ve emniyetle ilgili...

Pfizer’ın Aşısında Şok: İlk Aşıda Yüzde 50 Koruma, Mutasyonlara Etkisiz

Koronavirüs aşısı yapılanların sayısı arttıkça faz 3 çalışmalarında bildirilen etkinlik ve emniyetle ilgili verilerinin doğru...

Evdeki Kimyasallar Çocukların Bağırsak Bakterilerini Etkiliyor

3-6 yaş arası çocukların idrar ve dışkı örneklerinde, tekstil, ev eşyaları, elektronik aletler, bakım ürünleri...

C ve E Vitamininden Zengin Diyet Parkinson Riskini Azaltıyor

Vitamin C ve E’ den zengin diyetle beslenenlerde Parkinson riskinin azaldığı bildirildi. Diyetle C, E,...

Bizi Aşırı İşlenmiş Gıdalar Hasta Ediyor

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakterinin sağlıklı yaşamamızı; obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserler başta olmak üzere birçok...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Uğur ÖZALTIN dedi ki:

    Bizdeki devleti yağmalama hastalığı varken ve bu hastalık her yönde ilaç,doktor,hasta,engelli,üniversite vs oldukça ilerleme ve çağdaşlık mümkün değil hocam.

    Doktorluk fazla puan alma işi değil aşk işi olmadıkça bizde bir şey olmaz