Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

İstanbul Bronşiti

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

14 Şubat 2014 00:01

Yorum Yapılmamış

Bir okuyucum erkek kardeşinin klinik tablosunu çok güzel özetlemiş.Bunun adı “İstanbul Bronşiti” dir: Erkek kardeşim 18 yaşında, lise son sınıf öğrencisi. 2011 Nisan’ından beri gece gündüz, yaz kış sürekli kuru, balgamsız olarak öksürüyor. Hırıltısı yok. Birçok hastaneye ve dâhiliye, KBB, göğüs hastalıkları, kardiyoloji olmak üzere birçok farklı branştİstabnul bronşitia doktora götürdük.

Hiçbiri sorunumuzu çözemedi. Birçok kez akciğer filmi çekildi, solunum fonksiyon testi, kanda ve deride alerji testi yapıldı, EKG çekildi, Holter takıldı. Her bir testin sonucu temiz çıktı.

Fakat götürdüğümüz doktorlar branşlarına bağlı olarak üst solunum yolu enfeksiyonu, alerjik rinit, sinüzit, boğaz reflüsü… vs olabilir diyerek ilaç yazıyorlar.

Yazdıkları ilaçları kullanmamızı, geçmezse tekrar gitmemizi söylüyorlar. Kardeşim ilaçlarını kullanıyor, rahatsızlığı geçmiyor, tekrar gittiğimizde ilaçları değiştirip yine aynı şeyi söylüyorlar.

Odasından halı, kitaplık, gardırop… vs çıkardık. Antialerjik yatak, yorgan, yastık aldık. Zaten hazır gıda, baharatlı, yağlı yiyecek, asitli içecek, çay, kahve tüketmez.

Sigara içmez, evde de içen yok. Sesi kısıldı ve kalınlaştı. Konuşurken, şarkı söylerken, gülerken veya burnunu silerken öksürmeye başlıyor. Koştuğunda öksürmesi daha çok artıyor.

Bu sene üniversite sınavına girecek. Derslerine konsantre olamıyor, psikolojisi bozuluyor. Hastane hastane gezmekten ilaç kullanmaktan yorulduk, Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Lütfen bize bir yol gösterin.

İstanbul Bronşiti teşhisi, önlenmesi ve tedavisi hakkında bilgiler: http://ahmetrasimkucukusta.com/kategoriler/yazilar/tip-yazilari/istanbul-bronsiti/

Okunma Sayısı: 119

Yazarın Diğer Yazıları

Doktorculuk Oynatıyorlar Bize

Bir taraftan politikacılar bir taraftan ilaç endüstrisi bir taraftan devletlerden daha güçlü adamlar tıbba musallat...

Bazı Aşı Adaylarının AİDS Riskini Artırma Tehlikesi Var

İndependent Türkçe‘ nin haberi: Bir grup araştırmacı, geliştirilmekte olan bazı koronavirüs aşı adaylarının HIV riskini...

Yeşil Çay ve Kahve Birbirinin Etkisini Artırıyor

Tip 2 diyabeti olan 4.923 hastanın medyan 5.3 sene takip edildiği çalışmada fazla miktarda yeşil...

KOVİD Etkisinin S Proteini Diğer Koronavirüslerin Değil İnsan ve Fareninkine Benziyor

SARS-CoV-2 ve memeli türleri arasındaki peptit paylaşımının karşılaştırmalı olarak analiz edildiği önemli bir araştırma yayınlandı....

KOVİD’de Bağışıklığı Binterferonlar Belirliyor

KOVİD’ de oluşan bağışıklıkta interferonların oynadığı rol her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Koronavirüsler de...