Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

İştah Kabartan 204 Dönüm Arazi ve Suskunluk


07 Şubat 2012 00:01

Yorum Yapılmamış

Beylikdüzü’nün boşta kalan en büyük arazilerinden biri… Belki de sonuncusu…
Enver Adakan Vakfı sahibi; yeri satmak istemiş. İmarı az olduğu ve zemin yapısı imara elverişli olmadığı için kimse almaya yanaşmamış. Ne de olsa yaklaşık 40 trilyon istenmiş. Bugünkü parayla 40 milyon TL. Haberi yaparken, yeni para birimine hala

alışamadığımızdan 40 milyar olarak yazdık.
*****
2009 yerel seçimlerinden sonra yeni sahipleri almış. 40 trilyonu (pardon milyonu da) gözden çıkarmışlar. Bir kişi alamadığı için 6 ortak bir araya gelmiş. 6. Ortağın da ortak olmadığı, aracılık yaptığı için (büyük ihtimalle imarın artırılmasıyla ilgili kefil olmasından diye düşünüyorum) iki büyük ortak yüzde 1 hisselerini bu zat-ı muhtereme vermişler. Yüzde iki para koymadan ortak olduğu iddia edilen muhteremin, okutulmuş sakalı da var.
*****
204 dönümlük arazinin 25 dönümü imara açılacak, diğer kalan arazi de kentin yeşil alanı olacak. Parkı, okulu, sosyal donatı alanlarıyla kentin oksijen alanı fazlalaşacak. Ancak gözünü kar bürüyen (haklılar da, ne de olsa paraları var. Para para kazanmak için var. Kapitalizmin ruhu böyle) kente sosyal donatı alanı olarak kalan arazinin büyük bir kısmını da imara açmak için girişim başlatmışlar. İmarı artırabileceklerini düşünerek yatırımlarını yapmışlar.
Bu arada yeri bulan, yeri pazarlayan meclis üyesi parasını alamadığı için rest çekmiş. ‘Komisyon ücretimi alamazsam partiden istifa ederim.’ Hangi partiden; tabi ki, plan tadilatını yapabilecek olan partiden. Sonra araya kocaman kocaman adamlar girmişler. İstifa tehdidinde bulunan meclis üyesi  1 trilyon beklerken yaklaşık 400 bin TL almış ve ka-bullenmiş. Yoksa hiç alamayacakmış. İstifa tehdidi işe yaramış.
****
Haberde arazinin ortaklarından birinin Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın dünürü olan Ömer Faruk Kavurmacı olduğunu iddia etmiştik. Haberi yaptıktan sonra, 204 dönümlük arazinin büyük ortaklarından birinin Kavurmacı olmadığı, onun akrabası İbrahim Arı’nın olduğunu öğrendik. İbrahim Arı’nın şirketinin adresi neresi? Tabi ki, Ömer Faruk Kavurmacı’nın sahibi olduğu Ay Merkez Alışveriş Merkezi.
Arı’nın şirketinin ortakları kimler, Kavurmacı ailesinin fertleri. Bu; İbrahim Arı’yı, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın akrabası yapar mı? Uzaktan da olsa yapar.
*****

Neyse, Dr. Topbaş, yıllar öncesinde plan tadilatlarına karşı olduğu yaptığı açıklamalardan, dinlediğim konuşmalarından bili-yorum. Ancak, yaklaşık 8 yıldır belediye başkanı olduğu dönemde de İstanbul’da yapılan imar plan tadilatlarını sayabilmek de mümkün değil.
5000’lik planlar yapılır, 1000’lik planlar yapılır kamuoyuna duyurulur. Daha üzerinden birkaç yıl geçmeden plan tadilatları yapılır? Neden mi? Yapılan planlar üzerinden araziler el değiştirir, fırsat yaratılır ardından, plan tadilatları ile trilyonlar vurulur.
Topbaş ne yapsın? Partililerinin isteklerini yapmazsa, orada nasıl durabilir? Büyük paralar gereken siyaset nasıl amorti edilebilir?
Neden siyaset yapar insanlar? Millete ve vatana hizmet etmek aşkıyla değil mi? Para kazanmanın da millet ve vatan aşkıyla açıklanması gerekmez mi? Para kazanıldığında ülkenin zenginleşmesi sağlanmıyor mu?
Bu zenginleşmeden herkes payına düşeni almıyor mu? Adil olmuyor muş, pay dağılımı ne yapalım? O kadarcık da olsun değil mi? “Bal tutan parmağını yalar” diye boşuna mı demişler atalarımız
*****
Neyse yeniden konumuza dönelim. 204 dönüm arazi 40 milyona alınır. Bugünkü değeri yaklaşık 360 milyon lira. Plan tadilatı yapılamasa bile iki yılda arazi, bedelini 9’a katlamış. Allah bereket versin. Yatırım yapanlara yeter mi? Yetmez… Neden?
Daha fazlası varken neden ka-bullenilsin ki? O araziyi alırken amaç değerlenip satılması değil ki! İmarı yükseltilerek yapılaşmaya açmak, araziyi…
*****

Bayındırlık Bakanlığı’ndan yeni zemin etütleri yaptırılır. Bu zemin etütlerine göre Büyükşehir Belediyesi’nden gerekli girişimler yapılır. Ve izinler alınır. Proje çıkartılır. Ardından Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilir. Ardından ilçe meclisine gelir. Orada da öyle ya da böyle geçirilir. Geçirilemedi mi? Mahkemeye gidilir. Birkaç yıl kaybedilir ama kimse yılmaz. Sadece hayaller biraz ötelenmiş olur. O kadar?
*****

Beylikdüzü’nün sosyal donatı alanları mı? Kimin umurunda. Bundan önce kimin umurundaydı ki, bundan sonra birilerinin umurunda olsun.
Sahi, bu kentin ana muhalefet partisi, küçük muhalefet partisi, sivil toplum örgütleri, kentin kanaat önderleri ne yaparlar? Neden susarlar? Neden basın açıklamaları, neden yürüyüşler yapmazlar?
Ben onların neden sustuğunu bilmiyorum(!)
Bilen var mı?..

 
 
 
Okunma Sayısı: 78
Kategori: Ali TARAKÇI

Yazarın Diğer Yazıları

“Dünyanın en Devrimci ülkelerinden Birisi Olan Türkiye” En Devrimci Evladını mı Yedi?

Türkiye’de yapılanlara devrim ve bu devrimin liderinin de Erdoğan olduğunu söyleyen Berat Albayrak’ı bizzat devrimin...

Devletten Birazcık Akıl ve İzan Beklemek Nafile Bir Çaba mı?

Devletten birazcık akıl ve izan beklemek nafile bir çaba mı?’ Yüzsüz oyunu İtalya’yı anlatıyor, devletimiz...

Erdoğan Giderse Ne Olur?

Erdoğan giderse Türkiye Suriye’den çekilir. Erdoğan giderse FETÖ yeniden devlet olur. Erdoğan giderse APO affedilir,...

HDP’ye Kobani Operasyonları; Geçmişle ‘Hesaplaşma’ Vakti!

Neden böylesine bir dönemde HDP eski ve yeni yöneticilerine operasyon yapıldı? Kobani olayları nedeniyle yapılan...

CHP’Deki Bu Tartışma Kime Yarar? Vatandaş Kendi Derdine Yanar…

Vatandaşın tüketici kredisi ve kredi kartı borçları toplam 720 milyara yükselmiş. Açlık sınırı 2 bin...