Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

İnsanlık Kirlendi Toplumumuz Kirleniyor

EDEBÎ GÜNDEM
Ahmet SARGIN

14 Eylül 2019 00:02

Yorum Yapılmamış

Kirlenme Avrupa`da başladı, hatta Amerika`da… Biz ilginç olayları oralardan duyardık. Soygun, vurgun,talan, kız kaçırma, ırza tecavüz, öldürme haberlerini duyar ve  ilgimizi çekerdi.
Belki bazen “Adam sen de!” onlar zaten yabancı ( gavur!) der aldırış bile etmezdik.
Bu kirlenme zamanla ilerledi tüm Avrupa`yı kapladı, sonra Müslüman ülkelere sıçradı, daha sonra da tüm dünyaya yayıldı. Kirli bir toplum, kirli bir dünya haline geldik. Dünyayı insanlar- bizler kirlettik!.. Şimdilerde artık dünyadan kirlilik haberleri geliyor. Sokaklardan ahlaksızlık seli akıyor! Öldürme, insan kaçırma, ırza tecavüz, fuhuş, soygun ve akla hayale gelmeyecek kadar ahlak dışı hadiseler… Kirlilik ve ahlaksızlık haberleri neredeyse olağan haberler arasına girdi.
Sizi bilmem ama beni rahatsız ediyor  bu denli kirlilik haberleri. Çünkü tarih okuduk, tarihten ibret almak durumundayız. Kirlenen ve ahlaksızlığı belgelenen toplumları okuyoruz. Hepsinin sonu hüsranla bitmiş, hepsi de helak olup gitmişler. Toprak ve sudan başka temizlik yaramamış işlerine… Ad ve lut kavmini helak eden toprak. Nuh Aleyhisselamın uyarılarını dinlemeyen azgın kavmini de yağmur suyu temizleyivermiş. Sanırım bu örnekleri benden daha iyi biliyorsunuz.
Günlerdir çıkan TV ve gazete haberleri içimizi karartıyor. Çocuk kaçıranlar, çocuk yaştaki masum yavruların ırzına geçip öldürenler, kadınları kesenler, doğrayıp çöp kutusuna atanlar, toplu katliamlar, uyuşturucu ticareti yapanlar, ahlak dışı olaylar, fuhuş sektörünün yaygınlaşması derken gerçekten de kirliliğimiz ayyuka çıktı. Kapkara, Kirlenmiş bir toplum haline geliverdik.
Artık Amerika, Avrupa toplumu değil doksan dokuzu Müslüman diye övündüğümüz Türk toplumu da bu kirliliğin içinde debeleniyor. Korkum da bunun içindir ya… Türk ve Müslüman alemine örnek gösterebileceğimiz bizim toplumumuz da malesef kirliliğe kurban edildi! Kirlenmek ne kelime; utanç duyacağımız hadiseler duymaya başladık. Bugün mü başladı, tabii ki hayır yıllar önce…
Gökteki melekleri utandıracak hale gelen bu hadiseleri yüzümüz kızarmadan izlemeye, seyretmeye devam ediyoruz. “Allahım içimizde ki beyinsizler yüzünden bizi helal eder misin?” diye hayıflanıyorum, korkuyorum. Çünkü azgın kavimlerin sonucu malesef hep felaket olmuş, ibreti alem için başlarına bela musallat edilmiş. Onun için dua ediyorum: “Allahım içimizdi ki bu kötüler, ahlaksızlar, sapıklar ve azgınlar yüzünden bizi helak etme, bizi onların kötülüklerinden koru, muhafaza eyle” diye.
“Bir kötünün yedi mahalleye zararı vardır” diye bir atasözümüz vardır. Artık her mahallede birden çok kötüler türediği için mahallelerden ( sokaklardan) akan kirlilik hepimizi utandırır hale geldi. “Bana değmeyen yılan bin yıl yaşasın!” anlayışı  ile bugün hepimiz zehir kusmaya hazır yılanlarla karşı karşıyayız. Bu durum sizi korkutmuyor rmu?
Bu tür ahlaksızlığın sizin çocuğunuza bulaşmayacağından, (zarar vermeyeceğinden) nasıl emin olabilirsiniz? Hatta onları kandırıp, kötü emellerine alep edip kötüler ve kirliler arasına girmeyeceklerinden  nasıl emin olabilirsiniz? Sizi bilmem ama, beni korkutmaya, endişelendirmeye, tedirgin etmeye başladı bu kirlilik (ahlaksızlık).
Affedin, aile içi şiddetten, tecavüzden, baskıdan birçok örnek vermek mümkün. Alkol, uyuşturucu, kadın ticareti, ırza geçmeler, yakınlara yapılan tecavüz hadiseleri gazetelerde boy göstermeye başladı. Anneye, kız kardeşe, geline, toruna yapılan tecavüzleri okuyunca beynimiz duruyor. İnsanlığımızdan utanıyoruz! Bu nasıl bir rezilliktir böyle… Toplumda ahlaksızlık ateşi bacayı, binayı sarmış toplum gırtlağına kadar kirlenmiş durumda!.. Bu kirlilik
İnsanları tedirgin etmiyor mu?
Kirliliği, rezaleti daha fazla telaffuz ederek  midelerinizi bulandırmak istemeyiz. Tehlike çanları çalıyor!.. Korkmak, tedirgin olmak, hatta uyanmak, ayağa kalkmak zorundayız!
Kirliliğin nedeni eğitimsizlik, cehalet ve İslami yaşamdan uzak kalıştır. Bunda hepimizin vebali, sorumluluğu, günahı vardır. Kirlenme cehaletle başlamışsa, egitim ordusu nerede demek geliyor insanın içinden. Hiç kimse bu sorumluluktan kaçamaz vebalden ve sorumluluktan kurtulamaz..
Kötülükler sizi boğmadan siz kötülüğe karşı tedbir alın.
Biz ne yapabiliriz diyenleri duyuyorum. Nemelazımcı, bana ne, benden uzak gitsinler demekle olmuyor.
Size de mutlaka bulaşacak ve sizi de can evinizden vuracaktır!..Onun için toplum olarak uyanma, tedbir alma ve görevi üstlenme zamanıdır.
Çocuğunuzu da, mahallenizi de, çevrenizi de, ilinizi de, ilçenizi de bu kötülüklere karşı korumak, kale gibi sed çekmak zorundasınız! Kirlilik sizi korkutmalı, kirlilik size kendine dön-özüne dön mesajı vermeli.
Siyasilere gelince, onlara da söylenecek sözümüz çok: şu çekişmeyi bırakın, ahlaksızlığa, çirkinliğe karşı tedbir alın, durdurun şu pislikleri…! yasaları, yetkilileri harekete geçirin…
Ahlaksızlıkla mücadele kanunu çıkarın!..

Okunma Sayısı: 53
Kategori: Ahmet SARGIN

Yazarın Diğer Yazıları

Vicdanlarımız Üşümesin!

Soğuk ve karlı bir kış dönemi geçiriyoruz. Kar yağışının yanında gece ayazları yüreğimizi üşütüyor. Hem...

Deprem Tüm Gönülleri Birleştirmeli Başın Sağ Olsun Türkiyem!

Hafta sonu Cuma akşamı merkezi Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Başta...

Toplumsal Huzura İhtiyacımız Var

Günümüz insanı doyumsuz, elindeki ile yetinmeyen daha fazla kazanma ve zengin olma hayaliyle kılıktan kılığa...

Zalimlerin Kol Gezdiği Bir Dünyada Yaşıyoruz!

Bir dost sohbetinde arkadaşın biri diyor ki: “Avrupa çok gelişmiş, kalkınmış çalışıyorlar, akıllı adamlar!” Ona...

Bu Hakkı Sana Kim Veriyormuş?

Toplumun azğınlığı insanlığı felakete sürüklüyor. Kendi ellerimizle kendi sonumuzu hazırlıyor gibiyiz. Ahlımaksızlığın geldiği boyutları sık...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı