İlaçların Yarısı Çöpe Atılıyor

400
Paylaşma
5k
Görüntülenme
Tüm dünyada olduğu gibi bizde de inanılmaz boyutlarda ilaç israfı var ve ne yazık ki hastaların da o ilaçları yazan doktorların da çoğu bu gerçeğin bilincinde değiller.Bu büyük israfın miktar ve sebepleri çeşitli kurum ve bilim adamlarına göre şöyle:

kasa fişiBİR: DSÖ verilerine göre, ilaçların yaklaşık yüzde 50’si yanlış ya da gereksiz kullanılıyor ya da kutusu bile açılmadan çöpe atılıyor (1).

İKİ: Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Türkiye’de reçeteye yazılan her iki ilaçtan birinin gereksiz şekilde reçetelendiğini düşündüklerini söylüyor (2).

ÜÇ: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Türkiye’de ilaçların yüzde 37’sinin ya da her 8 ilaçtan 2-3’ünün çöpe atıldığını, bunun mâli açıdan zarar, vatandaş açısından zarar, çevre açısından zarar olduğunu” bildiriyor (3).

DÖRT: SGK Başkanı Yadigâr Gökalp İlhan, “Her evde en az 6 kutu ilaç bulunduğunu, evdeki ilaçların yüzde 96’sının yani yaklaşık 115 milyon kutu ilacın reçeteli olarak temin edildiğini, hanelerin yüzde 39’unda ilaç atıldığını” açıklıyor (4).

BEŞ: Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP) yönetim kurulu üyesi Eczacı Ayşem Jale Kıhtır, topladıkları 362 bin kilogramlık atık ilaç verilerini açıklayarak, atık ilaçların yüzde 29’unun son kullanma tarihinin geçmediğini, yüzde 45’inin ise hiç açılmadığını söylüyor (5).

ALTI: Prof. Dr. Atilla Karaalp diyor ki: “Bazı ilaçların yan etkilerinin de bir hastalık zannedilip tedavi başlandığını görüyoruz. Çoklu ilaç kullanımı dediğimiz sıkıntı buradan ortaya çıkıyor. Evde torba torba ilaç kullanan insanlar var. Bazen aynı etken maddeyi içeren farklı firmanın ilaçları da hasta tarafından aynı anda kullanılabiliyor. Bu direkt sakıncalı bir şey.” (6).

SEKİZ: Akılcı İlaç Kullanımı Dairesi Başkanı Ecz. Mesil Aksoy “İlaçların yarısı uygun reçetelendirilmiyor” diye uyarıyor (8).

DOKUZ: Sabah gazetesinin “7 milyarlık soygun” başlıklı haberinden: Bugün Türkiye’de 356 sağlık firmasının 22 bini aşan ilaç mümessili her gün doktorlara daha fazla ilaç yazdırmak için en üst düzey performans gösteriyor / Görevi ilaç tanıtmak olan mümessiller limitsiz kredi kartları ve altlarındaki lüks otomobillerle doktorları kuşatmaya başlıyor / Dünyanın çeşitli ülkelerinde haftalar süren ve lüks otellerde yapılan kongrelerin yüzde 90’u ilaç firmalarının sponsorluğunda gerçekleşiyor/ Her buzdolabında kullanılmayan hatta hiç açılmamış 30 farklı ilaç görmek mümkün. Son verilere göre Türkiye’de kişi başına düşen ilaç harcaması 300 TL’yi bulurken hane başına düşen kutu ilaç miktarı ise 90 adet. Sağlık Bakanlığı’nın “Atık İlaç Hareketi” araştırmasına göre de eve giren her 100 ilaçtan 45’i hiç açılmıyor, çöpe gidiyor (9).

ON: İstanbul Eczacı Odası Başkanı Kaplan, Türkiye’de ilaçların insanların ihtiyacı doğrultusunda tüketilmediğini, ilaca kolay ulaşanların evlerinde biriken ilaçların çoğunun çöpe atıldığını belirtiyor (10)..

ON BİR: Medicana’nın patronu Dr. Hüseyin Bozkurt  “Türkiye’de ilaç yazmayan doktor makbul değildir” diyor ve çöpe giden 2 milyar dolarlık ilacın ekonomiye kazandırılması gerektiğini söylüyor (11).

Gelelim neticeye

BİR: İlaçların yarıya yakınının hem de kutuları bile açılmadan çöpe atılıyor olması bir hekim olarak beni utandırıyor.

Daha da önemlisi, bu israfın kimsenin umurunda olmaması ve çözüm tavsiyelerinden vazgeçtim dile bile getirilmemesi.

İKİ: İlaç israfının önlenmesi için yapılması gerekenleri pek çok defalar yazdım; bunlar içinde en önemlisi vatandaşın ve doktorların eğitimi ile doktorlar ve ilaç şirketleri arasındaki menfaat münasebetlerinin sıfırlanmasıdır.

Vatandaşa ve doktorlara, hasta şikâyetleri ve hastalıkların her zaman ilaçla tedavi edilmesinin gerekmediği, birçok hastalığın ilaç kullanmadan hayat tarzı değişiklikleriyle düzelebileceği, çok ilaç yazan doktorun iyi doktor olmadığı, başkasının tavsiyesi ile ilaç almaması gerektiği öğretilmelidir (12).

Kaynaklar:

1.http://www.hurriyet.com.tr/gundem/ilac-israfina-onlemler-19325215

2.https://www.haberturk.com/saglik/haber/664503-ilac-israfi-tam-gaz

3.http://www.internethaber.com/ilac-israfi-inanilmaz-boyutlarda-596399h.htm

4.https://www.haberturk.com/saglik/haber/1006867-her-evde-en-az-6-kutu-ilac-var

5.https://www.haberturk.com/saglik/haber/1436979-turkiyenin-atik-ilac-raporunda-carpici-rakamlar#

6.http://ahmetrasimkucukusta.com/2017/01/06/etibba-diyor-ki/ilacin-yan-etkisi-hastalik-saniliyor/

7.http://www.iha.com.tr/haber-akilci-olmayan-ilac-kullanimi-halk-sagligini-olumsuz-etkiliyor-597852/

8.http://www.ntv.com.tr/saglik/ilaclarin-yarisi-uygun-recetelendirilmiyor,meW6GvjvzUedDxgM6TF4hA

9.https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2011/12/15/7-milyarlik-soygun

10.http://arsiv.ntv.com.tr/news/255561.asp

11.http://www.milliyet.com.tr/her-yil-2-milyar-dolarlik-ilac-hic-kullanilmadan-cope-gidiyor-ekonomi-1445951/

12.http://ahmetrasimkucukusta.com/2011/10/09/yazilar/elestirel-yazilar/ilac-endustrisi/ilac-israfinin-sebepleri-nelerdir-onlenmesi-icin-neler-yapilabilir/

Paylaş

İlişkili Yazılar

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazarları

Dünya Kuraklıkla Mücadele Haftası (17 Haziran)

 

Ayın Sözü

Lütfen Duyarlı Olalım!

de, da vb. bağlaçlar ayrı yazılır.

Cümle bitişinde noktalama yapılır. Boşluk bırakılır, yeni cümleye büyük harfle başlanır.

Dilimiz kadar, edebiyatımıza da özen gösterelim.

Arşiv

Sosyal Medya’da Biz

Entelektüel Künyemiz!

Online Bilgi İletişim, Sanat ve Medya Hizmetleri, (ICAM | Information, Communication, Art and Media Network) Bilgiağı Yayın Grubu bileşeni YAZAR PORTAL, her gün yenilenen güncel yayınıyla birbirinden değerli köşe yazarlarının özgün makalelerini Türk ve dünya kültür mirasına sunmaktan gurur duyar.

Yazar Portal, günlük, çevrimiçi (interaktif) Köşe Yazarı Gazetesi, basın meslek ilkelerini ve genel yayın etik ilkelerini kabul eder.

Yayın Kurulu

Kent Akademisi Dergisi

Kent Kültürü ve Yönetimi Dergisi

 

Ayın Kitabı

Ayın kitabı bölümünde yazarlarımızın kitaplarının yayınlanması için, her ay en az üç yazı yayınlamış ve yazılarının her birinin en az 50 tekil tıklama sayısına ulaşmış veya her bir yazısına en az 5 er portal üzerinde yorum almış olması gerekmektedir.

Gazetemiz TİGAD Üyesidir

JENAS

Journal of Environmental and Natural Search

YAZAR PORTAL

Yayın Referans Lisansı

Yeniden Hoşgeldin

Aşağıdan hesabınıza giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.