Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

İlaç Firmasına Sahtekârlıktan 3 Milyar Dolar Ceza

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

06 Temmuz 2012 00:01

Yorum Yapılmamış

Amerikan Adalet Bakanlığı, dünyanın önde gelen ilaç firmalarından GlaxoSmithKline’ nın (GSK), kendisine yöneltilen suçlamaları kabul ederek cezai ve hukuki sorumluluklarına karşılık 3 milyar dolar ödemeye razı olduğunu açıkladı.

GSK, uzlaşma gereğince 5 yıl süreyle hükümet yetkilileri tarafından gözlem altında olmayı da kabul etti.

3 milyar dolarlık tazminat Amerika tarihinde “sağlıkta dolandırıcılıkta” sebebiyle ödenecek olan en yüksek meblağ!

Antidepresan çocuklara da verdirildi

Bir İngiliz firması olan GSK hem ilaçları ile ilgili olarak yaptığı endikasyon dışı tanıtımlar ve güvenlik verilerini saklamak ve hem de Amerikan Sosyal Güvenlik Kurumunu dolandırmakla suçlanıyordu.

GSK’ nin 3 milyar dolar tazminat ödemesine sebep olan ilaçlar Paxil, Wellbutrin ve Avandia.

GSK, 1998-2003 seneleri arasında ‘Paxil’ isimli antidepresan ilaçlarını kanunsuz olarak 18 yaşından küçük olanların da kullanması için tanıtım yapmakla suçlanıyor.

Şirket, bu amaçla ilacın çocuklarda da depresyon tedavisinde etkili olduğunu gösteren bir makalenin hazırlanması ve bir tıp dergisinde yayınlanmasına yardım ediyor.

“Canım ne olmuş yani, bu da kabahat mi? İlaç firmalarının ürünleri ile ilgili çalışmalara destek olması ve bunların yayınlanmasını sağlamasının neresi suç?” diyebilirsiniz ama işin püf noktası şurada: O araştırmadan böyle bir sonuç çıkmış değil!

Depresyon ilacı başka hastalıklar için kullanılıyor

GSK, sadece depresyonda kullanılması için onay almış olan Wellbutrin isimli ilaçlarının kilo verme, seksüel fonksiyon bozukluğu ve dikkat eksikliği hiperaktivite gibi hastalıklar için de kullanılması için tanıtım faaliyetlerinde bulunuyor.

Bu endikasyon dışı kullanımları artırmak için de doktorlara Havai tatili, Avrupa’ ya sülün avı seyahatleri, Madonna konser biletleri gibi rüşvetler veriliyor.

Lüks tatil köylerinde toplantılar, öğle ve akşam yemekleri ve kaplıca gezileri düzenliyor.

Avandia rezaleti

GSK, diyabet tedavisinde kullanılan Avandia isimli ilacın kalp-damar hastalığına bağlı ölümleri artırdığını bilmesine rağmen bunu saklamakla ve bu yüzden binlerce insanın ölümüne yol açmakla suçlanıyor.

Avandia iki sene kadar evvel Avrupa’ da yasaklandı; Amerika’ da sınırlı olarak kullanılıyor.

Tek hilekârlık yapan GSK değil

Geçmişte GSK’ dan başka pek çok “dev firma” bu ve benzeri hileler yüzünden uzlaşmayı kabul ederek milyarlarca dolar tazminata razı olmuşlardı.

Mesela, Pfizer aralarında Viagra ve Lipitor’ un da bulunduğu 13 ilacının endikasyon dışı tanıtımı için 2.3 milyar dolar, Lilly firması da Zprexa isimli psikiyatri ilacı için 1.4 milyar dolar tazminat ödemeyi kabul etmişlerdi.

Gelelim neticeye

Başsavcı Stuart Delery “Bu ceza, sadece GSK’ nin korkunç pazarlama oyunlarının ortaya konması veya Bakanlık tarihinin en büyük ve kapsamlı dolandırıcılık uzlaşması olduğu için önemli değil.

Asıl düşündürücü olan ilaç endüstrisinin bu uzlaşmayı ticaret yapmanın bir bedeli olarak görmesidir. ”

Şirketin Başkanı Andrew Witty “Pişmanlığımızı ve yaptığımız bu hatalarımızdan ders aldığımız tekrarlamak” istiyorum demiş:

“Şirketimizin tüm tanıtım ve pazarlama faaliyetleri şeffaflık, dürüstlük ve saygı temelinde yürütülmekte; hastaların yararlarına odaklanmaktadır. Sunduğu hizmetin insanlık için öneminin bilincinde olan GSK’nın yüksek standartlı etik yaklaşımını koruyacağından ve sürekli güçlendireceğinden kuşku duyulmamalıdır. GSK yaşam kalitesini yükselten yenilikçi ilaç ve tedavileri küresel düzeyde ihtiyaç duyan tüm insanlara sunmaya devam edecek ve paydaşlarının güvenini hak ederek çalışmalarını sürdürecektir.”

İnşallah diyelim ama biliyorsunuz bir de bizde “tavukgötü tövbe tutmaz” diye bir söz vardır.

Acaba iyi niyet gösterip inanalım mı, ne dersiniz?

KAYNAK:

http://health.usnews.com/health-news/news/articles/2012/07/02/glaxosmithkline-to-pay-3-billion-for-health-fraud

Okunma Sayısı: 57

Yazarın Diğer Yazıları

Yoğun Bakımlar Eskiden Çok Daha Yoğundu

Ülkemizde bugünlerde en çok konuşulan mevzuların başında “yoğun bakım yataklarının doluluğu” geliyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına...

TRUMP’ın Tarihi Dönüm Noktası Diye Duyurduğu Plazma Tedavisinin Faydasız Olduğu Gösterildi

Başkan Trump’ un “tarihi bir dönüm noktası” diye açıkladığı plazma tedavisi için ABD Gıda ve...

KOVİD’ de Bal ve Çörek Otu Mucizesi

Çok merkezli randomize kontrollü araştırmada KOVİD teşhisi konan 313 hastanın bir grubuna 13 güne kadar...

Aşı Şirketleri Hukuki Muafiyet İstiyorlar

Şirketler, araştırma ve geliştirme sürecinin çok kısaldığını gerekçe göstererek Avrupa Birliği’nden ileride doğabilecek tazminatlar ve...

Daha Sıkı Kapanma Ölümleri Azaltmıyor

160 ülkeyi kapsayan bir araştırmada virüs dışı parametrelerin mortaliteye yani ölüm oranlarına etkileri incelendi (1)....