Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

İdeolojik Ensest


09 Mart 2010 00:03

Yorum Yapılmamış

 İki kavramda Türkçe değil. Keşke Türkçeleri olsaydı da onları kullansaydık.

Ensest için yasaksevi sözcüğünü yeğlemiş, birçok yerli yazar. Cinsel ilişki kurulmaması gereken kişiler ile ilişki kurmak anlamına geliyor.Anlatılması zor bir diğer kavram da ideolojidir. Belki de, dünyada ne kadar insan varsa o kadar da değişik ideoloji tanımı vardır.

Ben ideoloji için düşünmenin yol haritasıdır diyorum. İdeoloji, bir konuda abur cubur düşünmek yerine, metodik düşünebilme yetisi kazandırır.

İdeoloji sözcüğünün çok düşmanı vardır. O sizi ideolojik davranmak ile suçlarken, kendisi de karşı bir ideolojiye sahiptir.

Ülkemizde ideoloji yönlendirme merkezi olarak Washington kabul edildiğinden, insanımız ideolojik yönlenmesini Washington’a göre ayarlar.

İnsanımız derken, işinde gücünde, kendi halinde yaşayan insanımızı kastetmiyorum. Zaten onu kendi haline bıraksanız, herkesten daha iyi olanını düşünmeye çalışır.

İdeoloji bir bakıma “ötekini” görmemize yarayan teleskop gibi bir şeydir.

Düşmanı tanımak, içimizdeki haini görmek ideoloji gerektirir.

Kazığı hep kendimiz gibi düşündüğünü sandığımız kişilerden yeriz.

Gelin size bir milliyetçi ideoloji tanımı yapayım. Beğenmezseniz atın gitsin.

Siyasal ve kültürel milliyetçilik “ötekinin egemenliğine” karşı durmaktır. Ülkemiz için öteki; Batıdır, Amerika’dır.

Birlikte olduğun insanlar ile ülke içinde huzur ve güven içinde yaşaman “ötekine” karşı durman ile mümkündür.

Yazımın başlığını İdeolojik Ensest olarak vermiştim. Yanı yasak ideoloji ile düşünmek, yani başkalarının düşünme yöntemleri ile düşünmek, yani kendine yabancılaşım öteki(düşman) olmak.

Bir İslam için “öteki” Hıristiyan’dır. İslam’ın Hırıstiyanın egemenliğini tanıması, onunla ideolojik ilişki kurması Ensest bir ilişkidir. Bu ilişkiden piç bile diyemeyeceğimiz düşünce ve yöntemler çıkar.

Şu Ergenekon, Balyoz, Kafes Tertiplerinde gördüğümüz Ensest ilişki sonucu ortaya çıkan; telefon dinlemeleri, gizli tanık operasyonları gibi.

F-Tipi örgütlenme ile CIA’nin yasaksevisini, bu teorik yazının pratik uygulaması olarak kabul edebilirsiniz.

Televizyonda, sakallı ve uzun saçlı kılıksız profesörü görünce hep bunları hatırlıyorum.

Okunma Sayısı: 137

Yazarın Diğer Yazıları

Kin ve Nefretin İdealize Edilmesi ve Şiddet

Toplumsal eşitsizliğin ürettiği, bir bedelin olduğunu hepimiz biliriz, ama yok sayarak hayat yaşarız. Oysa eşitsizlik,...

Ah Bir de Kendimiz Düşünebilsek…

Kapitalizmin egemen yönetim biçimi olarak bulunduğu tüm ülkelerde, insanlar, kapitalizmin kültürel, iktisadi ve hatta siyasal...

Kibarlaştırılan İki Sözcük; Popülist Lider ve Elit

Sözcükler de içinde yaşanılan kültürün, ideolojinin ve siyasetlerin etkisine girerler. Elbette, günlük pratik hayatın sözcüklerinden...

Kitle İmha Silahına Dönüşmüş, Ben Hala Ekonomi Bilmem Diyor!

Ekonomik işleyişi bilmek veya bilmemek neyi değiştirecek, dememeliyiz. İktisatçı olmasak da ekonomiyi derinlemesine bilmesek de...

Teknolojik Olarak Üretilen Paralar Finans Kapitali Yıkabilecek mi?

Teknolojinin mülkiyetinin, servet sınıfının elinde olması sebebiyle, teknolojilerin nimetinden önce servet sınıfı nemalanıyor, belli bir...