Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Hukuk Ne Demek?


10 Eylül 2011 00:01

1 Yorum

Tüm yurttaşlara selamlarımı saygılarımı sunuyorum. Bu ortamda düzenli yazma fırsatı tanıdığı için de tüm site yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum.

Sizlerle bu sayfada pratik hukuk bilgilerini, evde, sokakta, alış verişte günlük yaşamda başınıza gelen veya gelebilecek olan herhangi bir sorun karşısında basit tekniklerle hakkınızı nasıl koruyacağınız konusunda her yazıda farklı bir başlık altında incelemeye çalışacağım.

Öncelikle hukuk nasıl bir şeydir bunu izah etmek istiyorum. Hukuk dediğimiz şey aslında bizden bağımsız öyle uzakta değildir. Mesela günlük yaşamdan bir örnek vereyim; sabah uyandınız ilk iş yüzümüzü yıkarız. O halde günaydın hukuk ile tanıştınız. Yaptığınız ilk hukuki işlem musluğu açtığınız anda gerçekleşmiş bulunmaktadır. Zira kullandığınız suyun ücretini ödemeyi kabul ve taahhüt ederek kullanım gerçekleşmiş borç doğmuştur. Faturayı ödememeniz halinde ileri tarihli olarak bu borcu görmemiz mümkün değil mi?

Aynen bu örnekteki gibi hukuk dediğiniz şey sadece adliyelerden ,karakollardan ibaret değildir.

Bizler günlük yaşamda gazete alırken ücretini öderiz yaptığımız bu işlem alım satım aktidir teknik olarak ancak sorun yaşanmadığından herhangi bir hukuk bilgisine ihtiyaç duymayız. Hal böyleyken daha büyük meblağlı işlemlerde, alım satımlarda hukukla tanışma fırsatınız olacaktır.

Öncelikle bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum.
İmzanız kıymetlidir. Her yeri imzalamayınız . İmzaladığınız her evrak yarın karşınıza ciddi bir sorun olarak karşınıza çıkabilir. Önünüze gelen herhangi bir metni , imzalamadan önce okumanızı öneririm. Zira başka bir sorun da ben bunu hiç görmemiştim ,okumamıştım dememeniz için gereklidir. Eğer bir borç para alıp veriyorsanız muhakkak yazılı işlemi tercih etmelisiniz . Yoksa biz nereden bilelim gerçekten bu paranın verilip verilmediğini ya da alınıp alınmadığını. Unutmayın SÖZ UÇAR YAZI KALIR. Yazılı işlemler sizin garantinizdir.

Bir evrakta meblağ belirtmeniz gerekmekteyse bu meblağı muhakkak yazı ile de belirtmelisiniz ki rakamda fazladan atılacak bir sıfır sizin felaketiniz olacakken yazı ile belirtilmesi halinde can simidiniz olabilir. Bu tavsiyelerim sizlerin hayatını şekillendirecek şirket iseniz belki de iflasınızı engelleyecek herşeyden önce ise tüm işlemleriniz güvence altında olacaktır. Biz avukatların ise önümüze gelen davalarda delil sunma kabiliyetimizi sizin hakkınızı savunma kolaylığı saplayacaktır. Aksi halde sizin olan hakkı gerçek sahibine iade edemeyebiliriz. Yargıdan şikayet eden bir toplum olma yolunda bir olumsuz adım daha atmış oluruz.

İlk yazımızda bir nevi tanışma olan bu konularla ısınma turu yapmış olalım. Bir sonraki yazımızda ise asıl konumuz olan hukuksal sorunların püf noktalarına değinmeye çalışacağım. Eğer sizlerin de istediği bir konu var ise avukat@sibelsevinc.av.tr veya devecihukuk@hotmail.com adresilerine mail göndererek katkıda bulunabilirsiniz. Bir sonraki yazımızada görüşmek üzere Sevgiyle kalınız.

Okunma Sayısı: 176
Etiketler: , , ,

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Ömer SARDONAT dedi ki:

    İnsanları bilmedklerde konularda uyarmak ve bilgilendirmek çok önemlli bir görev. Size çok teşekkür ediyorum bu konularda bizleri bilgilendirmeye devam ederseniz insanlığa büyük fayda sağlamış olaacksınız. saygılarımla…