Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Her Mevsim Kadın


17 Mart 2014 00:01

Yorum Yapılmamış

Mart gibidir kadın. Kazma kürek yaktırmaz ama dertleri yürek yakar, kendi yüreğini dağlarken. Bir yerlerde 8 Mart Kadınlar Günü en allısı, en şanlısından kutlanırken ezilen kadın yine eziktir. 

Ya tarla tapan dadır ya elinde, sırtında yük beynindeki eve gidince hangi yemeği pişiririm düşüncesinin yüküyle yol alır dik yokuşta soluk soluğa. Sırtında yol çizen, alnında ılık ılık süzülüp yüzünü yalarken soğuyarak yere düşen tere aldırmadan. Ya da cennetine aldırmadan kadın anaların bedenine ağzından küfür ve salyalar akıtarak balyoz gibi eller iniyordur hoyratcasına.
Sadece mutlu kadınlar kutlar kadınlar gününü. Yüreği eli ayağı gibi nasır bağlayan kadının yoktur hiç bir günü.
Karnında tekme atarken minik ayaklar yüzlere kocaman gülüşler açtırır. Doğup büyüdükten sonra o kocaman ayakların karnına tekme atması kocaman gülüşler yerine kocaman yaralar açtırır yüreklerde.
Kadın mart gibidir direnir hayatın çetin kışına. Mücadele verir rüzgara, fırtınaya. Bahara çıkartır sevdiklerini.
Çiçekler açtırır gönüllerde, açtıramazsa da gönlünde. Beyazlar giydirir karalara bürünse de.
Bir hüzne bürünür ki bakışı dağları deler geçer, denizler ağlar haline. Meyve verir mayıs gibi. Boy boy evlatlar verir, giydirir çeşit çeşit. Haziran gibidir yazı getirir güneş saçar, ışık yayar etrafına. Temmuz akşamları gibi sıcacıktır bedeni, yüreği. Ağustos sıcağında serinletir su gibi. Eylül gibidir;  gizemli, romantik, hüzünlü ama renkleriyle mutlu, yüreklere akar ılık ılık. Her mevsimdir kadın. Anasıdır mevsimlerin. Hem ana, hem baba, hem yar, hem sabır, şefkat. Hemler uzar gider kadın saçı gibi. Doyumsuz masal gibidir dinlemekten bıkılmayan, roman gibidir açıp okunmayan, şiir gibidir her duyguyu barındıran. Ben bir kadınım elimde kınam, başımda yazmam. Tek erkeğe gönül bağlarım gerisi yalan. Kadınlar bacıdır anadır, sevdadır. Kadın kadın gibidir bazen nazlı bazen kırılgan. Bazen en sessiz, bazen de çığlıkları yeri göğü inleten. Kadın servettir kıymetini bilene. Renktir kadın, neyi yansıtırsan o renge bürünür. Aynadır kadın, kendine bakanı kendine tanıtan.
Kadın deyince bir kere duracak iki kere düşüneceksin. Kıymeti olmaz kadın kadının kıymetini bilmedikçe. Kadınlığımızın, kadınlarımızın kutsallığını bilelim. Alçaklarda değil yükseklerde tutalım.
Tüm dünya kadınlar gününü kutlar, Bir güne değil bin güne sığdırılmayacak kadar büyük kadınlarımızın değerlerinin bilinmesi, dertlerinin yok olması dileğiyle…
Okunma Sayısı: 128

Yazarın Diğer Yazıları

Bu Bayram Kendine Bayram

Ahh aahhh! “Nerede o eski bayramlar” derken içinde bulunduğumuz durumu özlemle yad edeceğimizi nereden bilelim....

Kaçılıyor İnsanın Ölüsünden Dirisinden!..

Coranavirüs Pandemisi tekrar atak yapıp, tam gaz rekora doğru koşarken 31 ilde tedbir amaçlı 2...

Virüsü Unutturan Deprem!

Sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın üstünde kara bulutlar geziyor. Felaketler geldi mi üst üste gelir bazen....

Havada Virüs Kokusu Var

Mart Kapıdan Baktırıyor Sahiden. Soguğuyla, Virüsüyle… Hem Bedenimiz Üşüyor, Hem de Ruhumuz… Hem Kazma Kürek...

2019 Sonunda Dokuz Doğuranlar…

Bugün zorlada olsa sadakatla bağlı olduğum evimden kendimi 10-15 dakikacık olsun dışarıya atabildim şükür… Yağmura...