Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Hangi Bürokrat Et İthalatı Yapıyor-Meclis Araştırması

Çapar KANAT

02 Mart 2011 00:01

3 Yorum

Nisan 2010’da kesilmiş ve dondurulmuş et, canlı kasaplık ve besilik hayvan ithalatında sıfır gümrükle ithal yetkisi münhasıran Et ve Balık Kurumu’na verildi.

Ağustos başlarında EBK’ tarafından yapılmakta olan ithalatla  indirilemeyen et fiyatlarını bahane eden Müsiad Kurucu başkanı Erol Yarar ‘’ Et ve canlı hayvan ithalatının sıfır gümrükle yapılması yetkisinin Özel sektöre de verilmesini” istedi. Agustos 2010’ da özel sektöre sıfır gümrükle miktar, süre sınırlaması konulmaksızın ithalat yolu açıldı.

Dananın kuyruğu işte Agustos ayında koptu. Et, canlı hayvan, kasaplık hayvan ithalatındaki gümrük muayene işlemleri ile ilgili, Tarım Bakanlığı,  ithalatçıların yapacakları ithalatı çok kolaylaştırıcı tebliğiler yayınlamaya, mevcut tedbirleri kaldırmaya başladı. Gümrüklemeler ile ilgili kaldırılan ve yeni yayınlanan tebliğler hayvan sağlığını, halk sağlığını hiçe saymakta idi.

2000’li yılarda Avrupa ülkelerinde deli dana hastalığının baş göstermesi sonucunda AB hayvanlarda sakadatın (akçiğer,beyin, kelle, ayaklar, iç yağı vb) kullanılmasını yasaklayarak bunların imhası kuralını getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Tarım Bakanlığı ithal kesilen hayvanların sakadatlarının imhası ile ilgili bir genelge yayınladı.

Kim takar bu genelgeyi? At, eşek, katır eti satanlar, keller paça için 10 kğ’lık kelleyi, şiş kebab için 3-5 kilo ciğeri, kokoreç için beş altı kilo bağırsakları, ayak paça yemeği için canlı hayvanın ayakları imha eder mi?

Masa başında genelge yazarak halkın sağlığını korumak nerede görülmüş?

Burası Türkiye! Burada görülür. Halkın sağlığını korumanın yolu yurt dışından hayvan ithal etmemektir. Yerli üretimi artırmak için kafa yormaktır.

ET Balık Kurumu bile yerli canlı hayvan kesmiyor kesemiyor! Çünkü yerli hayvan pahalı. Onu pahalı kılan üreticinin satmama direnişi değil beslediği yemin pahalı oluşudur!

Et, canlı hayvan ithalatına başlanmadan önce bu ülkede deli dana hastalığına yakalanmış resmi sayı iki idi.

Sağlık Bakanlığına sorduk: Hayvansal hastalık kökenli hasta sayısı kaç? Cevap veriyorlar: Bu bilgiyi nerede kullanacaksın?

Halkın kendi sağlığı konusunda bilgilenmesinden korkuluyor!

Bu ülkede at, eşek eti satılmasın,yenilmesin diye et, canlı hayvan ithalatını başlatanlar ve devam ettirenler genelge ile sakadat satışını engelletmeleri ne kadar gerçekçi.

Atların, eşeklerin kesilip satılmasının, midelere indirilmesini mevzuatla engelleyemeyenler şimdi deli dana şüphelisi sakadatların satılmasının  genelge ile önleneceğini sanmak kamuoyunda ” dostlar alışverişte görsüler ” den  başka bir şey değil.

‘’ Kim takar Yalaova kaymakamı’’ nı ? Eşşek etini, at etini daha önce satanlar mı? Yoksa et italat lobicileri mi?

İthal hayvanların sakadatlarının imhası genelge ile her ne kadar emredilmiş ise de bir tek sakatat imha raporu yok Tarım Bakanlığı’nın elinde!

Tarım Bakanlığı Bürokratlarımız ot ilacı (ot zehiri ), tarımsal ilaçlar ithalat firma ortaklıklarına Agustos 2010 tarihinden itibaren Et, Canlı Hayvan İtahalatçılığını da  kattılar!

Kimdir bu et, canlı hayvan ithalatçısı bürokrat veya bürokratlar?

‘’ Hangi Brürokrat Et İthalatı yapıyor ?‘’ sorusunu soruyoruz.

‘’ Hangi bürokrat ve/veya siyasetçi  et, canlı hayvan ithalatı yapıyor ‘’ meclis araştırması yapılsın diyoruz.

Hangi ‘’ SİAD ‘’ üyesi et, canlı hayvan ithalatı yapıyor.

Canlı hayvan, et ithalatın da gümrük vergilerinin  sıfırlanması yetmiyor mu? Halkın sağlığı da mı özel sektörün insaf ve merhametine terk ediliyor? Halkın sağlığı da mı sıfırlanıyor, ithalatçının çabuk ve hızlı para kazanması için!

Meclis Araştırması yapılsın istiyoruz? Hangi bürokrat ve siyasetçi et, canlı hayvan ithalatı yaptı ve yapıyor?

Et, canlı hayvan ithalatında halk sağlığına aykırı bir şekilde gümrüklerde gerekli kontroller yapılmadan, kontrolleri kolaylaştırıcı işlemler, genelgeler yayınlanmasını kimin istediği açığa çıksın istiyoruz.

Bir meclis araştırmasında hangi siyasetçinin, Tarım Bakanlığı’nda hangi bürokratın et, canlı hayvan ithalatı yaptığı ortaya çıkacaktır.

Bürokratın veya siyasetçinin bir şirkete ortak olması elbetteki kanunen yasak değildir. Milletveilleri, siyasiler etik (ahlak ) yasasına tabii olmasalar bile Genel Müdürler, Müsteşarlar, müsteşar yardımcıları, Genel Müdür yardımcıları, daire başkanları etik yönetmeliğine tabiidirler. Bu bürokratların etik yönetmeliğine göre yargılanmalarının önü açılmalıdır!

Tarım Bakanlığı içinde ve dışında hangi bürokratın, hangi siyasinin et, canlı hayvan, besi , kasaplık canlı hayvan ithal lobicisi olduğu meclis araştırması ile açığa çıkarılmalıdır!

Böylece üst düzey kamu görevlileri için yayınlanmış olan etik yönetmeliği çalıştırılmış olacaktır.

Et ithalatı açılmadan önce at,eşek eti haberlerini hangi siyasetçinin ve lobilerin medyaya pompaladığı da böylece açığa çıkacaktır.

Piyasa da yerli sakatat (kelle, ciğer, kol, bacak, bağırsak ) yoktur. Çünkü yerli canlı hayvan kesimi yok. İçeceğiniz ayak  paça veya kelle paça, yiyeceğiniz kokoreç, beyin salatası ‘’ deli dana şüpheli’’ sidir biline!

Et Balık Kurumu’nda bile yerli kesim yok. Marketlerde yerli dana denilen de ‘’ ithal dana eti’’ nin taa kendisidir!

Bundan dolayı tüm sakatatlar ‘’ ithal ‘’ yani ”deli dana şüphelisi ‘’ dir. Kanıtı Tarım Bakanlığı’nın ‘’ ithal hayvanların sakatatlarını imha edin”  genelgesidir.

https://groups.google.com/group/cigsutureticileriOkunma Sayısı: 182
Kategori: Çapar KANAT

Yazarın Diğer Yazıları

Bakanlık Et Ve Süt Kurumuna Havada Su Dövdürüyor

BAKANLIK ET VE SÜT KURUMUNA HAVANDA SU DÖVDÜRÜYOR ET ve Balık Kurumu’nun ismi ve Et...

Çiğ Sütün Perakende Satışına Düzenleme

GIDA ve Tarım Hayvancılık Bakanlığı, vatandaşların sokakta satılan çiğ süte doğrudan ulaşması için Gıda Kanunu...

Gerçekte Çiftçi Mazotta Destekleniyor mu?

Gerçekte Çiftçi Destekleniyor mu? Türkiye Amerika’dan soya, dane mısır, Sudan, Ukrayna veya Rusya’dan buğday, Pakistan’dan,...

1 Litre Çiğ Sütün Maliyeti – Mart -2015

2008 yılında endüstriyel süt sektörü bir bu ülkeye gerçek tam bir katliam yaşatmışlardı. Üreticiler zarar...

Arkadaşım Kanser

Herkese yeniden merhaba. Son bir yılda, saydım, 4-5 yazımı yayınlayabilmişim. Gıda, tarım ve hayvancılık konusunda...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. ÜMİT BORA dedi ki:

  VALLA, ALLAHINI SEVEN KENDİ VE AİLESİNİN SAĞLIĞINI
  KORUSUN KOLLASIN….AMİNNNNNN.
  YILLARCA İŞTE BUNLARI YAZDIM DURDUM!
  İYİ Kİ SİZLER DE GELİP BANA YARDIMCI OLMAYA DESTEK VERMEYE HATTA BENİM BİLMEDİKLERİMİ DE KURACALAMAYA BAŞLADINIZ.
  SAYENİZDE BİLMEDİĞİM ÇOK ŞEYİ ÖĞRENMEYE BAŞLADIM.
  ÇAPAR BEY BUGÜN BU YAZINIZLA BİRLİKTE ŞAP HASTALIĞI İLETİSİ HABERLERİNİZİ GENİŞ KİTLELERLE PAYLAŞIYORUM.BAŞARILAR
  KOLAY GELSİN ÜMİT BORA-ÇEVRECİ YAZAR

 2. VETERİNER44 dedi ki:

  Sayın Kanat ilde veteriner ve görevi ithal hayvanlar da olan kişi olarak söyleyeyim; gelen hayvanları beş gün içinde kestiriyoruz. kesimde başında duruyoruz ki bu kesimler mesai dışına sarkıyor ki kesimhane çoğunlukla cumartesi kesiyor ve ben izin yada ektra bir ücret almıyorum.Kesimden yorulmuş personele birde kulak küpesini, gözü ,tonsilleri aldırıyorum. bu arada sakadatcıya bağırsaklardan distal ileumu nasıl ayır edeceğini gösterip parçaları ara ara sayıp ğözden kaçırmasını önlemeye çalışıyorum.sonra kafatasından beyini çıkarma işine girişiyoruz… tutanaklar sonra sakadatların imhası (fırında yakılıyor)akşam 19:30 da şavaştan çıkmış gibi ve evdekilerin kokudan rahatsız olmaması için duş ve çamaşır makinası çalıştırmadan sonra haberlerin sonuna yetişiyoruz. ayrıca yüzde 5 BSA için numune alma ve 400 de 1 hormon ve antibiyorik kalıntısı için kan alma ve bunların yazışması vs. vs.. bu 20 ayrı yaptıgımız işin sadece biri ve bu ekstra yeni iş.
  Bence bunların temeli son yıllarda 4-5 katına çıkan iş yükünü aynı personelle (ki zaten o zamanda yetersizdi)yürütülmeye çalışılmasıdır.küçükbaşların küpelenmesi ve PPR aşısı yapılması, büyükbaşlarda 6 aydan vazgeçilip 20 günde küpelenmesi türkvet sistemi ve kkks sistemlerinin kullanımında yoğunlaşması,hayvan ithali ,desteklerin aşı bağlanması gibi doğru olan fakat işyükünü katbe kat artıran işler yüzünden hangi işe bakacağımızı şaşırır olduk. mesaiden 5 de çıktığımızda seviniyor haftada birgün tatil yani evde oturu olduğumuzda mutlu oluyoruz şimdi.
  gece 23:30 da salgın hastalıkla ilgili ihbara giderken şöförümüzün çabukluğu sayesinde trafik kazasından kurtulduk.ve biz karşı odamızda duran ve internette dolaşmaktan canı sıkılan mühendis arkadaştan az maaş alıyorum ve görevi sadece evrak getirip götürmek olan işçimizdende az maaş alıyorum.
  bu akşam 24e kadarda gelip giden vatandaşlardan fırsat bulamadığım ithal hayvanların türkvete kaydını gireceğim. herkese iyi geceler,saygılar.

 3. ÜMİT BORA dedi ki:

  İSMİNİ VERMEYEN BU DEĞERLİ VETERİNER ARKADAŞ DOĞRULARI YAZMIŞ.
  BİZLERDE AYNI ŞEYİ DENETİMSİZLİĞİ VE YETERSİZ PERSONELİ SÜREKLİ YAZIYORUZ.
  ELDEKİ PERSONELİ DE İŞTE BÖYLE YOĞUN ÇALIŞTIRIYORLAR.
  İŞİMİZ VE SAĞLIĞIMIZ ALLAHA KALMIŞ DERKEN NE KADAR DOĞRU TESBİT ÜZERİNDE OLDUĞUMUZ ORTADA.

  ÜMİT BORA-ÇEVRECİ YAZAR