Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Halkı Kim ya da Kimler Aydınlatacak?

BİLİMSEL GERÇEK
Öğr.Gör. Nurullah AYDIN

14 Mart 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Bakın son günlerde sıkça sorulan sorular çok!. Türkiye’de etkin muhalefet yapılıyor mu?

Bakın son günlerde sıkça sorulan sorular çok!. Türkiye’de  etkin muhalefet  yapılıyor mu? Amerikalı danışmanlar kime yol gösteriyor? 

Ortadoğu coğrafyasında yaşananlar, 1900’lü yıllarda ki Osmanlı imparatorluğu hinterlandında yaşananların tekrarı gibi. O dönem İngiliz ve Fransız casusları İstanbul’a karşı olayları örgütlerken, şimdi de ABD İngiliz casusları ülke yönetimlerine karşı örgütlüyor. 

Kişileri yaftalamak bir psikolojik halkla ilişkiler taktiğidir. Karşıt kişileri  yalnızlaştırmak,    itibarsızlaştırmak için yapılır. ABD bu taktiğin benzerlerini Afganistan, Irak gibi ülkelerde son 10 yıldır uyguluyor.

Ortadoğu ülkelerini  kan gölüne çeviren olaylara bakıldığında, bu tür psikolojik operasyonların arkasında kimlerin bulunduğu daha iyi anlaşılır! 

Temel ilke  Direnen kesimin propaganda savaşında inisiyatifi elde tutma avantajını elden almak. Gelişmelere göre  aktif önleyici tedbirler  almak. Yani muhaliflerin ezilmesi için hükümetlere yol göstermek! 

Gerekçeleri ise şu  Birçok kişi, bunun bizim işimiz değil, o ülke hükumeti’nin görevi olduğunu söyleyecektir. Ama biz yolu göstermezsek, onların çabaları da gönülsüz olacak, üstelik geçmiş deneyimlere bakarsak pek de etkili olmayacaktır.

Direnişlerini kırmak  yani  pasifikasyon  yapmak. ABD, İngiltere, Fransa, İsrail, Çin bunu birçok ülkede uyguluyor. 

Her ülkenin özelliğine göre program uygulanır. Programın ana teması ise  bezdiridir. 

Türkiye’de siyasi partiler  2011 seçimleri öncesi seçim beyannamesi üzerinde çalışıyor. Bazı partiler beyannamelerini açıkladılar. Bu arada partiler, kadrolarını yeniliyorlar. 

Demokrat çıkışlarıyla dikkat çeken,  birikimli  toplumda popüler saygın olanlar yanında  lekeli özürlü tipleri de bünyelerine almakta sakınca görmüyorlar. Sanki  halk  alınan  sorunlu tiplerin özgeçmişlerini bilmiyor. 

Hepsi de tek başına iktidar peşinde. Kimisi ise baraj korkusunda. Bazıları da ülkenin gerçek sorunlarını dile getirmeyip sadece  bir konu odaklı hareket edince en önemli durumda iktidar yanlısı açıklamalar yapmasına rağmen halkın kendilerini tercih edeceğini sanıyor. 

Yaklaşan  seçim öncesi  bazı partiler adeta kendi sonunu hazırlıyor. 

Parti yönetimlerinin, itiraz gerekçeleri parti tabanını tatmin etmiyor.  Taban yaklaşan seçim arifesinde yönetimlerin bu tavrını anlamakta güçlük çekiyor.    Bazı reformlara karşı çıkmak biz kadrolaştık bizim kadrolaşmamızı bozmayın. Sorunlar çözülmesin. Bu çözülmemenin yarattığı siyasi sorumluluğu da bugün iktidarda kim varsa ödesin demek anlamına gelir. 

Bu  bakış açısının, nereden bakılırsa bakılsın, mantıklı bir tarafının olmadığı açık. Bunlar, siyasi ve ideolojik tepkilerdir. Türkiye´nin demokratikleşebilmesi için hukuk sisteminin işliyor olması gerekir. Halkın büyük çoğunluğu, demokrasi içinde sorunlara çözüm üretileceğine herkesten daha fazla inanmak zorunda. 

İdealistlik milletle, milletin temayülleri, milletin karakteriyle birlikte siyaset yapmayı ön bir şart olarak kabul eder. Başka siyasal partiler, antidemokratik siyaset izlemek isteyebilirler, ama idealistler antidemokratik uygulamalar istemesi asla söz konusu olamaz, olmamalıdır. 

Her alanda reform  gün gittikçe kendini dayatan bir ihtiyaç haline gelmiştir. Partiler bu realiteyi esas alacağına, Parti karşıtlığı üzerine siyaset yapıyorlar. Bu tip siyaset tarzının ne karşılığı vardır ne de sorunların çözümüne katkısı olur. Partiler bir defa daha halkı dinleyerek siyaset yapmak yerine iflah olmaz bir karşıtlık saplantısı ile hareket ederek milletten ayrı düşmemeleri gerekir. 

Partiler  kurum ve kuruluş reformlarında, proje ortaya koymaları gerekir. 

Demogoji,  toplumun duygularını ve önyargılarını kullanarak var olan gerçekleri farklı şekilde gösterme sanatıdır. 

Günün Sözü:  Bilgisiz bir kimse savaş davuluna benzer, sesi çok, içi boştur.

Okunma Sayısı: 72
Kategori: Nurullah AYDIN

Yazarın Diğer Yazıları

İktidar Savaşı ve Propaganda

İnsanlık tarihi; iktidar için güç ve yetki sahibi olanlarla, olmaya çalışanlar arası çatışma ve güdülen...

İktidar Savaşı ve Propaganda

İnsanlık tarihi; iktidar için güç ve yetki sahibi olanlarla, olmaya çalışanlar arası çatışma ve güdülen...

Siyasal/Ekonomik Şekillendirme

Belli odakların emireri olarak planlandığı gibi gücü/yetkiyi ele geçiren bir kesim diyor ki; artık kabul edin....

ABD-NATO ve Türkiye

Atatürk’ün bağımsızlık temeline dayalı stratejik dış politikasını tersyüz etmiş ve ABD ile askeri ve eğitim...

Sevgide Birleşmek

Tartışalım. Kırmadan, üzmeden, incitmeden, katletmeden, ayrıştırmadan, ötekileştirmeden konuşalım tartışalım. Aklın mantığın, gönlün yolu birdir. Orta...