Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Gülmetre!..

MERTÇE
Yüksel MERT

23 Ağustos 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Değerli okurlarım; “İngiliz uzmanlar, bir kere gülümsemenin kişiyi seksten bile daha fazla mutlu edebileceğini otaya çıkardı. “The Sun gazetesi, psikolog Dr. David Lewis’in 109 denek üzerinde yaptığı araştırmaya geniş yer verdi.” Buna göre gülümsemek 16 bin sterlin(40 bin YTL) ya da 2 bin çikolataya eşit değerde. Çünkü gülümseyen bir yüz fotoğrafı gösterilen denekler, kendilerine para ve çikolata verildiğinde aynı oranda mutlu oldu.

Daha da önemlisi bu sevinç, seks sırasında salgılanan mutluluk hormonundan bile daha fazla çıktı.

Tabi ki gülümseyen kişinin kim olduğu da büyük önem taşıyor. 109 deneğin beyin ve kalp fonksiyonlarını inceleyen araştırmacılar, sevdiği birinin gülümsediğini görenlerin kimyasında önemli değişiklikler kaydetti.

Yani gönüllü olarak araştırmaya katılanlar, bir arkadaşlarının gülümsemesiyle mutlu oldu. Ancak Tony Blair ve Prens Charles’ın tebessümleri yüzlerinde tamamen ters bir etki yarattı.

Ayrıca bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, Robbie Williams ve Geri Halliwell, insanları en mutlu eden yüzler oldu. Oylamaya katılanlar Tony Blair  ve Prens Charles’in gülüşlerinin negatif etki yarattığını gösterdiler.

Değerli dostlar; demek istediğimiz saf bir optimizmle etrafa gülücükler saçmak değil elbette.İçten olmak ve karşı tarafa samimi duygularımızı küçük bir gülümsemeyle eletebilmek. 

Yaşamın üzerimizde bıraktığı baskılar nedeniyle beklide gülmeyi unutmuş bir toplum olduk. Sokakta yürürken, şöyle bir çevrenize bakın.

Hep asık surat(lı)lar, donuk ifadeler.

Ama kimse sizden mutlu olma arzusunu zorla almıyor ki? En zor koşullarda bile neşeli olmak elinizde. Neşeli olmanın yolu neşenizi yitirdiğiniz zaman neşeliymiş gibi konuşmak ve öyle davranmaktan geçer.

Shakespear’ın dediği gibi: “hiçbir şey iyi yada kötü değildir, düşünce bir şeyi iyi yada kötü olarak değerlendirir..” unutmayın, hiç kimse gülümseyemeyecek kadar mutsuz değildir.”

Hep ama hep gülmek-li, güldürmek-li, ve gülümsetmek-li kalmanız dileğiyle…(Kaynak: Akis Kitap http://kitap.antoloji.com/gulmetre-kitabi/)

 

ATATÜRK KÖŞESİ

Birlik ve beraberlik ölümden başka her şeyi yener…

 

DÜŞÜN-TAŞIN

G-ü-l-e-r-e-k Mutluluğunuzu Ölçün.. (Lilay Koradan)

 

GÖNDERMELER

-T.C. Başbakanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın, SOMALİ Ziyaretinin Tüm Dünyada ehli İMAN ve ehli VİCDAN tarafından takdir ve tebrik edildiğini biliyor musunuz?   

-Yüreğir Şehremini Mahmut Çelikcan’ın, Taş köprü üzerindeki iftar davetinin; Çukurova sıcaklığında birlik ve dirlik mesajı verdiğinden haberiniz var mı?

-Vefa Adamı İlhan ATIŞ’ın, her kapıyı aziz bilen bilge bir tavırla veda turlarına devam ettiğini biliyor musunuz?

-İdrak yollarındaki tıkanıklıklar nedeniyle bazı eleştirileri hazmedemeyen ünlü yöneticilerin kim olduğunu biliyor musunuz?

-Her asırda, servet ayaklarının altında olduğu halde, o servete ulaşmak adına eğilmeyi zül addeden onurlu insanların varlığından habersiz olan var mı? 

-Radikal Düşüncenin Öncülerinden Hüseyin Bayrak’ın Ticareti öne alarak gazeteciliği 3’den 9’a terk ettiğini bilmeyen duymayan var mı?

-Aşkın Şairi Adem Özbay öncülüğünde gerçekleştirmeye çalıştığımız “100  İyilik Meleği Aranıyor” kampanyamızın bütün güzelliğiyle ve yoğunluğuyla sona doğru yaklaştığını biliyor musunuz?

-Çukurova’nın İyilik elçileri sayın Ayhan Binboğa ve Bekir Fevzi Yıldırıma; insan olmanın sorumluluğunun sorularını kendi nefislerinde kristalleştirerek herkese örnek olduklarını bilmeyen var mı?

-Kozan Şehremini Kazım Özgan’ın Ramazan Eğlence Etkinliklerini şehitlerimiz sebebiyle iptal etmesinin, Kozanlılar tarafından saygı ve sevgiyle karşılandığını biliyor musunuz?

-Trakya ile Çukurova EŞŞEKLERİ arasındaki farkı fark ederek ayırt edici analizler yapan değerli bir gazetecinin nihayet yara(r)lı bir işe parmak bastığını biliyor musunuz?

Okunma Sayısı: 108
Kategori: Yüksel MERT

Yazarın Diğer Yazıları

Ceyhan Şehremini Aemdar Öztürk’e Mertçe Çağrımızdır!

Ceyhanlı Sanatçı Kemancı Ali ile Mertçe söyledik! Adana’dan yola çıkıp Cebel-i Bereket Yaylasına giderken yolumun...

Gönlüm Zirvede Dedim Ya!

Sevgili Okurlar yavaş yavaş Tuyap Bursa Kitap Fuarının sonuna geldik kitaba ilgi muhteşem bu şehirde....

Hayata Gülser

Sevgili dostlar! Kocaeli’nden (İzmit) bir kargo aldım. Merak edip açtığımda içinden muhteşem bir kitap çıktı.....

İcradan Mal Almak!

Sevgili okurlarım! Eskimeyen bir dostum var. Vefalı, kadirşinas, sözünün eri, adamın kralı dediğimiz cinsten… Yani...

Yüce Halkımızın İrfanı!

Baş Komutan diyor ki: “Milletin desteğini alan bir kişiyi yedi düvel bir araya gelse yıkamaz…”...