Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Grip Aşısı ‘Gerçek Erkekleri’ Korumuyor

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

20 Ocak 2014 00:01

Yorum Yapılmamış

Yeni bir araştırma, grip aşısının erkeklerde kadınlardaki kadar koruyucu olmadığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre, erkeklik hormonu olan testosteron bağışıklık sistemindeki genlerin daha az antikor yapmasına sebep oluyor.

Proceedings of the National Academy of Sciences simli dergide yayınlanan araştırma mevsimsel grip aşısı olkıllı adaman değişik yaşlardaki 53 kadın ve 34 erkek üzerinde gerçekleştirildi (1).

Bu kişilerin kanlarında sitokin ve kemokin, kanda hücre alt grupları, gen ekspresyonları ve çeşitli uyaranlara karşı hücresel cevaplar gibi bağışıklık sisteminin çeşitli elemanlarına bakıldı.

Kadınlarda erkeklere göre yaşla ilgili olmaksızın grip aşısına karşı daha fazla antikor cevabı ve enflamatuar sitokin ekspresyonu geliştiği belirlendi.

Bu enflamatuar profil, aşıya karşı serolojik cevapla değil ama monositlerdeki fosforillenmiş STAT3 protein seviyesi ile korelasyon gösteriyordu.

Aşıya karşı gelişen bağışıklık cevabında, lipit sentezi ile ilgili bir grup genin (Module 52 genleri) rolünün olduğu ve bunların aktivitesinin testosteron tarafından düzenlediği, grip aşısına karşı antikor cevabının yüksek testosteron seviyelerine sahip erkeklerde daha düşük olduğu tespit edildi.

Kadınlarda, bağışıklık sistemi ile ilgili olduğu bilinen bazı Module 52 genlerinin aktivasyon seviyelerinin gribe karşı antikor yapımına bir etkisi olmadığı görüldü.

Testosteron seviyeleri, gen ekspresyonu ve bağışıklık cevapları arasındaki ilişkiyi ilk kez ortaya koyan bu sonuçlar, testosteronun bağışıklık sistemini doğrudan değil bir dizi gen aracılığıyla etkilediğini gösteriyor.

Kadınların bağışıklık sistemi daha güçlü

Erkeklerin kadınlara göre bakteri, virüs, mantar ve parazit enfeksiyonlarına daha duyarlı oldukları gibi erkeklerin bağışıklık sisteminin grip, kızamık, hepatit ve başka birçok aşıya kadınlar kadar kuvvetli cevap vermedikleri biliniyor.

Hayvanlar ve hücre kültürlerinde yapılan araştırmalarda da testosteronun ‘anti-enflamatuar’ etkileri olduğu tespit edilmişti.

Testosteron,  kas gücü ve kıllanma gibi klasik erkek karakterlerinden sorumlu tutulan bir hormon.

Araştırmaya katılan uzmanlardan Furman “Erkeklere daha yüksek doz aşı verilebileceği veya aşı zamanının testosteron seviyelerine bakılarak belirlenebileceğini ileri sürerken, erkeklerde doz artırımı yerine kadınlarda dozun azaltılmasının daha doğru olduğu görüşünü dile getirenler de var.

Testosteron ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişkinin nasıl bir evrimsel maksadı olduğu tam bilinemiyor ama daha kuvvetli bağışıklık cevaplarının çok da makbul bir şey olduğunu sanmayın.

Erkeklere göre kadınlarda daha fazla rastlanan oto-immün hastalıkların, (romatizma, astım, alerji, Hashimoto, diyabet vb) bağışıklık sisteminin aşırı çalışmasından oluştuğu düşünülüyor.

Gelelim neticeye

Bu araştırmadan pek çok netice çıkarılabilir.

BİR: Etkinlikleri zaten çok tartışmalı olan grip aşılarının özellikle sakallı-kaslı testosteronu bol erkekler için gereksiz olduğu söylenebilir.

İKİ: İlla grip aşısı olmak isteyen erkeklere daha fazla antijen ihtiva eden “mavi ambalajlı aşılar”, kadınlara ise daha az antijen bulunan “pembe ambalajlı aşılar” tavsiye edilebilir.

ÜÇ: Erkekler grip aşısı veya diğer aşıları olmadan önce alıyorlarsa testosteron desteklerini kesmeleri daha iyi bir aşı cevabı sağlayabilir.

KAYNAK

1. http://www.pnas.org/content/early/2013/12/20/1321060111.full.pdf+html

Okunma Sayısı: 75
Etiketler: , ,

Yazarın Diğer Yazıları

Koronavirüs Havadan Değil Yakın Temasla Bulaşıyor

Bazı kararlarıyla bilim dünyası ile ters düşen CDC yani Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi gene...

Hayvansal Gıdalar Kalp Damar Hastalığı Riskini Azaltıyor

Hayvansal gıdaların ağırlıkta olduğu diyetlerin kalp-damar hastalıkları için risk faktörü olduğu kabul edilirdi ama hayvansal...

En Az 10 Milyon Grip Aşısına İhtiyacı Olan Bir Ülke Neden Bu Kadar Az Aşı İstiyor?

Türkiye’ de ve dünyada da bugüne kadar tüm propagandalara rağmen pek fazla rağbet görmeyen grip...

Nezle KOVİDİ Hafifletebilir, KOVİD Gribi Azaltabilir

İndependent Türkçe‘ deki yazım: Dünya son iki aydır artışa geçen yeni tip koronavirüs (SARS-CoV-2) vakaları...

Kilo Verme Değil İnsülin Direncinin Düzelmesi Grip Ölümlerini Önlüyor

Yeni bir araştırmada obez farelerin bağışıklık sistemi hücrelerinin glukoz metabolizmalarının bozulmuş olduğu gösterildi. Obez farelerin...