Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Gıda Teröristleri Dondurmaya da El Attı

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

08 Mayıs 2012 00:01

1 Yorum

Gıda teröristleri dondurmaya da el attı. Havaların ısınmasıyla gözde olan dondurmada da akla hayale gelmedik hileler yapılıyor. Şeker yerine yapay tatlandırıcı, doğal sahlep yerine suni sahlep, süt yerine su ve süt tozu, meyve yerine yapay meyve boyası katarak dondurmayı zehirleyen bazı üreticiler, kıvamı tutturmak için de, hayvanların deri ve kemiklerinden elde edilen jelatini (E441) kullanıyor.

SOĞUK YALAN

Süt, şeker ve sahlep üçlüsü ile yapılanın gerçek dondurma olduğunu, gerçek dondurmada katkı maddesi kullanılmadığını söyleyen yetkililer, katkılı buzların da ‘dondurma’ adıyla satıldığına dikkat çekiyor. Yetkililer, özellikle açıkta satılan zehirli dondurmalar konusunda uyarıyor. Hilecilerin dondurmaya kattığı katkı maddelerinin yarıdan fazlasının dünyanın birçok ülkesinde yasaklandığı, bunların insan sağlığını tehdit ettiği ifade ediliyor.

SOKAKTA SATILAN ZEHİRLİYOR

Hijyenik ortamda üretilmeyen dondurmalar sağlığa zarar veriyor. Özellikle açıkta satılan dondurmalara kuşkuyla yaklaşılması gerektiğini söyleyen uzmanlar, şu uyarıda bulunuyor: “Bu dondurmalar nerede üretilmiş, içine ne konulmuş bilinmiyor. Özellikle çocuklarda karın ağrısı ve bulantı ile kendini gösteren bağırsak enfeksiyonları, zehirlenmeler yaşanabiliyor. Markasız dondurmalardan uzak durulmalı.”

KABARTILIP AĞIR GÖSTERİLİYOR

2-3 liraya, ’size özel’ gibi ifadelerle tüketicilere sunulan buzlu yiyeceklerin dondurma ile uzaktan yakından alakası bulunmuyor. Bunların hacmine bakarak da ağırlığı konusunda yanılmamak gerektiğini söyleyen yetkililer, “Bu ürünlerin çoğunda gramaj hilesi yapılıyor. Üzerinde yazılan ölçü gerçek çıkmıyor. Katkılarla kabartılarak hacimli gösteriliyor” diyor.

Okunma Sayısı: 125

Yazarın Diğer Yazıları

Grip Aşısı Bulunmaması Siyasetten Kullanılıyor, Olay Budur

Bu makale ilki “En az 10 milyon grip aşısına ihtiyacı olan bir ülke neden bu...

Grip Aşıları Neden Bulunmaz Hint Kumaşı Oldu?

Bugüne kadar alâka görmeyen ve elde kalan grip aşıları bu sene adeta “bulunmaz Hint kumaşı”...

WHO: Remdesiviri KOVİD Hastalıklarına Vermeyin

Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO), yeni tip koronavirüs tedavisinde kullanılan antiviral bir ilaç olan remdesivir’ in KOVİD hastalarının ölüm oranlarına,...

Tayvan Salgını Kampanyaya Başvurmadan Nasıl Önledi?

Pandemi gibi tüm toplumu ilgilendiren durumlarda da şahsi sağlık problemlerinde de en önemli hususun “tam...

Ağız Gargarası Virüsü 30 Saniyede Öldürüyor

Laboratuvar deneylerinde, yaygın olarak kullanılan ağız gargaralarının koronavirüsleri 30 saniyede etkisiz hâle getirebildikleri tespit edildi...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Çapar KANAT dedi ki:

   
  Sayın Hocam Merhaba
  Türkiye’de Dondurma üç çeşit yapılmaktadır.
  Birincisi markalı ambalajlanmış dondurma
  Markalı ambalajlanmış dondurma fabrikaları uht tesisleri olmadığı ve yapacakları dondurma uzun süre dayanıklı olması için süt tozundan yaparlar ve bu dondurmaların içinde çocuklarımıza ve biz büyüklere yararlı probiyotikler yoktur. İçlerine koydukları gerçek meyve değil gıda boyası ve esansıdır.. Gerçek meyveyi koysalar uzun ömür veremezler.
  İkincisi markalı ambalajsız açık dondurmalar
  Bunlar da Süt tozundan yaparlar ve bu dondurmaların içinde çocuklarımıza ve biz büyüklere yararlı probiyotikler yoktur. İçlerine koydukları gerçek meyve değil gıda boyası ve esansıdır.
  Üçüncüsü markasız ambalajsız açık dondurmalar
  Bunlar dondurmalarını çiğ sütü kaynatarak yaparlar ve aynı gün tüketildiğinden içine koydukları gerçek meyve risk taşımaz, afiyetle yenir..  Dolayısı ile çiğ sütten ve gerçek meyveden yapılan bu tür dondurmalar gerçek gıdadır..
  Saygılarımla
  Çapar Kanat
  Çiğ Süt Üreticileri Grubu