Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Gençler; 19 Mayıs 101 Yaşında…


18 Mayıs 2020 00:02

2 Yorum

19 Mayıs 1919 – 19 Mayıs 2020

Nice nice 101 yıllara…

Nice mutlu, umutlu, güzelliklerle dolu 101 yıllara…

Gençlik Bayramımızın 101. Yılı.

Gençlik ve Spor Bayramımızın 101. Yılı. Kutlu ve Mutlu olsun.

Mekânın nur olsun Ulu Önderim… ATATÜRK’ÜM…

Gençlere verdiğin değer, her geçen gün çok daha anlam kazanıyor.

 “Umudumuz gençlerimizdir” derken onlara yüklediğin kutsal görevin ehemmiyeti çok daha fark edilir bir dönemden geçiyoruz.

ATATÜRK sadece yeni bir Cumhuriyet kurmakla kalmadı onu ileriye taşıyacak olan gençliğe de söyleyecekleri vardı. İşte ATATÜRK’ün siz gençler ile ilgili sözleri:

(ALINTIDIR)

Liderlik sadece savaş meydanlarında, ülke yönetiminde, eğitimde veya başka alanlarda ortaya çıkmaz. Liderlik tüm alanlarda vizyonunu ortaya koyabilmek, insanları peşinden sürükleyebilmek demektir. Dünya tarihine baktığımızda bunu başaran çok sayıda lider görmek mümkün değil. Ancak ne şanslıyız ki ATATÜRK gibi hedefleri, vizyonu, öngörüsü ve aklı çok ileride olan bir lidere sahibiz. O sadece baştan bir Cumhuriyet kurmakla, hedeflerine koşmakla, kısa süre içinde çok büyük işler başarmakla kalmadı, yaptıklarını kime emanet edeceğini de çok iyi biliyordu. İşte, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün “Bütün ümidim” dediği gençler ile ilgili olarak söylediği en güzel sözleri ilk defa görecek, okuyacak ve duyacaksınız!

* Gençler! Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç kuşakların anlayış ve enerjisine bağlanmıştır.

* Başımıza neler örülmek istenildiği ve nasıl karşı koyduğumuz ve daha doğrusu milletin arzu ve emellerine uyarak ve onun yardımıyla nasıl çalıştığımız görülmeli ve gelecek kuşaklar için ibret ve uyanıklığı gerektirmelidir. Zaten her şey unutulur. Fakat biz her şeyi gençliğe bırakacağız. O gençlik ki hiçbir şeyi unutmayacaktır; geleceğin ışık saçan çiçekleri onlardır. Bütün umudum gençliktedir!

* Her şeye rağmen kesinlikle bir aydınlığa doğru yürümekteyiz. Bende bu imam yaşatan kuvvet, yalnız aziz memleket ve milletim hakkındaki sonsuz sevgim değil; bugünün karanlıkları, ahlaksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve gerçek aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik gördüğümdür.

* Gençler için vatani işlerde ölmek söz konusu olabilir; fakat korkmak, asla!

* Gençler! Cesaretimizi takviye ve îdame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

* Bu memleketin gençliği, hakkımda pek büyük sevgi gösterdi. Bu kadar layık olduğumu bilmiyordum. Arkadaşlar! Bu memleketi ve bu milleti yüzyıllardan beri berbat edenler çoktan ölmüştür. Bütün gençlik, buna iman etmelidir. Bizim kanımız akmadıkça bunlar bir daha geri gelmeyecektir.

* Bu kadar kuvvetli ve zinde bir gençlik içinde kendimi gördüğümden dolayı mutluyum.

* Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum. Buna gerçekten sevinmekteyim. Fakat beraber yaşadığımız sürece benim hedefime yürümenizi hepinizden istemek, geçerli bir hakkım olarak tanınmalıdır.

* Milletin bağrından temiz bir kuşak yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak!

* Asla şüphe yoktur ki cumhuriyetin gelecek evlatları, bizden daha çok bolluğa ve rahata kavuşmuş ve mutlu olacaklardır.

* Sizler, yeni Türkiye’nin genç evlatları, yorulsanız da beni izleyeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği amaca, bizim yüksek ülkümüze durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

* Bugün ulaştığımız sonuç, yüzyıllardan beri çekilen milli felaketlerin doğurduğu uyanıklığın ve bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların karşılığıdır. Bu sonucu, Türk gençliğine emanet ediyorum.

* Gençler! Biz size geçmişten, geçmişin hurafelerinden, geçmişin olaylarından uzak bir yeni doğmuş çocuk çıkardık. Olaylardan, olayların zorunluluğundan çıkan bu çocuk, sizin pek değerli katılımınızla, aydın yardımınızla çıktı. Bu çocuğu büyütüp yükseltmek bizlerden sizlere yönelir. Bu görevde başarılı olacağınıza, gördüğüm kanıtlar sayesinde pek çok kuvvetlerle iman edenlerdenim.

* Sayın gençler, yaşam mücadeleden ibarettir. Bundan dolayı yaşamda yalnız iki şey vardır. Galip olmak, mağlup olmak. Size, Türk gençliğine terk edip bıraktığımız vicdani emanet, yalnız ve daima galip olmaktır ve eminim daima galip olacaksınız.

* Gençliği yetiştiriniz. Onlara bilim ve kültürün olumlu fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Özgür fikirler uygulamaya geçtiği zaman, Türk milleti yükselecektir.

Sözün Özü!

Ey Türk geleceğinin evlâdı! İşte, bu durum ve şartlar içinde de görevin; Türk bağımsızlık ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!

gazete2000@hotmail.com

Okunma Sayısı: 344

Yazarın Diğer Yazıları

Ağustos Sonu Okullar AçılıyorMUŞ!

COVID-19 Salgını… Salgın durmadı henüz! Hollanda’nın nüfusu kadar öğrencimiz var!… Türkiye Danimarka değil, olamaz… Okullar...

Partili Devlet Yönetimine mi Geçiyoruz!

Yasama, Yürütme tek elde… Yargıya müdahale var mı! Artık bunu açık ve net görüyor ve...

COVID-19 Umduğunu Değil; Bulduğunu Yesin!

Yaz geldi KORONAVİRÜSÜ ısıya dayanaksız demeyin! Maskenizi takın. Kalabalıklardan uzak durun. Öksürenin, aksıranın, hasta görünümlülerin...

Mucitler Harekete Geçmedi Henüz Hayret !

Madem kalıcı bir virüsle hayatımızı idame ettireceğiz, onunla yaşamaya ayak uyduracağız, hatta hayatımızın bir bölümünde...

Ayrılıklar, Kayıplar ve Yıkılan Köprüler…

Ayrılıklar… Terketmeler… Uzaklaşmalar… Elvedalar… Hoşçakalınlar… Baybaylar… El sallamalar… İçimizi yaksa da, hayatın gerçekleri.                                               “Her...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Adınız ve soyadınızın asaletinde olan, içeriği insanı motive eden bu yazıdan, gençliği gülümseyerek teslim ettiğim tüm evlatlarımız için, kendi adıma tüm hedefim bu cümlededir:
    “Gençliği yetiştiriniz. Onlara bilim ve kültürün olumlu fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Özgür fikirler uygulamaya geçtiği zaman, Türk milleti yükselecektir.”
    Saygılar, sevgiler

  2. Teşekkür ederim İlknur AKPINAR YÜCEDAĞ. Ancak bugün gençlik, yüzyılın nimetlerinden yararlandırılacak şekilde maalesef yetiştirilmiyor… Umarım yanlıştan bir an önce döner, Atamızın sözlerini hak ederiz. Sevgi ve saygılar…