Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Gazetecilerin Bedava Gezide ne İşi Var?

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

25 Kasım 2011 00:01

Yorum Yapılmamış

Ülkemizin iki ünlü ekonomi yazarı birkaç gün süreyle bir ilaç firması tarafından götürüldükleri Amerika seyahati ile ilgili yazılar kaleme aldılar.

Yazıları, bakalım ilaç dünyasının hangi ekonomik sorunlarını dile getirecek diye merakla okudum ama büyük bir hayâl kırıklığına uğradım.

Yazılar neredeyse tamamen çanak sorular, bunlara verilen cevaplar, firmanın methedilmesi (bunlar bilgilendirme diye kimseyi kandırmaya kalkmasınlar) ve oradaki yetkililer tarafından verilen tıbbi bilgilerin yazıya dökülmesinden ibaretti.

Bir de yazılarda ilaç firmasının ve onları davet eden kişilerin isimlerinin defalarca tekrarlanması, birinin yazısının başlığında o firmanın adını ve kendisini davet eden hanımın çok gösterişli bir resmini de kullanması beni oldukça rahatsız etti.

Ekonomi ile ilgilenen gazetecilerden can alıcı tıbbi sorular beklemek doğru değil ama sıradan bir sağlık muhabirinin haberinde bile eleştirilebilecek bu satırlar bu ünlü gazetecilere doğrusu hiç mi hiç yakışmıyor.

Anlattıkları, göz hastalıkları kongresine giden kadın-doğumcu veya ortopedi kongresine katılan bir kardiyoloji uzmanının izlenimlerinden farklı değil.

Firma davetleri sorunsalı

Doktorların ilaç firmaları tarafından kongre, sempozyum, seminer, tanıtım gibi bahanelerle binlerce lira sarf edilerek gezdirilmelerinin yanlışlığını, bunların “bayi toplantısı” olduğunu anlatan pek çok yazım var. 

Bu örnekte de görüldüğü gibi promosyon ürünleri ve bedava gezilerin mebzul olduğu tek saha tıp değil. Gazetecilerin de doktorlardan geri kalır hiçbir tarafı olmadığı ortada.

Ben her ikisinden de böyle bir daveti “Bu seyahate gazetelerinin sağlık muhabirlerinin katılmalarının daha doğru olacağını” bildirerek kibarca geri çevrimlerini beklerdim.

Doktorlara “bedava derbi bileti” diye başlık atan gazeteciler kendileri de bu tür davetlere katılırken çok dikkati olmalılar yoksa diyet ödemek için işte böyle yazılar kaleme almak zorunda kalırlar.

Gelelim neticeye

Bu iki ünlü gazeteciden kendi konuları yani “ekonomi” ile ilgili şu sorularıma cevap vermelerini bekliyorum:

BİR: Bu tatlı gezinin toplam maliyeti nedir?

İKİ: Kendi ceplerinden para çıkmış mıdır?

ÜÇ: Bu gezinin kendileri dışında bilime, hastalara veya kime ne faydası olmuştur?

DÖRT: Bunları yazmak için ta New Jersey’ e kadar yorulmanın manası var mıdır?

BEŞ: Kendileri için yapılan harcamalar ilaç fiyatlarını ne ölçüde etkileyecektir?

ALTI: Gazetelerin bu tür bedava gezilere katılan elemanlarının yazıları ne kadar etiktir?

YEDİ: Firma yetkililerine ilaç endüstrisinin milyonlarca dolar tazminat ödemek zorunda kaldıkları “yolsuzluklarla” ilgili tek bir soru sordunuz mu?

Okunma Sayısı: 76

Yazarın Diğer Yazıları

Pfizer’ın Aşısında Şok: İlk Aşıda Yüzde 50 Koruma, Mutasyonlara Etkisiz

Koronavirüs aşısı yapılanların sayısı arttıkça faz 3 çalışmalarında bildirilen etkinlik ve emniyetle ilgili verilerinin doğru...

Evdeki Kimyasallar Çocukların Bağırsak Bakterilerini Etkiliyor

3-6 yaş arası çocukların idrar ve dışkı örneklerinde, tekstil, ev eşyaları, elektronik aletler, bakım ürünleri...

C ve E Vitamininden Zengin Diyet Parkinson Riskini Azaltıyor

Vitamin C ve E’ den zengin diyetle beslenenlerde Parkinson riskinin azaldığı bildirildi. Diyetle C, E,...

Bizi Aşırı İşlenmiş Gıdalar Hasta Ediyor

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakterinin sağlıklı yaşamamızı; obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserler başta olmak üzere birçok...

Kovid’in Ağrılarında Bağırsak Bakterilerinin Rolü Var

Yeni bir araştırmada, KOVİD’ de bağırsak mikrobiyotasında bağışıklığı teşvik eden bakterilerin azaldığı ve bu düşüklüğün...