Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Gaye Her Şey Değil Er Şey Bilmek Bulmak Ve Olmakta

GENÇ KALEM
Ebubekir DEMİR

05 Ağustos 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

Bu hayatta ya kör olun yada bakar kör. İkisinden biri olamıyorsanız bile hiç değilse nankör olmayın. Her şeyi biliyorum havasındaydı. Biraz inceleyince baktım ki,her şeyi bilmenin havasında ancak her şeyin çok ötesinde ve öncesinde olması gereken bir şeyi bilmiyordu ki,o da kendini. Yanında ayrıldım. Kendini bilmeyenin bildiğinden hayır değil, şer doğar. Şeytan da azazil iken her şeyi biliyordu. Ama kendini bilmeyecek kadar da kendi gerçeğine kör idi. Bizim bakar körle değil, bakar körle ancak işimiz olur.

Birde bakar körden de daha tehlikelisi var o da nedir biliyor musunuz:her şeyi bildiğin diyen zatın bu meziyeti kendinden bilip bunu ona yüce mevlanın bir lutfu olduğunu bilmeyecek kadar NANKÖR olması. İşte körden daha tehlikelisi de nimeti sahibinden değildi kendinden bilecek kadar NANKÖR olmaktır.

HER ŞEY DEĞİL GAYE ER ŞEY BİLMEKTE VE OLMAKTA SAKLIDIR Siz siz olun asla hiç bir şeyde daha fazlası için diretmeyin. Bu ilim dahi olsa. Çünkü yanlış fikre hizmet edecek olan ilim bile hem kişiye hem topluma hem de insanlığa zarardır. Azı zarar, çoğu karar değil, orta bir yolu tercih edin. O her şeyi bilirim havasında olan zat belki kendince çok şeyi biliyordu,ancak unuttuğu ve belki de asla bilmeyeceği bir gerçekten hiç haberi yoktu.

O da nedir diye sorar gibisiniz! Diyeyim onu size,o da şöyle ki,her şeyin içinde gizli olan ancak sır sahibi yada gönül gözü açık birinin görebileceği bir şeydir o. O her şeyin içinde öyle bir şey ki,paha biçilmezdir. Eşsizdir. Muazzamdır. Evet o her şeyin içindeki bu eşsiz,muazzam paha biçilemez olan şey “ER” şeydir. Er şey ne mıdır? İşte  herin için deki er kişinin kendini işaret eden kendini bilme erdem ve sıfatıdır. Kişi bunu bilmeden neyi bilirse bilsin,bildiği emin olun bir sıfır ve hükümsüz olma değersizliğindendir.

Onun için siz çok şeyi yada az şey derdinde değil de kendini bilmenin eşsiz ve paha biçilemez ligin değerinde olan er şeyci olmaya bakın. Asıl olan budur. Er’i bilmeden her’e geçmişse bir zat heceleri atladığı gibi kendini tanıma ve bilmeyi de o şekilde farkına varmadan atlayıp geçmiştir. Bu dünya hayatımızda gaye aslında kendimizin farkına bilinç ve şuuruna erip vararak kendimizde yaratıcıyı bilmek bulmak ona erişmek ve onda bir bütün olmaktır. Bundan başka da gaye yoktur.

Rabbim bilmek bulmak ve bildiğini alemlere tebliğ edip bildirmektir gaye. Ve bu gaye de kainatı keşfetmekle değil, kendimizi bulup keşfetmekle olacak bir süreçtir. Yani uzağa gitmeye hiç gerek yok. Her şey ER şeyi fark edip bilip bulmakta başlıyor ve yine orada bitiyor. Yani her şey bizde başlıyor yine bizde bitiyor. Buna uyanın, bunu fark edin ve bu olun.

Vanlı Yazar

Ebubekir Demir

Okunma Sayısı: 132
Kategori: Ebubekir DEMİR

Yazarın Diğer Yazıları

Dünyanın En Zor İşi Neden mi Konuşmaktır?!

Bu hayattaki en zor iş nedir biliyor musunuz? Bence söz söyleme sanatı diyebileceğimiz ve kısaca...

Bazıları Sadece Vardır Bazıları İse Yaşar

Doğruya ulaşmanın yolu, yanlıştan geçer. Her başarı, doğru alınan kararın neticesidir. Ancak doğru karar almak...

Gençler Neyi Arıyor?

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir memleket varmış. Bu memlekette...

İnsanın Kendinden Başka Kaç Görünmeyeni Var?

Neyimi gördünüz ki siz benim? Neyimi bilebilirsiniz? Kaşıma gözüme baktınız hep.. Yediğime, içtiğime, giydiğime.. Söylediklerime.....

Hay-at’in Hayat Mücadelesine Dair

Hayat: Önce herkesten farklı olduğunu düşündüğün, sonra büyüyüp, herkes gibi olduğunun farkına vardığın, sonra kendini...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı