Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Fazla Tuzlu Yemek Susatmıyor Acıktırıyor

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

25 Nisan 2017 00:01

Yorum Yapılmamış

Tuzlu yemenin susattığını herkes bilir ama yeni bir araştırmaya göre uzun vadede (aylar!)  tuzlu yiyecek tüketenler daha az su içtikleri gibi açlık hisleri de artıyor.

Bir başka ifade ile tuzlu yiyenlerin daha az su içtikleri ve daha fazla yedikleri anlaşılıyor.

Journal of Clinical Investigations‘ de yayınlanan araştırma, 2009-2011 arasında uzay uçuşu simülasyon programına katılan 10 Rus kozmonot üzerinde gerçekleştirildi.

Katılımcıların aylarca sıkı kontrol edilen bir ortamda bulunmaları, bunların beslenme ve metabolik çalışmalar için çok ideal olmasını sağlıyordu.

Kozmonotların diyetindeki tuzu tedrici olarak günde 12 gramdan 6 grama indirilerek vücutta ne gibi değişiklikler olduğu araştırıldı.

Diyetteki tuz azaldıkça kanda sodyum seviyesinin düşeceği ve böylece kozmonotların susama hissinin azalacağı, daha az su içecekleri bekleniyordu.

Fakat böyle olmadı: Kozmonotlar yüksek tuzlu diyetteyken daha az su içiyorlardı; vücutları ya daha fazla su tutuyor veya su üretiyor olmalıydı.

Aynı miktarda kalori ve besin ögesi almalarına rağmen yüksek tuzlu diyette iken açlık hissi daha fazlaydı.

Yüksek tuzlu diyette vücudun su kaybını korumak istemesi gayet mantıklıdır ve bunu da böbrekler vasıtasıyla gerçekleştirebilir.

Vücutta su miktarı artınca da daha az susuzluk hissedilmesi beklenen bir şeydir.

Yüksek tuzlu diyette aynı miktarda kalori ve besin ögesi alınmasına rağmen iştahın daha fazla olması da vücudun su tutabilmesi için daha çok enerjiye ihtiyaç duymasıyla açıklanabilir.

*

Farelerde yapılan deneylerde de benzer sonuçlara ulaşıldı.

Yüksek tuzlu diyetle beslenen fareler düşük tuzu diyetle beslenenlere göre daha fazla yiyorlardı ve bu durum kas proteinlerinin daha fazla parçalanmasıyla beraberdi.

Protein üreye çevriliyor ve bu sayede de böbreklerin tuz atılırken suyu geri emmesi ve su kaybının önlenmesi mümkün oluyordu.

Bu parçalanma olayı, insanlarda obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve osteoporozla ilişkilendirilen glukokortikoitlerdeki artışla da körükleniyordu.

Üre sadece atılması gereken işe yaramaz bir madde olmayıp suya bağlanan ve onu taşıyan önemli bir osmolit’tir.

Gelelim neticeye

Tuzlu diyetin zararlarını iyi biliyorduk ama bu çalışma sayesinde tuzun yeni bir marifetini, fazla tuzun iştahı da artırdığını öğreniyoruz.

Diyetimizdeki tuzu makul seviyede tutmak için elimizde artık yeni bir dayanak daha var.

İştahlarının fazlalığından şikâyetçi olanlara ehemmiyetle duyurulur.

Kaynak: http://www.jci.org/articles/view/88530

Okunma Sayısı: 89

Yazarın Diğer Yazıları

Evdeki Kimyasallar Çocukların Bağırsak Bakterilerini Etkiliyor

3-6 yaş arası çocukların idrar ve dışkı örneklerinde, tekstil, ev eşyaları, elektronik aletler, bakım ürünleri...

C ve E Vitamininden Zengin Diyet Parkinson Riskini Azaltıyor

Vitamin C ve E’ den zengin diyetle beslenenlerde Parkinson riskinin azaldığı bildirildi. Diyetle C, E,...

Bizi Aşırı İşlenmiş Gıdalar Hasta Ediyor

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakterinin sağlıklı yaşamamızı; obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserler başta olmak üzere birçok...

Kovid’in Ağrılarında Bağırsak Bakterilerinin Rolü Var

Yeni bir araştırmada, KOVİD’ de bağırsak mikrobiyotasında bağışıklığı teşvik eden bakterilerin azaldığı ve bu düşüklüğün...

Düşük Karbonhidratlı Diyet Tip 2 Diyabeti Düzenliyor

Düşük karbonhidratlı diyetin tip 2 diyabeti iyileştirebileceği ve tedavi edilmesi zor hastaların bile ilaçlarını bırakmasına...