Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Faktör V Yüksekliği Kötü Prognoz İşareti

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

24 Eylül 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Ağır KOVİD tablosunda hastaneye yatırılan hastalardan kanda bir pıhtılaşma proteini olan faktör V yüksek olanların derin toplar damar pıhtısı ve akciğer embolisi risklerinin yüksek olduğu gösterildi.

Araştırmada, ağır KOVİD tablosunda olup da faktör V seviyeleri düşük olanlarda ise yaygın damariçi pıhtılaşmaya benzeyen bir koagülopati formundan ölüm riski altında oldukları belirlendi.

Kısaca DIC adıyla bilinen yaygın damariçi pıhtılaşmada vücudun tüm damarlarında yaygın pıhtılar oluşuyor, pıhtılaşmayı düzenleyen pıhtılaşma faktörleri ve proteinler tükeniyor ve ölüm ihtimali artıyor.

American Journal of Hematology’ de yayınlanan araştırmada 102 hastada faktör V yanında diğer iki ana pıhtılaşma faktörü VII ve faktör X seviyelerine de bakıldı.

Faktör V seviyeleri yüksek olanların yüzde 33’ ünde derin toplar damar pıhtısı veya akciğer embolisi gelişirken bu komplikasyonlar faktör V düşük olanların sadece yüzde 13’ ünde görüldü.

Ölüm oranları faktör V düşük olanlarda anlamlı derecede yüksekti ve bu DIC’a doğru gidişin bir işareti olarak düşünüldü.

Araştırmacılar, normal şartlarda karaciğer fonksiyon bozukluğu veya DIC varlığında faktör V seviyeleri düşük olacağı için KOVİD’ de faktör V yüksekliği bazı hastalarda yanlış teşhise sebep olabileceğini ve hastalarda vitamin K eksikliği olduğu zannedilebileceğine dikkat çekiyorlar.

Gelelim neticeye

KOVİD’ in nasıl bela olduğunu her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Bakalım daha neler öğreneceğiz.

Kaynak: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ajh.25979

Okunma Sayısı: 463

Yazarın Diğer Yazıları

Bazı Aşı Adaylarının AİDS Riskini Artırma Tehlikesi Var

İndependent Türkçe‘ nin haberi: Bir grup araştırmacı, geliştirilmekte olan bazı koronavirüs aşı adaylarının HIV riskini...

Yeşil Çay ve Kahve Birbirinin Etkisini Artırıyor

Tip 2 diyabeti olan 4.923 hastanın medyan 5.3 sene takip edildiği çalışmada fazla miktarda yeşil...

KOVİD Etkisinin S Proteini Diğer Koronavirüslerin Değil İnsan ve Fareninkine Benziyor

SARS-CoV-2 ve memeli türleri arasındaki peptit paylaşımının karşılaştırmalı olarak analiz edildiği önemli bir araştırma yayınlandı....

KOVİD’de Bağışıklığı Binterferonlar Belirliyor

KOVİD’ de oluşan bağışıklıkta interferonların oynadığı rol her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Koronavirüsler de...

KOVİD’de Etkili İki İlaç Var Kortizon ve Vitamin D!

Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, KOVİD tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında sadece...