Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Erzurumlu Dadaşlar

BİLİMSEL GERÇEK
Öğr.Gör. Nurullah AYDIN

24 Mart 2014 00:01

Yorum Yapılmamış

Erzurum;

Türk tarihinde,

Kurtuluş savaşında,

Erzurum kongresi ile bağımsızlığa giden yolda ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde müstesna bir yeri olan Doğu’nun serhat şehridir.
Erzurum’un yerli halkına dadaş denir. Dadaşlarda; Erzurum topraklarının onlara yüklediği belli insani kuralları ve kendilerine özgü özellikleri vardır.
Dadaşlık; bir kFotoğraf: Nurullah AYDIN23 Mart 2014-ANKARA ERZURUMLU DADAŞLARErzurum;Türk tarihinde,Kurtuluş savaşında,Erzurum kongresi ile bağımsızlığa giden yolda veTürkiye Cumhuriyeti tarihinde müstesna bir yeri olan Doğu’nun serhat şehridir.Erzurum'un yerli halkına dadaş denir.Dadaşlarda; Erzurum topraklarının onlara yüklediği belli insani kuralları ve kendilerine özgü özellikleri vardır.  Dadaşlık; bir kimliğin sembolüdür. Dadaşlık; bölge insanına verilen yöresel bir sıfattır. Dadaşlık; cesurdur ancak saldırgan değildir.  Dadaşlık; muhafazakardır ancak tüm inançlara saygılıdır. Dadaşlık; özgürlükçüdür. Dadaşlık; demokratlıktır.  Dadaşlık; bütün erdemlikleri yiğitlikleri kendinde toplayan adam demektir. Dadaşlık; adam gibi adam olmak demektir. Dadaşlık; önce vatan, inanç, kültür, kişilik diyenlerin kimliğidir. Dadaşlık; Türk medeniyeti ve Türk kültürü ile şekillenmiş bir kavramdır. Dadaşlar; Saygılıdır. Dadaşlar; Hoşgörülüdür. Dadaşlar; Saygılıdır. Dadaşlık; Yardımseverdir. Dadaşlar; Paylaşımcıdır Dadaşlar; Adaletlidir. Dadaşlar; Merttir Dadaşlar; Dürüsttür,  Dadaşlar; Yalan söylemez. Dadaşlar; Mazlum ve mağdurun yanındadır. Erzurumlu olmak dadaşlıkla özdeşleşmektir. Erzurum, dadaş ve bar üçlemesi birbiriyle yoğrulmuş tek sözcük gibidirGözü pek cesur, korkusuz, inançlı ve dürüst, namuslu, mert insan dadaşlar diyarı Erzurum’un YİĞİT DADAŞLARI; Türkiye ufkunda bir güneş gibi yeniden doğuşun müjdecisi olacaklardır.imliğin sembolüdür.   Dadaşlık; bölge insanına verilen yöresel bir sıfattır.   Dadaşlık; cesurdur ancak saldırgan değildir.   Dadaşlık; muhafazakardır ancak tüm inançlara saygılıdır.   Dadaşlık; özgürlükçüdür.   Dadaşlık; demokratlıktır.   Dadaşlık; bütün erdemlikleri yiğitlikleri kendinde toplayan adam demektir.   Dadaşlık; adam gibi adam olmak demektir.   Dadaşlık; önce vatan, inanç, kültür, kişilik diyenlerin kimliğidir.   Dadaşlık; Türk medeniyeti ve Türk kültürü ile şekillenmiş bir kavramdır.
Dadaşlar; Saygılıdır.   Dadaşlar; Hoşgörülüdür.   Dadaşlar; Saygılıdır.   Dadaşlık; Yardımseverdir.   Dadaşlar; Paylaşımcıdır   Dadaşlar; Adaletlidir.   Dadaşlar; Merttir   Dadaşlar; Dürüsttür,   Dadaşlar; Yalan söylemez.   Dadaşlar; Mazlum ve mağdurun yanındadır.   Erzurumlu olmak dadaşlıkla özdeşleşmektir.   Erzurum, dadaş ve bar üçlemesi birbiriyle yoğrulmuş tek sözcük gibidir
Gözü pek cesur, korkusuz, inançlı ve dürüst, namuslu, mert insan dadaşlar diyarı Erzurum’un YİĞİT DADAŞLARI; Türkiye ufkunda bir güneş gibi yeniden doğuşun müjdecisi olacaklardır.

Okunma Sayısı: 113
Kategori: Nurullah AYDIN

Yazarın Diğer Yazıları

İktidar Savaşı ve Propaganda

İnsanlık tarihi; iktidar için güç ve yetki sahibi olanlarla, olmaya çalışanlar arası çatışma ve güdülen...

İktidar Savaşı ve Propaganda

İnsanlık tarihi; iktidar için güç ve yetki sahibi olanlarla, olmaya çalışanlar arası çatışma ve güdülen...

Siyasal/Ekonomik Şekillendirme

Belli odakların emireri olarak planlandığı gibi gücü/yetkiyi ele geçiren bir kesim diyor ki; artık kabul edin....

ABD-NATO ve Türkiye

Atatürk’ün bağımsızlık temeline dayalı stratejik dış politikasını tersyüz etmiş ve ABD ile askeri ve eğitim...

Sevgide Birleşmek

Tartışalım. Kırmadan, üzmeden, incitmeden, katletmeden, ayrıştırmadan, ötekileştirmeden konuşalım tartışalım. Aklın mantığın, gönlün yolu birdir. Orta...