Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

En Büyük Engel Sevgisizliktir


04 Aralık 2019 00:03

Yorum Yapılmamış

Gün/aydın dostlarım…

Göğsünü gere gere tebessüm edip kucaklamak istiyorsan dünyayı ve yasamak sevmektir diyorsan…
Kollarını aç…
Geldim________________ Benim adım SABAH… Sevgiye başlangıcım ben…

Bu gün 03.12.2019. Bu gün, yani üç aralık size neyi hatırlattı.
Bana hatırlattığı şey şu ki önce lafı kendime diyorum;
Yazık bana her önemli günde olduğu üzere bir gün hatırladım onları. Hiç kimse yarının kendisine ne getirip ne götüreceğini bilemez, her sağlıklı birey yarının engelli adaylarıdır dostlar…

Değerli dostlarım şunu hatırlatmak isterim öncelikle;
Bugün bir kutlama günü değil, farkındalık günüdür. Bizlerde her zaman engelli vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu rahatlıkla ifade edip göstermeliyiz… Bunu sözde değil özde yapmalıyız…

” Asıl engel yürektedir” ve biz biliyoruz ki engelleri beraber aşabiliriz. Engelli vatandaşlarımızın sorunları, yalnızca kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, yerel yönetimlerin kısacası tüm insanların ortak sorunudur.
Zira her birimizin birer engelli adayı olduğumuz gerçeği ile engelli vatandaşlarımızla empati kurarak günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara kendi sorunumuz gibi yaklaştığımızda, engellilerimizin önlerine çekilen en büyük sette ortadan kalkmış olacaktır.

Uluslararası Engelliler Günü, 1992 senesinden itibaren her 3 Aralık günü değerlendirilen ve Birleşmiş Milletlerce kabul edilen bir gündür. Buna ek olarak Birleşmiş Milletlere üye 156 devletin aynı tarihte yani 10-16 Mayısta kutladığı Engelliler Haftası vardır.
Bu günün kabul edilmesindeki hedef, engellilerin toplumdan soyutlanmaması ve tüm insanların fiziksel özelliklerine bakılmaksızın eşit olduğu vurgulanmasıdır.

Doğuştan, bir hastalık nedeniyle veya bir kaza sonucu bedensel veya ruhsal bozukluğu olan insanlara engelli denir, Her insanın başına gelebilecek olan bu durum karşısında duyarlı olmalıyız, Engelli insanlara acımak yerine, onları hayata bağlayacak davranışlarda bulunup yaşamlarını kolaylaştırarak mutlu olmalarını sağlamalıyız.
Bu günün ilan edilmesinin sebebine gelince engeller için toplumda bir farkındalık oluşturulması onlarında hayatlarına engelsiz devam edebilmeleri için gerekli düzenlemelerin hatırlanılması amacıyla önemlidir. Engelli kardeşlerimizin toplum içindeki eşitliklerini sağlama için bir hatırlama ve gerekli eksikliklerin giderilmesi açısından önemlidir. Unutmayalım ki her sağlıklı birey yarının engelli adaylarıdır.

Engellilerin çeşitli sorunları vardır, Engelli olmaya neden olan durumları ve engellilerin eğitimi bunlardan başında biridir.
Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engellilerin umutlu ve geleceğe güvenle bakabilmelerinin sağlanması devletimizin öncelikli görevleri arasında her zaman her dönemde yer almalıdır. Engelli bireyleri üreten ve kendine yeten bir hale getirebilmenin temel amacı bu olmalı. “ Çünkü eğitim alan bir engelli üretici bir konuma gelecek ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirilerek kendini gerçekleştirmiş olacaktır.
Her ne kadar engelliler adına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve gönüllüler toplumdaki ön yargıyı kırmaya, bu konuda toplumu bilinçlendirmeye çalışmakta olsa da her engelli kardeşimize ulaşılamamaktadır.
Bu nedenle sorumluluk taşıyan her insana bu alanda görev düşüyor.
Bedensel engelli kişilere acımak ve onların durumu karşısında duygulanmak, onların sorunlarına hiçbir çözüm getirmez. Her en­gellinin yapabileceği bir iş mutlaka vardır.

Anayasamızda yer verilen “Sosyal bir hukuk Devleti” olabilmenin gereği olarak Devletimiz, engelli vatandaşlarımızın, müreffeh bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri, sosyal ve ekonomik hayata katılmalarını sağlayarak toplum içerisinde daha çok bulunmaları, eğitim haklarını kullanabilmeleri, istihdama katılarak üreten ve ülkesine katma değer yaratan bir insan olabilmeleri için çok önemli adımları hayata geçirmiştir.
Bu projeler neticesinde, engelli vatandaşlarımız spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına kadar her alanda kendilerini ispatlamış ulusal ve uluslararası platformda birçok başarılara imza atmışlardır.
Ama yine de bunların yetersiz olduğunu düşünüyorum ve bu konuda daha çok çalışılmalı ve çevre bilinci geliştirilmeli…

Çalışma azmi, cesareti ve fedakârlıklarıyla ülkemiz için her türlü özveriden kaçınmayacaklarını her şart ve ortamda daha önce de defalarca ispatlamış olan engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hangi hizmetler sunulursa sunulsun, ne yapılırsa yapılsın onların haklarının ödenemeyeceği de aşikârdır.

Dünya Engelliler Farkındalık Günü’nde hepimizin birer engelli adayı olduğu gerçeğinin farkında olan bireyler olarak üreten, sosyal hayatın bütün alanlarında aktif biçimde yer alabilen bağımsız bireyler olarak yer alabilmeleri için her alanda gereken duyarlılığın artmasını sağlamamız gerekmektedir..

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, engelli kardeşlerimiz ile ilgili toplumsal farkındalığın artmasına, onların hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atılmasına vesile olmasını diliyor, bütün engellerin sevgi, saygı ve dayanışmayla aşılacağını hatırlatarak, tüm engelli kardeşlerimizin aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür geçirmesini diliyorum…
Bu duygu ve düşünceler ile tüm engelli kardeşlerimize ve onların fedakâr ailelerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum..

Gününüz aydın, geleceğiniz umut, sevgi ve hoşgörüden geçsin…
Sevgiyle, sevdiklerinizle tüm kirlenmişliklerden uzak, mutlu gülen bir yüzle, sevin, sevilin, hayat sevince güzel ve diyelim her bir cümleye; atalarımızdan emanet aldığımız bu Vatanın sahipleri yalnızca bu Vatanı karşılıksız seve bilenlerdir… Gönül sofranıza gönül soframdan sevgi ve muhabbetler gönderdim…

#öskurşun#

Okunma Sayısı: 89

Yazarın Diğer Yazıları

Emek Nedir Ne Demektir?

Gün/aydın dostlarım… Yaşamak sevmektir diyorsan… Yaşama sevincini yitirme… Kollarını aç… ________________ Benim adım SABAH… Sevgiye...

Bir Ramazan da Bitti, Bir Bayram da…

Gün/aydın dostlarım… Yaşamak sevmektir diyorsan… Yaşama sevincini yitirme… Kollarını aç… ________________ Benim adım SABAH… Sevgiye...

Buruk ve Hüzünlü Bir Bayram

Gün/aydın dostlarım… Yaşamak sevmektir diyorsan… Yaşama sevincini yitirme… Kollarını aç… ________________ Benim adım SABAH… Sevgiye...

Yoruldum

Gün/aydın dostlarım… Yaşamak sevmektir diyorsan… Yaşama sevincini yitirme… Kollarını aç… ________________ Benim adım SABAH… Sevgiye...

Covid-19 Gölgesinde Bir Bayram

Gün/aydın dostlarım… Yaşamak sevmektir diyorsan… Yaşama sevincini yitirme… Kollarını aç… ________________ Benim adım SABAH… Sevgiye...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.