Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Emniyet-Yargı, MİT Çatışması Hayra Vesile Olmuştur


18 Şubat 2012 00:01

Yorum Yapılmamış

Bu ülkenin topraklarında Kürt sorunu öyle ya da böyle ülkenin temel meselesi. Son Emniyet-MİT çekişmesine ya da başka adıyla cemaat  iktidar çekişmesine bakınca, bunu anlamak mümkün. Kürt sorununu çözemeyen iktidarlar ve bu konuda zamanın ruhuna uygun çözüm üretmeyen siyasi hareketler çöküyor.

Bunun bir kanıtı da şu: PKK ile açık açık görüşme yürütülmesine kamuoyunun yüzde 65’e yakın bir oranda destek vermesidir. Bunu okuyamayan her siyasi hareket kaybedecek.
*****
Bu konuda söylenebilecek her şey söylendi gibi… Bundan sonra söylenecek sözler, yeni iddialar söylenen sözlere, söylenmiş olan yorumlara, gerçeklere yeni şeyler katmayacak. Sadece belki biraz daha kamuoyunun önüne tüm çıplaklığı ile dökecek arka planı…
*****
Cemaat  iktidar çekişmesi bence, ülkenin bugünü ile ilgili bir çekişme değil. Asıl; gelecek üzerinden bir gözdağı ya da el ense çekme girişimleri. Ya da bir başka adıyla pozisyon kapma mücadelesi.
İlk günde sosyal paylaşım sitelerinde yaptığı yorumlarda, emniyet içindeki cemaatin kadrolarının kaybedeceğini yazmıştım.
Ve bugün gelinen nokta bunu gösteriyor. Cemaatin, İstanbul emniyeti içindeki en önemli kadroları geri plana çekildi. AK Parti’yi sadece cemaatin etkilediği bir hareket olarak görmek, eksik bir bakıştır. Bugün AK Parti çok büyük koalisyondur. Ve en büyük gücü de, geçmişten yol arkadaşlığı yapan Milli Görüşçülerdir. Ve partinin etkin kadrolarıdır ve temel söz söyleyen ekibidir. Diğer unsurlar sadece büyük fotoğrafın küçük parçalarıdır.
*****

Küçük parçaların da yan yana ge-lerek, ana damara karşı durabilmeleri mümkün değildir.
Çünkü parti içendeki küçük gurup-ların yan yana gelmesine neden ise, devletin demokratikleşmesi diyebileceğimiz ancak, asıl olarak devletten pay alabilmek meselesidir. Buna somut örnek; en son Zaman Gazetesi’nde Ali Bulaç’ın, iktidardakilerin paylaşma meselesine gönderme yaptığı yazısıdır.
Ancak bu çekişme ya da pay kapma mücadelesi, devletin demokratikleşmesine katkı sunmaktadır.
*****
Yeniden başa dönersek, Cemaatin (Fettuhlan Gülenciler), iktidar ile çatışmasının nedeninin Kürt sorununa bakış açısından kaynaklandığını söylemiştik. Ve 30 yıldır Kürt sorununun, tüm iktidarların çökmesine neden olan temel sorun olduğunu da belirtmiştik.
*****

Cemaattin, MİT üzerinden iktidar ile çatışmayı göze almasının en önemli nedeni, Kürt sorununda Kürdistan’da PKK ile yaşanan nüfus kavgasıdır. Yani gelecekte orada iktidar olabilme; yani bir anlamda etkinliğini yitirmemeye dayalı bir operasyondur.
Taraf Gazetesi’nde Mehmet Baransu, Emre Uslu, Yasemin Çongar, Yıldıray Oğur, Bugün ve Zaman Gazetesi’nin haberleri ve köşe yazarlarının yorumları, Star Gazetesi’nin yorumları ve haberleri… Taraf Gazetesi’nde çıkan haberler ve yorumlar ikilidir. Bir taraf emniyeti desteklerken, diğer taraf MİT üzerinden iktidara destek vermiştir.
Aynı zamanda Taraf Gazetesi yöneticileri ve yazarlarının MİT tarafından dinletilmesi ise Emniyet’e yöneliktir. Ve Taraf Gazetesi (Ahmet Altan) ile Başbakan Erdoğan arasındaki çatışmaya, polemiklere bakınca aslında Altan’ın haklılığı ortada durmaktadır.
MİT üzerinden Başbakan’a yapılmış gözüken operasyona bakınca Altan’ın Kürt sorunu üzerinden yazdıklarının anlamı, daha iyi ortaya çıkmaktadır.
*****

Cemaat Kürt sorununda geçmişte olduğu gibi Ergenekoncular gibi şahin bir çözümden yana olmuş, (belediye başkanlarına, KCK’ya yapılan operasyonlarda bunu açıkça görmek mümkündür) ve görülen o ki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eski şahin konuşmalarına bakınca bunu açık açık görmek mümkündür.
*****
Son yaşanan çatışma, iktidar içinde sorunun uzlaşma ile çözümüne yönelik büyük bir iradenin olduğunu da ortaya çıkarmıştır. Ve gelinen noktada, AK Parti’nin içersindeki Kürt sorununun Ergenekon zihniyetini aratmayan yöntemlere çözümüne karşı olanlar kazanmıştır.
*****

Çatışma şunu da ortaya çıkardı: Cemaatin son operasyonu ile, Ergenekon zihniyeti ile aynı çizgiye düşülmüştür. Bu, Ergenekon’un tasfiyesinde en önemli rolü oynayan emniyet ve yargı kadroları için, tabi cemaat için tarihsel bir trajedidir. Çünkü, bu tartışmalarla Ergenekon operasyonlarına ve yargılamalara yönelik inandırıcılık konusunda zedelenme yaratılmıştır.
*****

Son çatışmayla bugün için cemaat yanlış bir stareteji yürütmüş ve kaybetmiştir. Kamuoyunda ki tartışmalara bakın, Ergenekon zihniyeti ile cemaatin tezleri istenmeden örtüşmüştür. Fettullah Gülen’in, Başbakan Erdoğan’a yönelik mesajını da bir zeytin dalı olarak görmek gerekir. Ancak görülen o ki, cemaat ve AK Parti arasında tabiî ki Başbakan Erdoğan arasında büyük bir güven bunalımı ortaya çıkmıştır.
Ve bilin ki, her şey eskisi gibi olmayacaktır. Hele Emniyetin elindeki dinleme kayıtları, gelecekte nasıl bir hesaplaşmanın devam edebileceğinin ya da arka planda nasıl büyük bir uzlaşmanın şimdilik çıkabileceğinin de göstergesidir.
Son söz: Bir cemaat tarafından, bu kadar kadrolaşmanın nasıl bir zafiyet yaracağını görmüş olduk. Güvenlikçi politikalarının nasıl da Ergenekon zihniyetinin artıkları tarafından emniyet ve yargı operasyonunun desteklendiğini ortaya çıkarmıştır. AK Parti iktidarının rotasını yeniden demokratikleşmeye çevirmesine neden olmuştur. Ya da çatışma hayırlara vesile olmuştur.
Şer girişimi, hayra neden olmuştur.

 

Okunma Sayısı: 88
Kategori: Ali TARAKÇI

Yazarın Diğer Yazıları

“Dünyanın en Devrimci ülkelerinden Birisi Olan Türkiye” En Devrimci Evladını mı Yedi?

Türkiye’de yapılanlara devrim ve bu devrimin liderinin de Erdoğan olduğunu söyleyen Berat Albayrak’ı bizzat devrimin...

Devletten Birazcık Akıl ve İzan Beklemek Nafile Bir Çaba mı?

Devletten birazcık akıl ve izan beklemek nafile bir çaba mı?’ Yüzsüz oyunu İtalya’yı anlatıyor, devletimiz...

Erdoğan Giderse Ne Olur?

Erdoğan giderse Türkiye Suriye’den çekilir. Erdoğan giderse FETÖ yeniden devlet olur. Erdoğan giderse APO affedilir,...

HDP’ye Kobani Operasyonları; Geçmişle ‘Hesaplaşma’ Vakti!

Neden böylesine bir dönemde HDP eski ve yeni yöneticilerine operasyon yapıldı? Kobani olayları nedeniyle yapılan...

CHP’Deki Bu Tartışma Kime Yarar? Vatandaş Kendi Derdine Yanar…

Vatandaşın tüketici kredisi ve kredi kartı borçları toplam 720 milyara yükselmiş. Açlık sınırı 2 bin...