Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Emekliler Sokakta


11 Kasım 2019 00:02

Yorum Yapılmamış

“Emekliler sokakta” acı bir gerçek. Bu gerçeği göz ardı etmek ise acının da acısı.
“Emekli” ne çok şey ifade ediyor. Bir çağlayan nehir emekli, bir derya emekli. Dağın altından doğan su nehir olmuş, hayat vermiş doğaya, susuzluğunu gidermiş toprağın, bitkinin ve de hayvanın. Can vermiş Ülkeye, ülkenin taşına toprağına. Kaderini elinde tutmuş ülkenin ve insanının.

Yeni yetişenlere şahsiyet, hak, hukuk ve adalet duygusu kazandırmış ve onları bayrak, vatan etrafında yıkılmaz bir bütün haline getirmiştir.
Emekli çalışmış, üretmiş ve yetiştirmiş gücünü son ergine kadar ortaya koymayı kader bilmiştir.

Çoğu zaman “Eski toprak” denmiş ona. Zorluğa ve yokluğa çözüm bulmuş ve üstesinden gelmiştir. Böylece hayatiyetini sürdürmüştür.
Emekli yıllarını vermiş ülkenin geleceği için, bu uğurda geleceği sönse de. Fakat Ülke aydınlık yarınlara çıkmıştır. Aydınlık yarınlar emeklinin eseridir. Eserinde parmaklarının değmediği yer yoktur. Her yerde parmak izi, her yerde onun işareti vardır. İşaretlemiştir eserini tek tek erinmeden. Aynı eserler için yeniden çalışırım, demek istiyor emekli.

Emekli girişken, atılgan, bildiğini doğrulayan ve doğruları konuşan insanların yetişmesine neden olmuştur. Ülke ve toplumun menfaati için, çalışmış ölçüyü doğru koymuştur. Yaş ilerledikçe öğrenme iyi dereceye ulaşacak ve o kişiler devlet adamı sıfatına erişecektir.
Hak ve adaletin sağlam ve emniyet ölçülerinde ilerlemesinde bir değer insanıdır. Emekli duyarlıdır. İyi eğilimlerden ve ağır başlılıktan çevresine verdiği pozitif sinyallerle de ilgi odağıdır.
Emekli Pazar yolunda, köyünde, sanayide ve toprağındadır. Yeter ki ona imkân tanınsın.

Toplum içinde yaşamak zordur. Çünkü çok zordur susmak. İşte emekli çalışmış, kimseye aldırmamış ve hep susmuştur. Bu durumda temiz kalmak beceri ister. Emekli menfaatinden uzak durur. Emekli bakırı altın yapmıştır.
Emekli iyiliği öne çıkartmış, insanlar arasında dostluklar oluşturmuş ve onları korumuştur.

Emekli bir gülücükle çok şey anlatır. Sevinç, mutluluk ve sağlıkla ilgili düşüncelerini öne alır. Bu şekilde yaşamayı bilir.
Emekli sevilmesine göre çalışmaz, o her zaman görev başındadır. O bakar, görür ve hayatı değiştirir. Gece ve gündüz farkını yaşamaz.

Hasan TANRIVERDİ

Okunma Sayısı: 45

Yazarın Diğer Yazıları

Ekmek Selesi

“Ekmek” emeğin manevi ölçüsüdür. Bu ölçü; emeğin insanlıkla ilişkisi, ekmeğin seleyle olan ilişkisine eşdeğerdir. İlişkileri...

İnsanlarda Güzellik Duygusu

Her insan güzellik duygusuyla yüklüdür. Yaşantısını belirleyen istekli olma, güzelliğe yönelme duygusallığının sonucudur. Bu duygusallık...

Maşrapa

Her mevsimde ayrı güzel çiçekleri ve meyveleriyle has bahçesinden yukarı çıkarken zorlandı. Sırtındaki çalı yükünü...

Çocuklarıyla Elele

Zaman geçerken, bir parçasını da götürüyordu. Fırtınaya tutulan gemi gibi. Aile gemisi, dalgalar arasında bir...

Çırak

Oğlunu ustanın yanına verirken, “Eti senin kemiği benim” demişti. Oğlu ilk defa atölye görüyordu. İçeri...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı