Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Eğreti Sistemlerin Esrarı


29 Kasım 2007 00:01

Yorum Yapılmamış

İki ileri bir geri giden yeniliğe açık olmayan sistem ve bu sistemin insan ögeli uzantıları nedeniyle çalışma veya hareketlilik eğreti olarak kalmakta. Bu eğretik yapı, çoğu zaman işlerin nasıl yürüdüğü konusunda pek zengin bodoslama örneği göstermektedir.

Çoğu kamu ve kısmen de çok büyük ölçekli özel sektör kurumlarında bireysel motivasyonun ve başarı eğitiminin veya toplam kalitenin uğramadığı firmalarda aşağıda aktaracağım hikaye her gün onlarca belki de yüzlerce kez yaşanmaktadır. Şimdi hikayeye gelecek olursak:
Bu hikaye, isimleri Herbiri, Birisi, Herhangibiri, Hiçbirisi olan dört kişinin hikayesidir. Yapılması gereken çok önemli bir iş vardı. Ve her birinden onu yapması istendi. Her biri bunu birisinin yapacağından emindi. Herhangibiri bunu yapabilirdi. Ama Hiçbiri bunu yapmadı. Birisi Buna çok kızdı. Çünkü her birinin göreviydi. her biri bunu birisinin yapacağını zannediyordu ama Hiçbiri bu işi her birinin yapamayacağını düşünemedi ve sonunda Birisinin yapabileceği işi Hiçbiri yapmayınca her biri Birini suçladı.

İşte mekanizmanın eğreti olmasının ve sistemin iki geri bir ileri gitmesinin altında yatan güçlü psikolojik alyapı burarada karşımıza çıkmaktadır. Herkesin bir işi birbirinden beklemesi ve bu psikolojiyle hiçbir işin yapılmamış olmasıdır.

İşte şahsımın hayatı bu tembellik psikolojisiyle mücadeleyle geçmekte ve ömrüm boyunca da bu psikolojiyle savaşacağım.

Eğreti sisteminin en temel faktörü tembellik psikolojisi olduğunu söyledikten sonra, teker teker bu psikolojinin temellerine inmek gerek. Hatırlayacağımız gibi bu psikoloji bizi işler nasıl gidiyor sorusuna karşılık, idare ediyoruz işte mantalitesine götürmekteydi.

Küreselleşmenin getirdiği 21. yüzyılın insanlarının yaşamakta olduğu kozasal hayat bir avuç müteşebbis / girişimci hariç hariç bu eğreti psikolojisinin en başta gelen etkenidir.
Yarın da yine bu konuya değiniriz. Esenlikle…

Not:
Bu sitede yayınlanmakta olan yazılar http://www.yazarport.com, http://www.gunesgazetesi.net http://www.bilgiagi.net http://www.bilgievreni.com , ile, Halkın Sesi ve Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır.

Okunma Sayısı: 158
Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları

Diyet (Sıfır Yağ) Karalahana+Şalgam Çorbası (Karadeniz Usulü)

Diyet (Sıfır Yağ) Karalahana+Şalgam Çorbası (Karadeniz Usulü) (10 Kişilik Tarif) MALZEMELER: 3 bağ karalahana, 2...

Zafer Bayramının Vecizesi: “Yurtta Barış Cihanda Barış”

Gençlik yıllarımda Atatürk’ün Yurtta Barış Cihanda barış sözüne gıcık olurdum. Biz barış derken, dünya üstümüze...

Döngüye Dair Dîlden Dökülen Duyumsamalar!

Yay teraziye çarpar, Altın oranın ebcedi şaşar. Zakkum yaprağı egzoz borusunu sentezlerken, Sıfır bire vurur...

Atılan Taş Sayısı İle Ürkütülen Kurbağa Sayısı Arasındaki Uçurum

Alt Başlık: Zurnanın Zırt Sesi! Dün yazarımız sevgili Ali TARAKÇI’nın Atakan SÖNMEZ ile yaptığı röportajı...

İnfodemi Terimine Türkçe Karşılık Arayışı

Bir Sözcüğün Etimolojik Mücadelesi İnfodemy: Aşırı, kontrolsüz / anlamsız ve desteksiz yaygın bilgi kirliliği salgını...