Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Ecnebi Yapmışsa Bir Bildiği Vardır


25 Eylül 2008 00:01

Yorum Yapılmamış

Amerika neden bu kadar ileride? Neden bu ülke ve bu ülkenin başkanı dünyaya hükmediyor? Muhtemelen erken yaşlarda hayata atılmaları dolayısıyla. Erken yaşlarda hayata atılmak için oranın kanunları bile bu durumu teşvik edici özelliklere malik. Nasıl mı teşvik ediyor kanunlar? Aynen şöyle.

Amerika’da başka bir deyişle dünyayı yöneten ülkede reşitlik yaşı 16. Peki bu normal mi anormal mi? Mantıklı düşünüldüğünde son derece normal. Ancak ülkemizdeki bazı kalın kafalar bu durumu anlamakta zorluk çekiyor. Onlar için geniş perspektiflerden ele alalım. Bedensel ve zihinsel değişimler bu bakıma önemli.

Bedensel değişiklikler insanlarda 11-12 yaşlarında başlıyor. Ki 16 yaşına kadar önemli bir aşama yol katediliyor. Çoğu zaman da fiziksel değişiklikler neredeyse tamamlanıyor.

Yine ruhsal değişimler için de öyle denilebilir. Biraz daha geç tamamlansa da arada pek fark yok. Ancak yetiştirilme tarzında bozukluk olanlar için bu çok daha uzun sürelere yayılabiliyor. Ne yazık ki bu sorun ülkemizde çok fazla.

Bedensel ve ruhsal değişimlere şöyle bir bakmaya çalıştık. Bakmaya çalışmamız dahi bu işin ehillerine çok büyük ayıp. Buradan varmak istediğimiz nokta şu olmalı. 18 yaşında evlenmek gayet normal bir durumdur. Erken yaşlarda evlenenlere kötü gözle bakmayalım. Seçilme yaşını da düşürelim. Hatta imkan varsa tüm sınırları 16 yaş civarında tutalım. Doğru olan budur.

Unutmayalım ne çıkarsa genç beyinlerden çıkar. Kalıplaşmış beyinler yıllardır meclisi sürklase ediyor. Ortaya konulan somut bir şey var mı? Yok. Hatta öyle bir düşünme biçimi sarmışki bizi siyaset için ‘belki 40 yaşından sonra’ diye psikolojiler gerçekleştiriliyor. Ne kadar yanlış ve kısır bir politika.

Veya şu okuduklarınızın hepsini unutun. Yıllardır milletimizin yaptığı gibi ‘Ecnebi yapmışsa doğrudur’ deyin. Emin olunuz anlamanız kolaylaşacaktır.

Okunma Sayısı: 122
Kategori: Emre ÇAKIR
Etiketler: , ,

Yazarın Diğer Yazıları

Eurovision 2011 Hayal Kırıklığımız

Eurovision 2011 Hayal Kırıklığımız ve Yüksek Sadakat Başlıyoruz… Başlıyoruz çünkü söyleyecek sözümüz, edecek kelamımız var. Kaldığımız yerden...

Eurovision Temsilcimiz Yüksek Sadakat…

2011 yılına da girdik sevgili okurlar! Hayırlı, uğurlu olsun… Yeni yıl, eski yıl, değerlendirme, kritik,...

Show Tv’yi Kurtarırsa Doktorlar mı Kurtarır ?

Zirvedeki iki kanaldan biridir, kim ne derse  desin, bu böyledir. Evet, üst satırda sözünü ettiğim...

İşte Bu Aşk-ı Memnu!

Aşk-ı Memnu dizisi 24 Haziran 2010 tarihinde sevenlerine veda etti bilmeme ihtimalinizin olmadığı gibi… Reyting rekoru...

2010 Dünya Kupası’nın En İyisi: Mesut Özil

Hasretle beklenen sevgili nihayetinde sevgililerine kavuştu… Futbol aşıklarının dört yıldır beklediği FIFA 2010 Dünya Kupası...