Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Duvarsız Okullar Projesi ve Batı Trakya izlenimleri

ŞAFAK ÖTESİ
M.Nihat MALKOÇ

26 Nisan 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

Geçen hafta “Duvarsız Okullar Projesi” kapsamında Yunanistan’da, Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesindeydik. Öncelikle bu projeden kısaca bahsedeyim. “Duvarsız Okullar Projesi” Romanya,Yunanistan, Polonya ve Türkiye ortaklığıyla gerçekleştirilen bir ERASMUS projesidir. Bu projenin amacı eğitim ve öğretimin devamlılık arz ettiğini, dört duvar arasıyla sınırlı olmadığını, duvarların ardında da gerçekleşmesi gerektiği bilincini yerleş”Duvarsız Okullar Projesi” kapsamında Romanya, Yunanistan, Polonya ve Türkiye ile müşterek eğitim ve öğretim çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Karşılıklı kültür alışverişi yapılmaktadır. Halkların kardeşliğine hizmet edilmektedir.

Bunun ilk ayağı 27-31 Mart tarihleri arasında Yunanistan’da yapıldı. Nisan ayı sonunda da Romanya, Yunanistan ve Polonya’dan Trabzon’a o ülkelerin projede görevli öğretmenleri gelecek. Eylül ayında da öğrenciler Trabzon’umuzu ziyaret edecek. Ardından Polonya ve Romanya’ya gidilecek. Trabzon İMKB Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi ve Trabzon Bilim Sanat Merkezi öğrenci ve öğretmenleri olarak bu projeye katılmak üzere 26 Mart’ta Trabzon’dan uçakla önce İstanbul’a, ardından da İstanbul’dan otobüsle Batı Trakya’nın en büyük şehri olan Gümülcine(Komotini)’ye gittik.

Kafilede İMKB Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesinden ve Trabzon Bilim Sanat Merkezinden beşer öğretmen, beşer de öğrenci olmak üzere toplamda 20 kişi vardı. Gümülcine’ye hareket etmeden evvel başta Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi olmak üzere İstanbul’un belli başlı tarihî mekânlarını gezdik. Projede görev alan öğrenci ve öğretmenler olarak Sultanahmet’te, Piyer Loti Oteli’nin beşinci katında İstanbul manzaralı restoranda sabah kahvaltısı yaptık ve öğle yemeği yedik. Ardından akşam saatlerinde otobüsle Yunanistan’ın Batı Trakya Bölgesine hareket ettik. İpsala Sınır Kapısındaki pasaport kontrollerinden sonra Batı Trakya topraklarına ayak bastık.

İstanbul-Gümülcine arasında gerçekleşen 4-5 saatlik keyifli bir yolculuktan sonra Türk soydaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı Gümülcine’ye vardık. İçimizde büyük bir coşku ve heyecan vardı. Çünkü 700 sene boyunca Osmanlı’ya yurt olan topraklardaydık. Gümülcine’de bizleri şiddetli bir yağmur karşıladı. 20 kişilik kafile, taksilerle otele hareket etti. Proje kapsamındaki etkinlikler beş güne yayılmıştı. Etkinliğin ilk gününde bir Yunan okulunda resmi açılış yapıldı.

Projeye ortak olan ülkeler olan Romanya, Yunanistan ve Polonya geldikleri şehirleri ve okullarını tanıttılar. Projeye Trabzon’dan katılan İMKB Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi ve Trabzon Bilim Sanat Merkezi de önceden hazırladıkları okul ve şehir tanıtımlarını başarıyla sundular. Ardından Yunan halk oyunları ekibi çok güzel bir halk dansları gösterisi yaptı. Yunanistanlı proje ortakları bizler için hazırladıkları birbirinden güzel pasta ve börekleri bizlere ikram ettiler. Yemeğin ardından kumda pişen nefis kahvelerimizi yudumladık.

Okunma Sayısı: 141
Kategori: M.Nihat MALKOÇ

Yazarın Diğer Yazıları

Koronoya Rağmen Sanat

Sanatçılar eser üretirken etraflarında cereyan eden hadiselerden aldıkları ilhamlardan beslenirler. Bu ilham her zaman müspet...

Sanat, Şiir ve Şair

2020 yılı dermansız dertlerini de heybesinde getirdi insanlığa. Bu dertlerin başında “Covid-19” virüsü geliyor. Halk...

Mevlânâ Celâleddin Rûmî

Hakk ve hakikat dostu Mevlânâ’yı Mevlânâ yapan, onu bir anlamda tamamlayan manevîyatı güçlü isimler vardır....

Cemal Akyıldız’ın Ardından

Cemal Akyıldız 1932 senesinde Trabzon’un Of ilçesinde dünyaya gelmişti. Resme ilgi duyması ilkokul evveline dayanır....

Köprübaşılı Bir Bilge Adam

Köprübaşı’nın yetiştirmiş olduğu saygın ve bilge kişilerden biriydi Aslan Aksoy… O, ömrünü Köprübaşı için,  Köprübaşı’nda...