Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Dünyada Üç Misli Artan Salgının Türkiye’de Yüzde 47 Artması Gerçek Olabilir mi?


21 Eylül 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Pandemi konusunda verilen veriler, ekonomik verilerimize benzemektedir.’

Rakamları vatandaştan gizlerseniz, var olan sorunu çözmüş gibi gösterirseniz, sorun ortaya çıktığında, büyüdüğünde kimseyi inandıramazsınız. Hele birde devlet yetkilileri tarafından söylenen her şeyi sorgulamadan gerçek diye kabul eden milyonlar varsa, yandınız demektir. Pandemi dünyada 19 Haziran’dan bugüne kadar 3 misli, ölümler iki misli artarken Türkiye’de aynı artış oranların dünya verilerinin altında yaşanması gerçekçi değildir. Pandemi konusunda verilen veriler, ekonomik verilerimize benzemektedir. Ekonomide ve siyasette söylenen hamaset pandemi konusunda da yapılmaktadır. Pandemi ile gerçekçi bir mücadele yapılabilmesinin yolu rakamları vatandaştan saklamak değil, açık bir şekilde paylaşmaktan geçmektedir.

Dünyada, 1 Ocak ve 19 Haziran tarihleri arasında (171 günde) corona vaka sayısı 8 milyon 340 bin, iyileşen hasta sayısı 4 milyon 360 bin, ölen insan sayısı yaklaşık 450 bindi. (*)

1 Eylül itibarıyla dünyada durum şöyle: Salgın ilk ortaya çıktığı tarihten bugüne tam 244 günde 25 milyon 745 bin insana bulaşmış. Aktif 6 milyon 863 bin 427 hasta, 856 bin 836 ölüm var.

Verilere bakınca dünyada 74 günde 17 milyon, 171 günde ise 8 milyon insana bulaşmış.

Anlayacağınız Covid-19 gittikçe yaygınlaşıyor.

Türkiye’de durum ne?

Dünyada yaygınlaşırken Türkiye’de durum ne? Önlemler gevşetildikten sonra salgın pik yapmış durumda.

İlk corona görüldüğü günlerde vatandaşa “kendi OHAL’ini ilan et” diyen devlet, bugün de gele gele önlem almayan vatandaşı suçlamaya başladı.

Devlet olarak toplu taşımadan başka alanlara kadar üzerine düşeni yap(ama)ma, sonra vatandaşı suçla.

Hayatın her alanında devletin yasalarla ortaya koyduğu kurallar var. Örneğin trafikle ilgili kurallar var, ihlal eden vatandaşlara her türlü işlemi yapıyorsun, 10 kilometre fazla hız yaptığı için ceza kesiyorsun, muayenesi geçtiği için ceza kesiyorsun, trafik sigortası yaptırmadığı için ceza kesiyorsun… Diyor musun vatandaşa ‘ben serbest bıraktım kendi önlemini al.’ Vatandaş kendi önlemini alsa da devlet kurallara uymayan vatandaşına gerekli cezayı kesiyor.

Bir yerde terör saldırısı olsa, olağanüstü güvenlik önlemleri ve OHAL ilan etmiyor mu devlet?

Ediyor… Pandemi de bir terör saldırısıdır ve devlet teröre karşı hangi önlemleri alıyorsa pandemide de aynı önlemleri almak zorundadır. Bu onun görevdir, sorumluluğudur. Kamu düzeni, kamu otoritesi kurallarla kurulur. Yaptırımı olur…

Ancak corona olunca ‘kendi OHAL’ini ilan et’ diyen devlet,

Vergi almaya gelince devlet olduğunu hatırlayan devlet, her türlü zor yöntemi kullanan devlet, muhaliflere karşı hukuku askıya alan devlet, corona olunca bir demokrat demokrat…

Salgınla ilgili mart ayının 10’undan sonra iki aylık OHAL ilan etse bugün vatandaşa tüm sorumluluğu yüklemeyecek ve salgın pik yapmayacaktı.

Bu yazı https://www.tukenmezhaber.com sitesinden alınmıştır. Devamını okumak için tıklayın>>>

Okunma Sayısı: 297
Kategori: Ali TARAKÇI

Yazarın Diğer Yazıları

Erdoğan Giderse Ne Olur?

Erdoğan giderse Türkiye Suriye’den çekilir. Erdoğan giderse FETÖ yeniden devlet olur. Erdoğan giderse APO affedilir,...

HDP’ye Kobani Operasyonları; Geçmişle ‘Hesaplaşma’ Vakti!

Neden böylesine bir dönemde HDP eski ve yeni yöneticilerine operasyon yapıldı? Kobani olayları nedeniyle yapılan...

CHP’Deki Bu Tartışma Kime Yarar? Vatandaş Kendi Derdine Yanar…

Vatandaşın tüketici kredisi ve kredi kartı borçları toplam 720 milyara yükselmiş. Açlık sınırı 2 bin...

Ah Muhtar Ah… Eksikleri Varmış… Televizyonu Yokmuş!

Bir Muhtar düşünün, sudan bahanelerle belediye tarafından yapılmış binaya taşınmıyormuş. Eksikleri olduğu için taşın(a)mıyormuş! Neymiş,...

Yalanın Adı “Gaz”, Doğruyu Söylemenin Adı “Hainlik” Oldu

İnsanlarımız artık neyin yalan neyin doğru olduğunu bilmiyor. Bilmek de istemiyor. Umursamıyor da… İnsanlarımız inanmak...