Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Doktorların Yazısı Neden Kötüdür?


28 Eylül 2008 00:04

6 Yorum

Bana gelen sorulardan birisidir bu. Doktorların yazısı neden kötüdür?
Açıkçası benim yazım TIP fakültesini kazanmadan önce de kötüydü. Diğer arkadaşlarım hakkında yorum yapamayacağım. Ancak teoriler şu şekilde:
1- Okulda çok not tuttukları için.
2- Çok fazla hasta baktıkları için yazılarına pek dikkat etmezler.Bence küllüyen yalan. Her üniversitedeki gibi bizim fakültelerde de çok az insan not tutar, diğerleri alabilirlerse onlardan not alırlardı. Biz de fotokopiye bir sürü para bayılırız. Bir çoğumuz not tutmak için fazla tembeldi.

Çok hasta baktığımız için yazımıza özen göstermiyor olduğumuz aslında doğru. Ancak bence yeterli bir sebep değil. Yazısı güzel olan bir insan ne olursa olsun okunaklı bir yazı yazabilir.

Asıl cevap ise bana göre sosyal hayatımızda doktorlar kadar hiç kimsenin yazısı ile çok içli dışlı olmamamızdan kaynaklanıyor. Yani düşünün hayatınızda el yazısını okuduğunuz kaç meslek grubu var ki?

Çok fazla doktorla haşır neşir olduğumuzdan ve algıda seçicilik esasına göre yazısı kötü olanlara daha dikkat ettiğimizden doktorların yazısı kötüdür ön yargısı günümüze kadar gelmiştir bana göre. Gerçekten bazen doktor arkadaşların öyle yazısı var ki kendi yazdıklarını 2. kez bakmalarında kendileri bile okuyamıyorlar. Ben de bazen bu duruma düşüyorum ne yazıkki.

Algıda Seçicilik:  Gördüğümüz nesnelerden ya da olaylardan bizim için bir anlam ifade edenlerine dikkat kesilmemiz. Bazen aynı toplumdaki insanlar içinden sadece hoşumuza giden güzel bir bayanı görürüz. Diğer insanları farketmeyiz bile.

Saygılar.

Okunma Sayısı: 278

Yazarın Diğer Yazıları

Türkiye’de Bilim İnsanı Olmak

Bilim son yıllarda hızını çok daha fazla arttırdı. Her gün farklı konuda bir buluş ya...

Acil Servisin Murphy Yasaları

Daha önce başka bir ortamda yazdığım bir yazıyı tekrar okudum ve ne kadar doğru olduğunu...

Ekonomik Gerçeklikler İçinde Sağlığını Korumak

Sağlık Politikalarını Oluşan ulusal ve uluslararası spekulatif gerçek ve gerçek dışı sağlık masallarından korumak gerekiyor....

Türkiye’deki Tıp Eğitiminde Bir Sıkıntı Var

İntern doktorlara üzülüyorum. Öğrencilikle hekimlik arasındaki bu geçiş aşamasında doktor mu, personel mi, sekreter mi,...

Antibiyotik Kullanımı ve Sakıncaları

Herkese sağlıklı bir ömür dilerim. İnsan hekim olunca sağlıklı bir hayatın en büyük nimetlerden birisi...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Hikmet Gezer dedi ki:

  Algıda seçicilik gibi doktorların yazısıyla ilgili yazdığınız bu yazı da yoruma açıktır. Bana kalırsa bir açıdan yapılan nbu yorum da çok güzel ama alışkınlar bunu bastırıyor sanırımdoktorlarının yazısının özellikle böyle oldugunu düşünüyorum en azından oturmuş bir doktor yazısı bilnci var diye düşünmekten kendimi alamıyorum….elinize kaleminize sağlık…

 2. Yorumunuz için teşekkür ederim.
  Açıkçası her meslekte olduğu gibi doktorluk mesleğinde de çeşitli gruplardan insanlar bulunmaktadır. Bazı arkadaşların yazıları çok güzeldir. Benim gibi yazısı çok kötü olanlar da vardır. Aslında başka hiç bir mesleğin el yazısına bu kadar muhatap olmadığımız için ve algı genel olarak hep eleştirecek birşeyler aradığı için doktorların yazıları içinde kötü olanlara dikkat ederiz. Doktorların yazısı kötü deriz diye düşünüyorum artık.

 3. dildar dedi ki:

  bence yazınızın hayli tartışma götürür yanları bulunmaktadır.

 4. sedanur dedi ki:

  yazının çirkinliği konusunda mesleki bir sınıflandırmaya gitmek bence yanlış bir kanaattir. herşeyden önce beyinin düşünme gücüyle, bedenin hareket kabiliyeti arasında 4 kat zaman gecikmesi vardır. bir başka deyişle, beyin 5 kez düşünürken,beden bu düşünceye sadece 1 kez yanıt verir. aradaki zaman gecikmesinde de kişi bedensel eyleminde hızını arttırmak istediği için sonuç düzenli olmaz. bu durum hiperaktif insanlarda, dışa dönük insanlarda çok fazladır. yıllar önce yazımı okuyamadığı için notumu kıran lise öğretmenime savunma hazırlarken bu tıbbi tahlili kullanmıştım. yıllar sonra da -şimdi- öğretim üyesi olarak akademik kariyerimde kürsüde ders anlatırken kullanıyorum… yazısı kötü olan arkadaşların savunmalarını, kişisel yapı ve hızlı düşünme yetenekleri üzerine kurmalarını salık veririm, tecrübeyle sabittir; makul bir açıklamadır 🙂

 5. admin dedi ki:

  Doktorların her zaman yazısı kötü değil aslında, onlar sadece zamandan kazanmak için hızlı yazıyorlar ve de, bu davranış önemli ölçüde alışkanlık haline geliyor.

  Ayrıca yazarımızın değindiği diğer yönler de başka gerçekler.

 6. İtiraf ediyorum benim yazım her zaman kötüydü 🙂
  Bu hızlı düşündüğüm anlamına mı geliyor şimdi? Bak bu hoşume gitti 🙂