Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Doktorlar Çok İyi Gözlemci Olmalıdır

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

22 Şubat 2011 00:02

Yorum Yapılmamış

Tıp fakültesindeki öğrencilerime hastaların dikkatle sorgulanmalarının, şikâyetlerinin ayrıntılı olarak öğrenilmesinin ve sabırla titiz bir şekilde muayene edilmelerinin ne kadar önemli olduğunu bıkmadan usanmadan anlatırdım her zaman. Çünkü sadece hastanın dinlenmesi ve muayenesi ile hiçbir laboratuar incelemesine gerek kalmadan hastaların yüzde 90’ında kesin teşhise ulaşabiliriz.

Tıp fakültesindeki öğrencilerime hastaların dikkatle sorgulanmalarının, şikâyetlerinin ayrıntılı olarak öğrenilmesinin ve sabırla titiz bir şekilde muayene edilmelerinin ne kadar önemli olduğunu bıkmadan usanmadan anlatırdım her zaman. Çünkü sadece hastanın dinlenmesi ve muayenesi ile hiçbir laboratuar incelemesine gerek kalmadan hastaların yüzde 90’ında kesin teşhise ulaşabiliriz.

Hasta muayenesi denince de sadece, stetoskopla ciğerlerin, kalbin dinlenmesi, buruna, boğaza, kulağa bakılması, karnın yoklanması, nabzın sayılması, ateşin, tansiyonun ölçülmesi anlaşılmamalıdır.

Muayene daha hastanın görülmesiyle başlar. Hastanın duruşu, yürüyüşü, oturuşu, el ve kollarını hareket ettirişi, nefes alıp verişi, sesi, konuşması bazen röntgenlerden de, endoskopilerden de, tomografilerden de, MR’ dan da, yüzlerce laboratuar incelemesinden de daha değerli ipuçları verebilir. Hatta hastanın kılığı kıyafeti, iç çamaşırları, ayakkabısı, takıları bile dikkatle incelenmelidir.

Ümit Yaşar Oğuzcan’ ın Donlara Destan şiirinde o müthiş gözlem gücü ile donlardan çıkardığı manalar biz hekimlere örnek olmalıdır.

Şairin biz doktorlar için bir Hipokrat Yemini kadar önemli ya da bir Anatomi Atlası kadar da öğretici olan mısraları şöyle:

DONLARA DESTAN

Don deyip de geçmeyelim

Hepimizin iyi kötü bir donu var

Yünlüsü, pamuklusu

İpeklisi, naylonu var

Ayşe Hanım’ ınki fıstıki yeşil

Durur yaprak misali tende

Fatma Hanım’ınki patiskadan

Rengi havai pembe

Mühendisin karısı

Naylon donu tercih eder

Ayak ayak üstüne atıp

Komşulara caka satar

Mühendis Beyi sorarsanız

Çifte don giyiyor kışın

Zırh gibi kalkan gibi bir şey

Vallahi işlemez kurşun

Siyatiği var Fitnat Hanım’ın

Uzundur fanila donu

Zehra kadınınki bohça gibi

Yamalıdır her yanı

Leman Hanımefendinin ise

Kah mavi, kah gül kurusu renkli

Hepsi de avuç içi kadar

Kenarları işlemeli ipekli

Ya altın dişli Pakize Hanımın donu

Bir gören bin şiir yazar

Ayıptır söylemesi

Pakize Hanım donsuz gezer

MÜHENDİS BEYİN HASTALIĞI

Zırh gibi, kalkan gibi kurşun bile işlemeyen çifte don giyen Mühendis Bey’ de romatizmal bir hastalık olduğunu kolayca anlayabiliriz. Romatizma, vücudumuzdaki kemik, kas, eklem ve bağlarda ağrı, şişme, hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğuna yol açan hastalıkların genel adıdır. Bunlar, çoğu zaman uzun süreli, tam geçmeyen, kronik hastalıklardır. Bu hastaların bazıları vücutlarını sıcak tutarak daha rahat ederler, ağrıları azalır. Bunun için Mühendis Bey gibi çifte don da giyebilirler, ağrıyan yerlerine yakı da yakabilirler.

FİTNAT HANIMIN SİYATİĞİ

Siyatik aslında bir hastalık değil, kalçadan ayak tabanına kadar uzanan sinirin adıdır. Bu sinir boyunca hissedilen ağrılar halk tarafından siyatik olarak adlandırılır. Ağrının sebebi, omurlar arasındaki diskin fıtıklaşması (bel fıtığı) veya kalça kemiğindeki bir bozukluktur. Bu ağrılar bazen çok şiddetli olur, kalçalardan uyluğun arka kısmına, bacağın arka dış yanına ve ayak tabanına kadar yayılabilir. Hastalar, sinirin gerilmesini azaltmak için kalça ve dizleri bükük durarak veya Fitnat Hanım gibi uzun fanila don giyip vücutlarını sıcak tutarak ağrılarını hafifletmeye çalışırlar.

Gelelim neticeye

Pakize Hanım’ ın neden donsuz gezdiği hakkında çok çeşitli yorumlar yapılabilir, sade şiirler değil hikâyeler, romanlar da yazılabilir ama bu durumun bu hanımefendide idrar yollarını üşütme tehlikesi yaratabileceğini söylemekle yetinmek istiyorum.

Netice şudur ki doktorlar aynı zamanda çok iyi bir gözlemci olmak zorundadır.

Okunma Sayısı: 84

Yazarın Diğer Yazıları

KOVİD’ de Bal ve Çörek Otu Mucizesi

Çok merkezli randomize kontrollü araştırmada KOVİD teşhisi konan 313 hastanın bir grubuna 13 güne kadar...

Aşı Şirketleri Hukuki Muafiyet İstiyorlar

Şirketler, araştırma ve geliştirme sürecinin çok kısaldığını gerekçe göstererek Avrupa Birliği’nden ileride doğabilecek tazminatlar ve...

Daha Sıkı Kapanma Ölümleri Azaltmıyor

160 ülkeyi kapsayan bir araştırmada virüs dışı parametrelerin mortaliteye yani ölüm oranlarına etkileri incelendi (1)....

Noel Baba’nın Koronavirüse Bağışıklığı Var

Tüm dünyanın artık yakından tanıdığı, Amerikalı enfeksiyon hastalıkları uzmanı A. Fauci demiş ki (1): “Noel...

KOVİD Riski Yüksek Olanlara Kitlesel Olarak D Vitamini Verilmelidir

KOVİD’ den korunmak için maske + mesafe + musluk tedbirlerine sıkı sıkıya uymak kâfi gelmiyor....