Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Doğu’da Çocuk Olamamak

Murat Serdar ARSLANTÜRK

22 Nisan 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Doğu’da Sokaklar Neden Mendille Doludur?

Batı’da çocuklar ışıklarda cam silmek, sakız, çiçek, oyuncak ve balon gibi atraksiyonlu işportalar satmak, ayakkabı boyamak ve kucaklarında bir teraziyle sizi tartmakla para kazanmaya çalışırlar. Batı’da bunların müşterisi çoktur. Ama Doğu’da çocuklar sadece mendil satarlar. Gözyaşının çok olduğu yerde, mendilin de alıcısı çoktur.

Doğu’da Neden Cizlavet Giyilir?

Batı’da çocuklar bir yerden bir yere gitmek için otobüsü, minibüsü, yer altı trenini, tramvayı ya da okul servis aracını kullanır. Doğu’da ise pek çok köy ve beldeden ulaşım, 5–10 km.’lik patikalarda, toza çamura bulanarak gerçekleştirilir. Batı’daki çocuklar Adidas, Reebok, Nike giyerler. Doğu’daki çocuklar ise dayanıklılığı, esnekliği, zemine uyumu ve bedava denecek kadar ucuzluğu sebebiyle cizlavet giyerler.

Doğu’da Kar Ne İşe Yarar?

Batı’da yarım gün kar yağınca, büyükleri rahat rahat işe gitsinler diye, çocukların okulları tatil edilir. Oysa Doğu’da kar günlerce yağar, yolları kapatır, geçitleri örter ama okullar tatil edilmez. Çocuklar karlara bata çıka okullarına giderler. Bu yüzden Doğu’da kar hiçbir işe yaramaz.

01 Ocak’ın Doğu’da Ne Önemi Vardır?

Batı’da Yılbaşıdır. Chrismas’tır. Yeni senedir. Süstür, hediyedir, Noel Baba’dır, geyiktir, masaldır, evde eğlencedir. Ama 01 Ocak Doğu’daki çocuklar için daha önemlidir. Çünkü çoğunlukla evde dünyaya gelmiş, çok sonra şehirdeki hastaneye götürülebilmiş ve dolayısıyla çoğunluğunun doğum tarihi, o yılın 01 Ocak’ı olarak kaydedilmiştir. Bu yüzden Batı’daki çocuklar 01 Ocak’ta yeni yılı kutlarlarken, Doğu’da tahmini doğum günlerini kutlamak zorunda kalmış çocuklar vardır.

Doğu’da Çocuk Ne Olmak İster?

Batı’da çocuk oyunla, okulla, bilgisayarla, internetle, dersaneyle büyürken, en nihayet bir gün doktor, öğretmen, mühendis, asker olmak ister. Doğu ise çocuk, ağılla, tarlayla, töreyle ve çatışmayla büyürken, en nihayet bir gün ‘çocuk’ olabilmek ister.

Doğu’da Neden Silgi Çok Defterse Azdır?

Doğu’da çoğu çocuk okula bir defterle başlar. Defteri yazıp bitirdiğinde yenisini alamaz. Bu yüzden aynı defteri baştan aşağı silerek tekrar kullanır. Bu o kadar uzun zamandır böyledir ki; Batı’daki büyükleri de Doğu politikaları için sadece tek defter kullanırlar. Ve aynı defteri bol bol silip tekrar yazarlar. Yani Doğu’da silinen çoktur ama yazılan yeni bir şey yoktur.

O yüzden;

Çocukları rahat bırakın. Onlar bize bunları yazdırmayacak bir dil bulup, hepimize öğretirler.

 

Okunma Sayısı: 204

Yazarın Diğer Yazıları

Kesişme-Messece

Kesişme/Messece, ‘kadın zekasına’ ithaf edilmiş ve film tadında bir roman. Her şey bir sabah kendisini...

Cemiyetten Cemaate

Günümüz basınından özel kurumlara ve devlet kademelerine kadar varlığını hissettiğimiz, okuduğumuz, izlediğimiz ve bildiğimiz cemaatler;...

Tanrı’nın ‘Diktatörlüğü’

Tanrı’nın ‘Diktatörlüğü’ Şeytan’ın ‘Demokratik Hakları’ Cennette kendi halinde yaşayan Âdem’in bir meyveden men edilmesi, yaradılışın...

Yellenen Türkiye

Şimdi yandaş/peşkeş/besleme güruh diyor ki; 10 senedir Türkiye büyüdü, gelişti, vatandaş sağlıktan eğitime her şeyden...

Kağıttan Müslümanlar

Afrika’nın ücra köşelerinde kalmış bir kabileden herhangi bir ilkel kabile üyesini ikna edip ülkemize getirsek...