Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Diyet (Sıfır Yağ) Karalahana+Şalgam Çorbası (Karadeniz Usulü)


13 Eylül 2020 00:02

4 Yorum

Diyet (Sıfır Yağ) Karalahana+Şalgam Çorbası (Karadeniz Usulü)
(10 Kişilik Tarif)
MALZEMELER:
3 bağ karalahana, 2 bağ şalgam, 3 büyük diş sarımsak, Bir Su Bardağı kepir, Bir Buçuk su bardağı barbunya, Bir Su Bardağı mısır unu, İki çorba kaşığı, domates biber salçası, Bir buçuk çorba kaşığı ince tuz. (Kepir bulamazsanız, kepir yerine bulgur kullanabilirsiniz.)
HAZIRLIKLAR:
Önce bir buçuk su bardağı barbunyayı yarım gün suda bekletiyoruz. Aynı şekilde, 1 veya 1.5 su bardağı mısır yarmasını (kendileri Karadeniz tabiriyle kepir oluyor) yumuşasın diye sıcak suya koyuyoruz. Suda 2 saat bekliyor.
iki bağ yeşil (yaprak) şalgamı doğrayıp 15 dakika normal ateşte haşlıyoruz. Sonra suyunu süzüp sıkarak acısını alıyoruz. Ardından üç bağ karalahana doğrayıp, 15 dakika haşlayıp suyunu süzüyoruz. Karalahanayı sıkmıyoruz. Gerek yok.
 
YAPILIŞI:
İki orta büyüklükte soğanı doğruyor, üç büyük diş sarımsağı dövüp iki veya tercihe göre üç çorba kaşığı salça ile karıştırıp salça, soğan, sarımsağı kavuruyoruz. Soğanlar ölme aşamasına gelirken, yanmaması için, birbuçuk su bardağı su ilave ediyoruz. Bu suyu yağ yerine kullanıyorum. Hibrit yöntem. Sulu salça sosu kavrulurken, içine ıslanmış olan kepir süzülüp sosa ilave ediyoruz. Ardından, sıkmış olduğumuz şalgamı içine koyup, yarı koyu kıvamda kısık ateşte 15 dakika pişiriyoruz. Bir yandan da diğer 2. tencerede barbunyayı pişiriyoruz. Barbunya suda 1 gün kaldıysa yarım saat, 2 saat suda kaldıysa 45 dakika orta ateşte haşlıyoruz. İlk onbeş dakikada haşlanma suyunu döküyoruz, yeniden kaynar su döküp 15 dakika daha haşlıyoruz. (Eğer barbunya bir veya yarım gün suda kalmışsa, tek aşamalı haşlama işlemi yapabiliriz, bu durumda barbunyanın renkli suyu arınmış olacağından, haşlama suyunu dökmeye de gerek kalmayacaktır. Toplamda barbunya 1 gün suda beklemişse 30 dakika, suda beklememişse, en 45 dakika az ateşte pişiriliyor. Barbunyanın ikinci etap pişirilmesindeki suyunu dökmüyoruz. Pişen barbunyayı lahana yemeği tenceresine koyuyoruz. Bir dolu çaydanlık suyu tencereye ilave edip kısık ateşte 30 dakika hepsini kaynamaya bırakıyoruz.
 
Yemek pişerken, 1.5 çay bardağı mısır ununu küçük tavada kavuruyoruz. Turuncu renk veya açık kahve olana kadar. Kavurduğumuz mısır ununu pişmekte olan tencerenin içine ilave ediyoruz. Tuzunu da istediğimiz ölçüde ekledikten sonra yarım saat kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Bu kadar.
 
Tercihe göre yemeğe, kinzi, reyhan vb. ilave baharat koyabilirsiniz. Ben bu sefer bunları kullanmadım. Yalnız siz diyet yöntem kullanmayacaksanız, sıfır yağ yerine salçayı kavururken, bir kibrit kutusu tereyağ ile bir çorba kaşığı sıvı yağ ilave edebilirsiniz. Ben kullanmadım. Gönül isterdi ki, bu yemeğimi tadabilmiş olsaydınız. Herkese iyi akşamlar.
Okunma Sayısı: 1.122

Yazarın Diğer Yazıları

Sokak Ekonomisi Aktivistinin Temel Özellikleri

ON MADDEDE SOKAK EKONOMİSİ AKTİVİSTİ Genel kısa eylemsel ve kavramsal kronolojik süreç: Sokak Ekonomisi, İngilizce...

Siyasal Düşüncelerdeki Flörtleşme Karmaşasının Sonuçları

Yakın Dönem Türk Siyasal Hayatındaki Siyasal ve İdeolojik Evliliklerin Yumuşakçalaşma Süreci ve Cinin Şişeden Çıkması...

Neden Korona Süreci Uzadıkça Muhalefet Güçlenir?

Neden Korona Süreci Uzadığı Her Gün Muhalefet Güçlenir? Bunun ekonomik sebeplerini tahmin etmek zor değil...

Çip Takmışlar Neyime?!

Bu Söze Ayar Oluyorum: “Yurdum insanının beynindeki çip büyük (veri sahip)lerinin neyine” ŞİMDİ: cavit19)) aşısı...

Zafer Bayramının Vecizesi: “Yurtta Barış Cihanda Barış”

Gençlik yıllarımda Atatürk’ün Yurtta Barış Cihanda barış sözüne gıcık olurdum. Biz barış derken, dünya üstümüze...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Ayşe Naz YILMAZ dedi ki:

  Değişik bir tarif olmuş. Kara lahanayla şalgam bir arada nasıl olur tadını merak ettim. Geniş bir zamanda denemeyi düşünüyorum. Ellerinize sağlık, afiyet olsun hocam…

 2. Mustafa HAYIRLI dedi ki:

  Değerli Ahmet, senin bu Karadeniz usulü “Karalahana+Şalgam Çorbası”nın hazırlanması, benim zaman zaman ve saatlerce uğraşarak yaptığım “işkembe çorbası”ndan da çetin cevizmiş. Malzemelerinin hazırlanması bile bir gün önceden başlayan bu çorbayı yapabileceğimi, tadını tutturabileeğimi sanmıyorum. Ama kilo verdirdiğini de duyduğum, bildiğim bu çorbayı tatmak ve daha sonrasında da sürekli yapmak isterim. // Sözüm vardı zaten sana, bu çorbayı hazırlarsan, birgün gelirim Fatsa’ya. // Selâm ve sevgilerimle.

 3. bilgim İLGİ dedi ki:

  Ayşe Naz Hanım, bu imkanınız var. Teşekkürler.

 4. bilgim İLGİ dedi ki:

  Mustafa Hocam, her zaman beklerim. Yeter ki gelin. Başım gözüm üstüne.
  Çok teşekkür ederim.