Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Dış Siyaset Ne Kadar Dış’tır


16 Aralık 2011 00:01

Yorum Yapılmamış

Batı ve emperyalist devletler her fırsatta dedelerimize katil demek için can atarlar.
Bize katil ve cani derken, aslında uluslar arası dilde; siz gayri meşrusunuz demek istemektedirler. Siz Anadolu’yu işgal ettiniz, siz işgalci katillersiniz.

Batı hep bizi tehdit altında tutmak ve bu yol ile istediklerini almak yoluna gitmiştir.
Fransa yeniden, Ermeni Soykırımı yalandır diyenleri cezalandırmak için yasa tasarısını, 19 Aralık’ta oylayacak.
Şimdi biz bunların, bize layık gördükleri bu muameleye, boynumuzu eğip, ne yapalım Fransa büyük devlet sinemize çekelim mi diyeceğiz?
Görünen odur ki, ne yazık ki, hep böyle oldu.
Oysa Fransa’ya karşı yapılacak çok şey var.
Renoult Fabrikasını millileştirdim, Danone’yi bozuk ürün ürettiği için ülkeden çıkardım desen, ertesi gün Parlamentosundan Sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili tüm kararları geri çeker.
Ama nerede o irade?
Siz irade göstermezseniz elin oğlu size karşı irade gösteriyor. Kaldı ki, bizim Fransa’ya değil Fransa’nın bize fazlası ile ihtiyacı var.
Siz komşularınızla, emperyalizmin menfaatlerine binaen ilişkilerinizi bozarsanız, Fransa’nın yoğurduna muhtaç kalırsınız.
Bu arada şunu da belirtmiş olalım ki, yoğurt teknolojisini Fransızlar değil Türkler üretmiştir. Teknoloji bizden, sermaye bizden avanta toplamak Fransızlardan. Ne kadar adil bir alış veriş değil mi?

Ülkeyi savunacak bir irade olmaz ise, herkes size başınız kel der.
Davut’un oğlu vaaz etmiş, eğer bu karar çıkarsa, Büyükelçimizi çekeriz demiş. Buna benzer iç siyasete yönelik gaz alma işlerini çok gördük.
AKP iktidarının bir dış siyaseti olamaz. Çünkü bizim iç işlerimiz, bizim değil Amerika’nı içişleridir. Hani şu Eşbaşkan’ın Suriye’nin iç işleri bizim iç işlerimiz demişti ya, Amerika’da Türkiye’nin iç işleri bizim iç işlerimizdir diyor.

Amerika Fransa’ya karşı sizin bir irade göstermenizi istemez. Siz de bu iradeyi gösteremezsiniz.
Bundan önce buna benzer durumlar olageldi. Fransa ile ticaretimiz katlanarak devam etti. Üstelik onların bize sattıkları ürünler çeşitlendi ve arttı.
İsrail içinde aynı durum mevcuttur. Hadi Fransa için gümrük birliğinde olduğumuz için böyle diyebilirsiniz. Gerçi o Gümrük Birliği de ülkenin başının belasıdır ama neylersin… İrade yok.

Bir ara iş daha da çığırından çıkmıştı. Hepimiz Ermeniyiz diye bazı baldırı çıplaklar ortalara dökülmüştü.
Yetmez ama evetciler, Ilımlı İslam, liboşlar ülkemizi iradesiz bıraktılar.
Kına yaksınlar.
15.12.2011, bulentesinoglu@gmail.com

Okunma Sayısı: 75
Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları

Kin ve Nefretin İdealize Edilmesi ve Şiddet

Toplumsal eşitsizliğin ürettiği, bir bedelin olduğunu hepimiz biliriz, ama yok sayarak hayat yaşarız. Oysa eşitsizlik,...

Ah Bir de Kendimiz Düşünebilsek…

Kapitalizmin egemen yönetim biçimi olarak bulunduğu tüm ülkelerde, insanlar, kapitalizmin kültürel, iktisadi ve hatta siyasal...

Kibarlaştırılan İki Sözcük; Popülist Lider ve Elit

Sözcükler de içinde yaşanılan kültürün, ideolojinin ve siyasetlerin etkisine girerler. Elbette, günlük pratik hayatın sözcüklerinden...

Kitle İmha Silahına Dönüşmüş, Ben Hala Ekonomi Bilmem Diyor!

Ekonomik işleyişi bilmek veya bilmemek neyi değiştirecek, dememeliyiz. İktisatçı olmasak da ekonomiyi derinlemesine bilmesek de...

Teknolojik Olarak Üretilen Paralar Finans Kapitali Yıkabilecek mi?

Teknolojinin mülkiyetinin, servet sınıfının elinde olması sebebiyle, teknolojilerin nimetinden önce servet sınıfı nemalanıyor, belli bir...