Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Diş Macunu, Güneş Kremi, Sabun Kısırlığa Yol Açıyor

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

17 Mayıs 2014 00:01

Yorum Yapılmamış

Günlük hayatta diş macunu, güneş kremi, sabun gibi yaygın olarak kullanılan yüzlerce üründe bulunan hormon bozucu kimyasalların” sperm hareketlerini bozduğu ve erkeklerde açıklanamayan kısırlıkların sebebi olabileceği ortaya çıktı.

sperm-1-150x150Araştırma, kimyasal maddelerin spermler üzerine olan etkilerinin kısa sürede ve güvenilir olarak anlaşılmasını sağlayan yeni bir yöntemle gerçekleştirildi.

100 kadar aktif madde bu yöntemle test edildi ve bunlardan 30’ unun sperm hareketliliğini ciddi derecede azalttığı belirlendi.

Araştırma kısa adı CAESAR olan “Center of Advanced European Studies and Research“ in Alman ve Danimarkalı uzmanları tarafından yapıldı.

Sonuçlar “Direct action of endocrine disrupting chemicals on human sperm” başlığıyla EMBO Reports isimli dergide yayınlandı.

Bu kimyasallar her yerde var

Test edilen kimyasallar arasında güneş kremlerine UV-ışınları engellemek için katılan 4-MBC (4-methylbenzylidencampher), diş macunu ve kozmetiklerde bulunan antibakteriyel etkili triklosan ve plastiği yumuşatmak için kullanılan di-n-butylphthalat (DnBP) da var.

Araştırmaya göre, test edilen kimyasallar insan vücudunda bulundukları miktarlarda kalsiyum kanallarını açarak kalsiyumun sperm içine girmesine yol açıyor.

Sperm içinde kalsiyum miktarının artışı ise spermin hareketliliğini azalttığı gibi spermin yumurtayı delmesini de zorlaştırıyor.

Sonuçlar çok ürkütücü

Araştırmacılardan Dr. Timo Strünker şunları söylüyor:

“Sperm hareketleri ve yumurtaya girerken enzim salgılamasında yumurta kanalındaki progesteron ve prostaglandinlerin etkisi vardır.

Hormon bozucu kimyasallar spermlerin bu hormonlara duyarlılıklarının azalmasına yol açıyor ve spermin yumurtayı döllemesi aksıyor.

Biz denemedik ama birkaç kimyasalın bir araya gelmesiyle bu etkinin daha da artması mümkün.

Elde ettiğimiz sonuçlar gerçekten ürkütücü”.

Araştırmayı değerlendiren uzmanlar laboratuar şartlarında elde edilen bu sonuçların insanlar için de geçerli olduğunu söylemenin mümkün olmadığını, bunun ikinci aşamada hayvan deneyleriyle de gösterilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Gelelim neticeye

Bugün bina yapı malzemelerinden eşyalarımıza, kıyafetlerimizden temizlik ürünlerine, kozmetiklerden yiyecek ve içeceklerimize kadar tüm ürünlerde 80 binden fazla kimyasal madde var ve bunlara her sene 700 kadar ilave oluyor.

Bu kimyasallar, insan sağlığına olan etkileri yeteri kadar incelenmeden kullanılmaya başlıyor ve olumsuzlukları ancak kullanımları yaygınlaştıkça anlaşılmaya başlıyor.

Uyanık endüstri, “İspatlayın zararlı olduğunu biz de kullanmayalım bunları” diyor ama bu, bu kimyasallardan milyarlar kazanan endüstrinin yapması gereken bir iş.

KAYNAKLAR

http://www.heilpraxisnet.de/naturheilpraxis/unfruchtbar-durch-sonnenmilch-und-zahnpasta-90185344294.php

http://embor.embopress.org/search/Timo%252BStr%25C3%25BCnker%252B

Okunma Sayısı: 71

Yazarın Diğer Yazıları

Doktorculuk Oynatıyorlar Bize

Bir taraftan politikacılar bir taraftan ilaç endüstrisi bir taraftan devletlerden daha güçlü adamlar tıbba musallat...

Bazı Aşı Adaylarının AİDS Riskini Artırma Tehlikesi Var

İndependent Türkçe‘ nin haberi: Bir grup araştırmacı, geliştirilmekte olan bazı koronavirüs aşı adaylarının HIV riskini...

Yeşil Çay ve Kahve Birbirinin Etkisini Artırıyor

Tip 2 diyabeti olan 4.923 hastanın medyan 5.3 sene takip edildiği çalışmada fazla miktarda yeşil...

KOVİD Etkisinin S Proteini Diğer Koronavirüslerin Değil İnsan ve Fareninkine Benziyor

SARS-CoV-2 ve memeli türleri arasındaki peptit paylaşımının karşılaştırmalı olarak analiz edildiği önemli bir araştırma yayınlandı....

KOVİD’de Bağışıklığı Binterferonlar Belirliyor

KOVİD’ de oluşan bağışıklıkta interferonların oynadığı rol her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Koronavirüsler de...