Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Demokrasi Maskaralıklarına Son Verelim


17 Eylül 2010 00:02

Yorum Yapılmamış

Şayet Anayasayı bütünüyle değiştirip, yeni bir anayasanın yürürlüğe girmesini istiyorsak ve bu şartlarda doğmuşsa, işte o zaman lütfen halk oylamasına gidelim. Yoksa böyle ne Türk halkının yaşam seviyesini arttırmayan, ne vergi, ne milli eğitim, ne de adalet reformunu ilgilendirmeyen konularda, ne ülke sınırlarını, toprak bütünlüğünü değiştirmeyen olaylarda, ulusal egemenliğimizi ilgilendirmeyen ciddi değişikliklerde lütfen halk oylamasına gitmeyelim. Sonra burada acil gereksinim bulunmayan maddeleri ele alarak, anayasa değişikliğine gitmenin, anlamı, manası ve nedeni yoktur.

Tutturmuşuz referandum, meferandum lafları. Ya şurada güzelim halk oylaması kelimeleri varken nereden çıkardınız referandum kelimesini. Referandum derken boyunuz mu büyüdü. Ülke halkına halk oylamasına dersin, köylüsü kentlisi, okumuşu okumamışı o kelimelerin anlamını bilir ve neyi hedeflediğinizi aşağı yukarı anlar. Referandum kelimesinde, referandum şımarıklığında durursanız, bu züppeliğe devlet bile tevessül etmiş diye halk, başta devlet olmak üzere hepimizi kınasa halklıdır ve yerindedir.

Anayasanın mahkemesinin üye sayısı arttı, seçim yolları değişti. Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulunun üye sayısı arttı. Seçenlerin sayısı on binlere vardı da Türk halkının işi ve aşı mı arttı. Anayasa oylaması bilmem kaç oyla sonuçlanmış, bundan olsa olsa sadece ikdidar partisi kendi gücünü tartmışsa ve öğrenmişse, evsize ev, işsize iş, bekâra eş mi buldunuz. Bu Türk halkını böyle fantezi oylamalara, fantezi seçimlere ne ülkenin ne de ülke halkının ne tahammülü var ne de ihtiyacı var. Bu ülkenin halkı adeta magazin gibi olaylarla uğraştırılmamalıdır. On binlerce ve yüz binlerce sandık kurulu üyesi, milyonlarca seçim evrağı, tonlarca kilo ağırlığında seçim kağıdı, yeniden yaptırılan on binlerce yeni mühür yaptırmaya ülke halkını niye mahküm ediyorsunuz. Bu paralarla yapılmadık yol, hala sekiz seneden beri ülkede kuramadığımız hızlı tren, Türkiye’ de doğru dürüst açamadığımız otobanlar, hala on binlerce halkın ihtiyaç duyduğu, bugün bir milyon yapılsa ihtiyaç duyulan Toki evleri, öğrenci yurtları, okullar kurupta, öğretim üyeleri bulamadığımız üniversite ve kadroları bu halk oylaması masraflarıyla yapılabilir veya bazıları yapılabilirdi. Ve sadre şifa olurdu, çekilen ezanın bir bölümü gider kurtulunurdu. Açacağımız halk oylamaları masrafları yerine, sıklaştırılmış ve yenileştirilmiş halk eğitimiyle okuma yazma seferberliğini kazanırdık.

Bundan böyle şımarık referandumlara, şımarık seçimlere, fantezi oylamalara gidilmesi için kalkan parmaklar kırılsın, bakan gözler kör olsun!

Olan halka oluyor. Bitmeyen davalar, uzayıp giden geçmeyen hastalıklar artıyor ve azıyor!

Ey büyükler, pabucu en büyükler, meclislerde, hükümetlerde, bu halkı en azından üç ay altı ay meşgul eden, katrilyonların sel gibi gitmesine sebep olan demokrasi maskaralıklarına son verelim!

Okunma Sayısı: 80
Etiketler: , ,

Yazarın Diğer Yazıları

MHP’ li Başkan İsmail OK Balıkesir’ in Siyasi Talihini Yenen

2009 Yerel seçimleri, Balıkesir’ in siyasi kaderin değişmesinde kilometre taşı olarak anılacak. Balıkesir İli 1946...

Balıkesir Lisesi Kesinlikle ve Süratle Anadolu Lisesi Olmalıdır.

BALIKESİR LİSESİ KESİNLİKLE VE SÜRATLE ANADOLU LİSESİ OLMALIDIR. YÜKSEK MAKAMLARIMIZA SUNARIZ. Balıkesir’de Anadolu Lisesi olması...

Balıkesirliler, Sizin Aşamayacağınız Dağlar ve Yarlar Yoktur!

Balıkesir Spor kurulduğundan bu yana yaşadığı önemli günlerinden, hatta tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Şampiyonlukta...

Sayın Başbakan ok; Bu Şehre Tiyatrolar Kuralım

Sayın Başbakan ok; Bu Şehre Yaz Kış Oyunlarını Sürdürecek Tiyatrolar Kuralım Bu şehre tiyatro lazım....

İzmir Çok Kısa Zamanda Üniversiteler Şehri Haline Gelmelidir

İzmir’e gâvur İzmir unvanının takılması onun çağdaş, gelişmiş, uygar bir kentolmasından, insanların batılı olmasından doğmuştur....