Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Çukurova’nın Bereketi ve Kitaplı Günler!

MERTÇE
Yüksel MERT

13 Ocak 2012 00:01

Yorum Yapılmamış

Değerli Kitapseverler, 2012 yılının ilk kitap fuarı geniş katılımlı muhteşem bir açılış töreniyle TÜYAP Uluslar arası Kongre Merkezinde açıldı. Her yıl olduğu gibi Senenin ilk kitap fuarı olma özelliğine sahip “TÜYAP Çukurova Kitap Fuarı” ayın on beşine kadar açık kalacak.      

Çukurova zemini çok bereketlidir. Geçmişte tarihe mal olmuş nice güzel insanları sinesinde barındıran bu topraklarda “Ziya Paşa”, “Abidin Paşa”, “Cemal Paşa”, “Gürsel Paşa”, “Sinan Paşa”, “Lokman Hekim”, “Karacaoğlan”, “Dadaloğlu” v.s. güzel insanlar yaşamışlardır.

 

Ayrıca bizim kuşağında yakinen tanıdığı, “Barış Manço, “Yaşar Kemal”, “Orhan Kemal”, “Taha Toros”, “Abidin Dino”, “Yılmaz Güney”, “Bilal İnci”, “E Ali OKUR”, “Bedri Baykam”, “Ahmet Selçuk İlkan”, “Sedat MEMİLİ”, “Zafer DORUK”, “Müslüm Gürses”, “Ferdi Tayfur”, “Sakıp Sabancı”, “Kasım Gülek”, “Fatih Terim” “Yüksel Evsen” ve “Muzaffer İZGÜ” gibi, her birisi kendi alanında karizmatik bir değer olan bu şöhretli insanların yanında; bunlar kadar tanınmayan, ancak “yapıp ettikleriyle”, “referanslarıyla”, “performanslarıyla”, “örnek yaşam biçimleriyle”, “halkın güvenini kazanmış”, “sevginin hoşgörünün sembolü” daha nice “prototip”, güzel değerlerimiz vardır.

 

Bunlardan sadece bir tanesi, “benim bu kitap fuarı vesilesiyle TÜRKİYE düşün dünyasına vefa adına bir anı ve hatıra olması için kaleme aldığım" GÖNÜL AĞASI" diye ifade etmeye çalıştığım, işadamı (merhum) Kemal ASLAN'dır.”

Ben, (merhum) “Kemal Aslan'ı yazı lisanıyla vizyona koyarak, beni, seni, sizi, bizi, hepimizi” anlatmaya çalıştım.

Bu vesileyle bu kitabı zevkle, heyecanla ve keyifle okuyacaksınız.

Bu dünya sahnesine seçilerek, bir kez gönderilen her insanın söylenecek sözü, artı değerleri ve saygı duyulacak bir yaşam öyküsü olduğuna inananlardanım..”

Bu felsefeden hareketle, kentimizde açılan “5. TÜYAP Çukurova Kitap Fuarı” ve bu etkinlikte doğan “Gönül Ağası” kitabımın “ülkemize” ve “dünya insanlık ailesine” “sevgi, “saygı”, “güven” ve “barışa” vesile olması dileklerimle… “Irk”, “renk”, “din”, “dil” ayırt etmeksizin herkesi kitap almaya, okumaya ve imzalatmaya davet ediyorum.

 

NOT: Fuar Boyunca her gün İstanbul’daki Yayınevi(m-n)izin genç patronu yazar Fazlı KAZAR’la birlikte MY Kitap Çukurova Tüyap Fuar alanı 706-B standında kitaplarımızı imzalamaya devam ediyoruz.

 

ATATÜRK KÖŞESİ

Bilim gerçeği bilmektir…

 

DÜŞÜN-TAŞIN

Okumak, yazmak ve insanlara faydalı olmak O-NUR-LU bir davranıştır.(H. Avni COŞ)

 

GÖNDERMELER

-Yılın ilk kitap fuarının görkemli bir törenle, Çukurova Sıcaklığında kapılarını kitap okurlarına açtığından haberiniz var mı?

-Adana Valisi Hüseyin Avni COŞ’un fuarın çocuk görevlisi Eylül Açıkgöz’e yazar İrfan Gürkan ÇELEBİ’ye ait HAYYAM adındaki kitabını bir ANI olarak imzaladığından haberiniz var mı?

-İşadamı Nevzat ASLAN’ın (merhum) Kemal Aslan’ın yaşamını anlatan GÖNÜL AĞASI adındaki kitabını Ceyhan şehremini Hüseyin SÖZLÜ’ye  bizzat imzaladığını biliyor musunuz?

-Vali Hüseyin Avni COŞ’un kitap fuarını 3 saat gezerek kitap esnafının ve okur-yazarların gönlünde taht kurduğundan haberiniz var mı?

-Adanalı Ünlü Yazar Muzaffer İZGÜ’yü Cuma günü Akdeniz Tv’de ağırlayacağımı biliyor musunuz?

-MY kitabın genç patronu yazar Fazlı KAZAR’ın Adana(lı)nın midesi kadar aklını ve kafasını da önemsediğini keşfettiğinden haberiniz var mı?

-Dün Ekspreste çıkması gereken köşe yazımı Tüyap Adana teknik ekibinin beceriksizliğinden mi yoksa benim cehaletimden mi fuar alanından internete giremeyerek yollayamadığımı biliyor musunuz?

– Yağmura rağmen kitapseverlerin kitap fuarına yoğun bir ziyaret gerçekleştirdiklerini biliyor musunuz?

-Adana Ansiklopedisini hazırlayan Sedat MEMİLİ’nin Adana’ya Türkiye’ye muhteşem bir eser kazandırdığından haberiniz var mı?  

Okunma Sayısı: 72
Kategori: Yüksel MERT

Yazarın Diğer Yazıları

Ceyhan Şehremini Aemdar Öztürk’e Mertçe Çağrımızdır!

Ceyhanlı Sanatçı Kemancı Ali ile Mertçe söyledik! Adana’dan yola çıkıp Cebel-i Bereket Yaylasına giderken yolumun...

Gönlüm Zirvede Dedim Ya!

Sevgili Okurlar yavaş yavaş Tuyap Bursa Kitap Fuarının sonuna geldik kitaba ilgi muhteşem bu şehirde....

Hayata Gülser

Sevgili dostlar! Kocaeli’nden (İzmit) bir kargo aldım. Merak edip açtığımda içinden muhteşem bir kitap çıktı.....

İcradan Mal Almak!

Sevgili okurlarım! Eskimeyen bir dostum var. Vefalı, kadirşinas, sözünün eri, adamın kralı dediğimiz cinsten… Yani...

Yüce Halkımızın İrfanı!

Baş Komutan diyor ki: “Milletin desteğini alan bir kişiyi yedi düvel bir araya gelse yıkamaz…”...