Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Çok Çalışan Kadın Hasta Oluyor

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

20 Nisan 2017 00:01

Yorum Yapılmamış

30 seneden uzun süre haftada ortalama 60 saat çalışan kadınlarda diyabet, kanser, kalp hastalığı ve artrit riskinin üç misli fazla olduğu bildirildi.

Ohio State Üniversitesi uzmanları tarafından gerçekleştirilen ve Journal of Occupational and Environmental Medicine’ de yayınlanan araştırma National Longitudinal Survey of Youth kapsamındaki 7500 kişi üzerinde gerçekleştirildi.

Araştırmada 32 seneden uzun süre çalışan kadınların kendi bildirdikleri haftalık çalışma saatleri süresiyle sekiz hastalık (kalp hastalığı, kanser, artrit veya romatizma, diyabet, KOAH, astım, depresyon ve hipertansiyon) arasındaki ilişki incelendi.

Araştırmaya göre durum erkekler için bu kadar kötü bulunmadı; uzun süreli çalışma erkelerde sadece artrit riskini artırıyordu.

Haftada 41-50 saat çalışan erkeklerde kalp hastalığı, akciğer hastalığı ve depresyon riski 40 saatten az çalışanlardan daha düşük idi.

Daha önce yapılan çalışmalarda da aile sorumluluğunda aslan payına sahip olan kadınların çalıştıklarında daha fazla baskı ve strese maruz kaldıkları belirlenmişti.

Uzun süre çalışanlarda stresin daha fazla olduğu, daha fazla uyku ve sindirim problemleri çektikleri ve daha yorgun oldukları da biliniyor.

Gelelim neticeye

Bu çalışmanın sonuçlarında hiç de şaşırtıcı bir durum yok.

Kadınlarda riski arttığı bildiren hastalıkların hepsi de hareketsizlik ve beslenme hataları sonucu gelişir.

Araştırmada bahsedilen “çalışmanın” bedenen çalışma ile uzaktan yakından bir alakası yoktur, bu tamamen “masa başı çalışma” dır.

Araştırmacılar, benzer bir çalışmayı evine çeşmeden su taşıyan, çamaşırını dere kenarında tokmakla yıkayan, ormandan odun kesen, tarlada çalışan, 8-10 çocuk doğuran yani 24 saat çalışan kadınlarda yapsın bakalım sonuç ne oluyor?

Kaynak: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-06/osu-wlw061516.php?hootPostID=f6087aacb1ac039ea5c36660efc68c4a

Okunma Sayısı: 80

Yazarın Diğer Yazıları

C ve E Vitamininden Zengin Diyet Parkinson Riskini Azaltıyor

Vitamin C ve E’ den zengin diyetle beslenenlerde Parkinson riskinin azaldığı bildirildi. Diyetle C, E,...

Bizi Aşırı İşlenmiş Gıdalar Hasta Ediyor

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakterinin sağlıklı yaşamamızı; obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserler başta olmak üzere birçok...

Kovid’in Ağrılarında Bağırsak Bakterilerinin Rolü Var

Yeni bir araştırmada, KOVİD’ de bağırsak mikrobiyotasında bağışıklığı teşvik eden bakterilerin azaldığı ve bu düşüklüğün...

Düşük Karbonhidratlı Diyet Tip 2 Diyabeti Düzenliyor

Düşük karbonhidratlı diyetin tip 2 diyabeti iyileştirebileceği ve tedavi edilmesi zor hastaların bile ilaçlarını bırakmasına...

Acı Biber Tüm Sebeplere Bağlı Ölüm Riskini Azaltıyor

Acı biber yiyenlerde tüm sebeplere bağlı ölümlerin %23 kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin %34 daha az...