Çocukları Zehirleyen Gıda Katıklarına Karşı Acil TetbirŞarttır

400
Paylaşma
5k
Görüntülenme

Kısa adı AAP olan Amerikan Pediatri Akademisi, gıdalarda kullanılan bazı boya, koruyucu ve paketlerinin çocuk sağlığına zarar verdiğini ve bunların yeniden acilen düzenlenmesi gerektiğini bildirdi.

Bildiriye göre, çocukların kullanılan bazı kimyasallardan kesinlikle korunması gerekiyor.

Raporda dikkati çeken hususlar şunlar:

BİR: Gıda katkı maddelerinin çocuk hormonları, büyümesi ve gelişimini etkilediğini gösteren araştırmaların sayısı giderek artıyor.

İKİ: Bunlardan bazıları, 1970’ lerden beri üç katı artan obezite riskini de artırıyor olabilir.

ÜÇ: USA’ da koruyucu, lezzet ve kıvam verici, besleyici olarak ve paketlerde 10 binden fazla gıda katkı maddesi kullanılıyor.

DÖRT: Bunların çoğu ta 1950’ lerde ruhsat aldı ve kabaca bin katkı maddesi FDA’ nın onayını gerektirmeyen GRAS (genel olarak emniyetli) kapsamında yer alıyor.

BEŞ: Katkı maddelerinin bilhassa bebek ve küçük çocuklardaki etkileriyle ilgili yeterli bilgiye sahip değiliz.

ALTI: Bazı kimyasallar doğrudan yiyeceğe ilave edilirken bazıları ise bu yiyeceklerin hazırlanması ve paketlenmesi sırasında plastik, boya, kağıt, karton gibi malzemeler vasıtasıyla dolaylı olarak yiyeceğe katılmış oluyor.

YEDİ: Plastiği sertleştirmek için kullanılan BPA,  östrojen gibi tesir gösteriyor ve erken buluğ, kısırlık, obeziteye yol açıyor, sinir ve bağışıklık sistemini etkiliyor.

SEKİZ: Fitalatlar, erkek genital organlarının gelişimini etkiliyor, obeziteyi artırıyor ve kalp-damar hastalıklarına yol açıyor.

DOKUZ: Perfloroalkil (PFCs) sınıfı kimyasallar bağışıklığı baskılıyor, tiroti fonksiyonlarını bozuyor, doğum tartısı ve doğurganlığı etkiliyor.

ON: Perklorat, tiroit fonksiyonlarını bozuyor, beyin gelişimi ve büyümesini etkiliyor.

ON BİR: Suni gıda boyaları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtilerini şiddetlendiriyor.  Bu boyaların kesilmesi belirtileri azaltıyor.

ON İKİ: Nitrat ve nitritler, tiroit fonksiyonlarını bozuyor, mide-bağırsak ve sinir sistemi kanserleriyle ilişkilendiriliyor.

ON ÜÇ: Çocuklar, vücut ağırlıklarına göre daha fazla yedikleri ve içtikleri için kimyasallara erişkinlerden daha hassastırlar, büyümeye ve gelişmeye devam etmektedirler.

ON DÖRT: Çocukluktaki küçük aksaklıkların ömür boyu devam eden sonuçları olabilir.

ON BEŞ: Hormon bozucu kimyasalların sebep olduğu sağlık harcamaları kabaca 340 milyar dolardır.

ON ALTI: GRAS sınıfındaki maddelerin yeniden tanımlanması şarttır, bunlar kullanılmadan önce yeni toksisite testleri yapılmalı ve eski testler de tekrarlanmalıdır.

ON YEDİ: 4 bin gıda katkı maddesinin yüzde 64’ ünün emniyetli olduğunu gösteren araştırma yapılmamıştır.

ON SEKİZ: Aileler, çocuklarını bu tür gıdalardan uzak tutmalı, taze sebze ve meyveler tercih edilmeli, gebeler işlenmiş etten uzak durmalıdır.

ON DOKUZ: BPA ve fitalatlar ısıyla gıdaya daha çok nüfuz ettiği için bunlar mikrodalga fırına konmamalıdır.

YİRMİ: Plastik yerine cam veya paslanmaz çelik gereçler kullanılmalıdır.

YİRMİ BİR: Geri dönüşüm kotları 3 (fitalat), 6 (sitiren) ve 7 (bisfenol) olan plasitklerden sakınılmalıdır.

YİRMİ İKİ: Gıdalarla temastan önce ve sonra eller iyice yıkanmalı, soyulamayan tüm sebze ve meyveler iyi temizlenmelidir.

Gelelim neticeye

Bana soracak olursanız düzenlemeye falan gerek yok; çocukları hazır gıdalardan külliyen uzak tutmak ve markete sokmamak gerekir.

Kaynak: https://www.aap.org/en-us/about-the-aap/aap-press-room/Pages/AAP-Says-Some-Common-Food-Additives-May-Pose-Health-Risks-to-Children.aspx

Paylaş

İlişkili Yazılar

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazarları

Dünya Kuraklıkla Mücadele Haftası (17 Haziran)

 

Ayın Sözü

Lütfen Duyarlı Olalım!

de, da vb. bağlaçlar ayrı yazılır.

Cümle bitişinde noktalama yapılır. Boşluk bırakılır, yeni cümleye büyük harfle başlanır.

Dilimiz kadar, edebiyatımıza da özen gösterelim.

Arşiv

Sosyal Medya’da Biz

Entelektüel Künyemiz!

Online Bilgi İletişim, Sanat ve Medya Hizmetleri, (ICAM | Information, Communication, Art and Media Network) Bilgiağı Yayın Grubu bileşeni YAZAR PORTAL, her gün yenilenen güncel yayınıyla birbirinden değerli köşe yazarlarının özgün makalelerini Türk ve dünya kültür mirasına sunmaktan gurur duyar.

Yazar Portal, günlük, çevrimiçi (interaktif) Köşe Yazarı Gazetesi, basın meslek ilkelerini ve genel yayın etik ilkelerini kabul eder.

Yayın Kurulu

Kent Akademisi Dergisi

Kent Kültürü ve Yönetimi Dergisi

 

Ayın Kitabı

Ayın kitabı bölümünde yazarlarımızın kitaplarının yayınlanması için, her ay en az üç yazı yayınlamış ve yazılarının her birinin en az 50 tekil tıklama sayısına ulaşmış veya her bir yazısına en az 5 er portal üzerinde yorum almış olması gerekmektedir.

Gazetemiz TİGAD Üyesidir

JENAS

Journal of Environmental and Natural Search

YAZAR PORTAL

Yayın Referans Lisansı

Yeniden Hoşgeldin

Aşağıdan hesabınıza giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.